srijeda, 26. prosinca 2018.

Kascheta među najboljima


Kascheta među najboljima
Na Burgerfestu u Zagrebu pizzeria i trattoria Kascheta osvojila je drugo mjesto od 18 pizzeria i trattoria koliko se natjecalo.Pizzeria i trattoria Kascheta smještena je u prizemlju My Way hostela u Trpimirovoj ulici u Zagrebu (blizu Sheraton hotela i Branimir centra).
Novinari desetak redakcija mogli su kušati ne samo nagrađeni burger nego i druge specijalitete i birana vina.
Pizze se rade s najboljim brašnima i to dvije vrste pizza: Pizza Romana (pizza s tankim rubom) i Pizza Napoletana (pizza s debelim rubom). Koristi se mozzarella dimljena, bivolja ili kravlja.
Burgeri se pripremaju sa odležanom junetinom i pecivom kojeg sami peku te pizzama sa tankim i debelim tjestom koje se pripremaju sa 00 brašnom.
Koristi se i domaća tjestenina koja se kuha odmah nakon naruđbe tri do četiri minute.
Za ovu priliku predstavljena su tri nova burgera, jedan sa Drniškim pršutim, sirom, pancetom i paštetom od pršuta, Lovački sa jelenom i divljim svinjom i brusnicom te dimljenom mozzarelom i prženom rikolom, i Burger sa tartufom i granapadana sirom.
Eto trudimo se da održimo kvalitetu i novosti u ponudi, pogotovo što smo malo na nezgodnoj lokaciji i skriveni, u dvorištu tako da ,vjerujemo još dosta ljudu ne zna za nas.
Vina se poslužuju i na čaše iz butelja a među pivom posebice se ističu Paulaner i San Servolo.




U Novu na zagrebačkom Fuliranju


U Novu na zagrebačkom Fuliranju
U Novu godinu u Zagrebu na Strossmayerov trgu kreće se uz jedan od najpoznatijih svjetskih glazbenih labela Defected. Zakoračit će se u 2019. godinu pod zvjezdanim nebom uz zvukove house glazbe.
Na zagrebačkom adventskom događanju Fuliranju nakon brojnih nastupa u Hrvatskoj i na Ibizi prvi put na zagrebački Strossmayerov trg stiže Defected, jedan od najpoznatijih svjetskih brandova house glazbe.
Line-up predvodi Todd Terry, američki producent nominiran za nagradu Grammy, pravi mag za classic disco Chicago sound s elementima hip-hopa. Todd je jedna od najcjenjenijih figura u plesnoj glazbi, a nastavlja istraživati nove teritorije kao producent s gotovo dva desetljeća nastupa na plesnom podiju. Njegovi miksevi uključuju imena poput SNAP i Annie Lennox, George Michael i Björk.
Tu je i DJ i producent Andy Daniell koji je već 14 godina na elektro sceni. Daniell jedan od najmlađih rezidenata Defecteda, puštao je tech trance, electro i progressive house i u kultnom londonskom klubu Ministry od Sound.
Svoju glazbenu viziju donosi i PEZNT, hrvatski house dvojac ima koji najprodavanije pjesme “Burek” na Traxsource servisu. Međunarodnu karijeru grade brojnim izdanjima, među ostalima i za Defected Records, a uskoro izlazi i rad za Dirtybird Records, ovogodišnju najbolju glazbenu etiketu u SAD-u.
S više od sto izdanja za imena poput Defected, Strictly Rhythm ili Ministry Of Sound, domaće ime Blacksoul svoje viđenje house glazbe promovira i label Blacksoul Music. PEZNT i Blacksoul su dio Defected Croatia festivalske obitelji od početka, a sada će nastupiti na proslavi Nove godine.
Posjetitelje iz Hrvatske i inozemstva osim odlične glazbe, očekuje i hedonističko carstvo iz tridesetak restoranai barova,te službene craft pivovare The Garden Brewery .
Defected sa zagrijavanjem počinje 31.12. u 18 sati, a proslava Nove traje do ranih jutarnjih sati. Ulaz na događanje je besplatan.


utorak, 11. prosinca 2018.

Osječajnik na zagrebačkom Adventu


Osječajnik na zagrebačkom Adventu

Franck je na terasi zagrebačkog kafića Story Supercaffé uz božićnu čajanku predstavio još jednu atraktivnu lokaciju ovogodišnjeg zagrebačkog Adventa – Osječajnik, koji spaja jedinstveni zimski ugođaj uz toplu šalicu čaja.
Franck čaj pije se već 50 godina. Bogatstvo okusa voćnih, biljnih, zelenih i crnih čajeva dio je rituala za svaku prigodu i raspoloženje. Uz čaj nas tješe , inspiriraju, pokreću i usrećuju a Osječajnik utjelovljuje tu viziju .
Uz poseban adventski ugođaj, posjetitelji u Osječajniku mogu odabrati odgovarajući poklon za svoje najdraže - Franck čaj koji dolazi u posebnom blagdanskom ruhu sa porukama inspiriranim osjećajima i svakodnevnim životnim situacijama.
Šest je okusa čaja - Šipak&Kupina, Exotic Green, Brusnica, Menta&Limunova korica, Kamilica te Jabuka i cimet za koje se može odabrati blagdansko pakiranje s prigodnom porukom.
Gosti, među kojima su se našli i Edita Misirić i Ivan Vukušić, tako su u Osječajniku odabrali svoj idealni čaj, a kušali su i čajne koktele s rumom i ginom koje su pripremali Franckovi baristi.
Osim klasičnih i već poznatih okusa, Franck je ove sezone lansirao nove kombinacije okusa čaja kao što su Menta&Limunova korica te Superiore Tea Topli zagrljaj. Okus Menta&Limunova korica svim čajoljupcima nudi jedinstvenu aromu, a punoća mente upotpunjuje se sa svježinom limunove korice, dok je Superiore Tea Topli zagrljaj na bazi kurkume i đumbira aromatizirana mješavina biljnog čaja kojoj miris daju jabuka i cimet.


nedjelja, 9. prosinca 2018.

Božićno pivo


Božićno pivo
Na zagrebačkom Strossmayerovom šetalištu u sklopu idiličnog, blagdanskog okruženja Adventa na Strossu predstavljena je nova, 29. etiketa Božićnog piva. Novost je što je ove godine Božićno pivo dostupno i u limenci od pola litre.
Ta blagdanska tradicija kreiranja vizualnog identiteta Božićnog piva u suradnji s mladim i talentiranim hrvatskim umjetnicima traje već 29 godina, a ove se godine za novo ruho Božićnog piva pobrinula mlada likovna umjetnica Monika Meglić.
Ovogodišnje ruho Božićnog piva inspirirano je nečime s čime se svatko od nas može poistovjetiti, svima dobro poznatom božićnom užurbanošću, a opet posebnim, veselim osjećajem priprema za Božić.

subota, 8. prosinca 2018.

Zagreb Advent Run


Zagreb Advent Run

Trkači, kostimirani u vilenjake, sobove, Djedove Božićnjake i druge likove iz mašte i ove će godine protrčati najatraktivnijim adventskim lokacijama na utrci Zagreb Advent Run. Kostimirani sudionici, njih 2.835 iz 29 zemalja svijeta trčat će u nedjelju, 16. prosinca s početkom u 10 sati. Start i cilj utrke su u Ulici Isidora Kršnjavog, ispred hotela The Westin.
Dodatna vrijednost te utrke je njezino humanitarno značenje. Utrka je ove godine posvećena podizanju razine svijesti o dobrobiti tjelesne aktivnosti za oboljele od dijabetesa. Stoga će i dio sredstava prikupljenih od kotizacija utrke biti doniran Hrvatskom savezu dijabetičkih udruga kao potpora programima i projektima koje Savez provodi.

subota, 17. studenoga 2018.

Novi koncept Brilliantine


Novi koncept Brilliantine

Brilliantina novi zagrebački beauty centar u Jurišićevoj ulici predstavio je novi koncept pristupa svakoj osobi u njezi kože, kose i vlasišta a predstavljen je i nekirurški lifting koji se u Zagrebu može naći samo u tom salonu.
Osim toga to je prvi beauty centar u gradu s potpuno prirodnim organskim bojama za kosu za što je zaslužan profesionalan brand za njegu kose Philip Martin's. Uz to, tu je i francuski dermatološki brend La Biosthetique koji rješava probleme s vlasištem kose.
Danas kad se sve veća pažnja posvećuje zdravom životu, organski proizvodi koji u sebi ne sadrže kemikalije niti alergene postaju prvi izbor sve većeg broja osoba koje paze što nanose na svoju kosu, vlasište, kožu i organizam.
Iako je konceptualno usredotočen na individualizirane usluge neinvazivnog pomlađivanja te njege vlasišta i kose, u ovom beauty centru može se napraviti i frizura te njegovati nokte, ruke i tijelo što je danas u općem nedostatku vremena nužno kako bi se što više usluga napravilo na jednom mjestu.
Pedstavljen je i Kuo's španjolski brend za njegu lica i tijela tretman koji pomlađuje učvršćuje, obnavlja, hidratizira i obnavlja kožu lica.
Novi koncept Brilliantina pratile su glumice Ančica Dobrić i Csilla Barath Bastajić, voditeljice Ljiljana Vinković i Uršula Tolj, pjevačica Manuela Švorcan, Iris Pinjuh, dr. Dinka Pavlović Baldani, Suzy Josipović Redžepagić, Tanja Soldo i Matija Vujica.


četvrtak, 15. studenoga 2018.

Kalelarga u novom ruhu


Kalelarga u novom ruhu
Brojni novinari okupili su se u Kalelargi na V. Ravnicama u Zagrebu na predstavljanju nove ponude tog poznatog restorana koji je nekada vodio Ivan Zuanović koji je imao janječe specijalitete a novi vlasnik Željko Čiček poznat po restoranima Calypso u Novalji, Europski dom i Klub Zagrepčana , po današnjem slowfoodu Walking wok na Jordanovcu 1. i tijekom ljeta u Novalji na Pagu po restoranu Laguna koji je kombinacija gin bara i wok & steakhousea i koji će ubuduće poslovati pod nazivom Kalelarga 2, sada nastoji odjenuti Kalelargi u novo gastro ruho..
Glavni chef restorana jeNino Đurina, koji je izgradio karijeru u brojnim restoranima diljem Hrvatske, a bio je i kuhar dvojici švedskih veleposlanika u Hrvatskoj. Za ovu prigodu, sa svojom kuharskom ekipom, pripremio je Platu Kalelarga, Salatu od hobotnice, Punjeni lungić, Gurmansku pljeskavicu, Panirani file jadranskog inćuna i File divljeg lososa. Potom su slijedili specijaliteti kuće som punjen nadjevom od šarana, šunkom i sirom, jastog u šalši s tagliatellama, ramstek punjen rikulom i feta sirom te biftek s chillijem i medom.
Jela su pratila vina Jakovac: Chardonnay 2017, Graševina 2017, Cuvée 2013 i Traminac 2015.
U inače bogatoj zagrebačkoj ugostiteljskoj ponudi Kalelarga je zasjala novim sjajem i ima velike izglede da uđe među 100 vodečih restorana koje svake godine objavljuju tvrtka Abisal i Gastronaut.hr


ponedjeljak, 5. studenoga 2018.

Velika tuna


VELIKA TUNA
Sada je vrijeme za lov tune u Jadranskom moru te za pripremu specijaliteta. Malostonska obitelj Šare zna kako se priprema tartar ili sashimi od jadranske tune. To su pokazali u Bota Šare restoranu u Zagrebu gdje su među brojnim gostima bili i glumice i glumci Ani Begić Tahiri, Bojana i Enes Vejzović te vaterpolist Lovro Miloš.
Najvažnija je svježina i porijeklo namirnica. Pravo je vrijeme za lov na velike tune, pa smo jedan primjerak upravo ulovljene na sjevernom Jadranu iskoristili kako bi ukazali na sve prednosti te ribe, te za gastroljupce pripremili specijalitete. Uz svježu ribu, za vrhunski tartar ili sashimi treba maslinovo ulje, kapare, papar, stonska sol, motar i slane srdele!- rekla je Zrinka Šare
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije konzumiranje tune dobro je za prevenciju bolesti srca i krvnih žila i moždanih udara jer je bogata omega 3 masnim kiselinama koje reduciraju loš kolesterol.


subota, 6. listopada 2018.

Lumblija


Lumblija

Kako bi se očuvao tradicionalni blatski kolač lumblija, u organizaciji Općine Blato, Turističke zajednice općine Blato i Ustanove u kulturi"Blatski fižuli" od 17. do 28. listopada 2018. godine održavaju se 7. Dani blatske lumblije, a program će se odvijati u Dubrovniku i Blatu.
Završna večer u subotu, 27.listopada 2018. donosi izložbu, degustaciju i natječaj za najbolju blatsku lumbliju te prezentaciju i degustaciju autohtonih blatskih likera, specijalnih rakija te ostalih domaćih proizvoda obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Posebni gosti bit će tradicionalne delicije s još tri hrvatska otoka pa će se, pod motom "Četiri otoka - četiri mjesta - četiri recepta", uz blatsku lumbliju predstaviti: torta hrapoćuša (Dol, otok Brač), starogrojski paprenjok (Stari Grad, Hvar) i viška pogača (Vis, otok Vis)
U Zagrebu je, u organizaciji Udruge za kulturu stola G.E.T. predstavljen je program 7. Dana blatske lumblije i održana prezentacija izrade tog autohtonog blatskog kolača. Blatsku lumbliju i program manifestacije predstavile su direktorica Turističke zajednice općine Blato Maja Šeparović i ravnateljica Blatski Fižuli ustanove u kulturi Ivana Sardelić, a prezentaciju izrade tog autohtonog blatskog kolača održala je Sanja Protić, nositeljica OPG-a iz Blata, koja uz blatsku lumbliju proizvodi i druge otočne delicije.
Blatska lumblija je starinski kolač nastao u Blatu na otoku Korčuli. Priprema se već više od dvjesto godina, a postoji i legenda vezana za ovu tradicionalnu slasticu.Legenda potječe iz vremena Napoleonove vladavine Korčulom, a govori o ljubavi između francuskog vojnika-pekara i mlade Blajke, koji su se silom prilika morali rastati. Na rastanku on svojoj dragoj poklanja kolač izgovarajući "n'oublie pas" (ne zaboravi). Onako kako je djevojka čula izgovorene riječi, njoj su zazvučale kao lumblija; vojnik je otišao, mlada Blajka i njeno ime utopili su se u nebrojenim ljubavnim pričama, ali je kolač "lumblija" ostao kao spomen.
"Legenda koja se povezuje s blatskom lumblijom je tek jedna od priča koja se veže za izradu i tradiciju postojanja blatske lumblije na ovim područjima, jedan od alata da relativno nepoznati pojam, kolač i tradiciju približimo našim sadašnjim i budućim posjetiteljima.", objasnila je direktorica turističke zajednice Maja Šeparović te dodala: "Našim posjetiteljima i kroz priču o blatskoj lumbliji želimo približiti kulturni identitet i tradicijsko naslijeđe Blata te ih potaknuti da kroz turističke priče koje im pričamo budu još više povezani s našim odredištem."
Blatska lumblija se spravlja od posebnih sastojaka koji se počinju pripremati i skupljati ljeti. Sadržava cimet, klinčiće, muškatni orašić, bademe, orahe, suhice, naranču, limun i druge sastojke, među kojima je neizostavan varenik (tradicionalna delicija od grožđa koja se dobiva dugotrajnim iskuhavanjem mošta). Vrijeme kad se peče, vrijeme je sjećanja na najmilije, početkom studenoga.
Blatska Lumblija je priča o tradicionalnom načinu otočkog življenja, o biljnim kulturama i utjecaju prirode kroz jedinstven proizvod koji gradi sliku o povijesnom trenutku, okružju i načinu života Korčule i Dubrovnika te uza se veže romantičnu ljubavnu priču. Legenda koja prati nastanak blatske lumblije svojevrsna je poveznica francuske i hrvatske kulture i tradicije kroz gastronomski unikat. Zato je kao mjesto održavanja prezentacije u Zagrebu odabran francuski restoran Alegria, a među gostima je bio i Bertrand Le Tallec, savjetnik za gospodarstvo Veleposlanstva Francuske Republike u Republici Hrvatskoj.
"Hrvatska i Francuska su jako lijepe zemlje; obje imaju vina, masline, gastronomiju i dobre ljude. Naše zemlje bi se trebale povezivati, ne samo kroz uvoz i izvoz robe, nego i na druge načine.", rekao je Bertrand Le Tallec te izrazio želju da, kad dođe na Korčulu, posjeti Blato te se i sam okuša u izradi blatske lumblije.
Sanja Protić će, uz pomoć sredstva iz EU fondova, otvoriti radionicu blatske i korčulanske gastronomije, tako da će se svatko tko želi moći okušati u izradi raznih tradicionalnih delicija (ili ih samo kušati i kupiti). U toku je i postupak zaštite zemljopisnog podrijetla blatske lumblije.

utorak, 2. listopada 2018.

Međunarodni dan kave


Međunarodni dan kave
  • U sklopu obilježavanja praznika kave održano je finale regionalnog Franck barističkog natjecanja u skladu s pravilima Specialty Coffee Association

Zagreb, 2. listopada 2018. – Franck je prvog dana listopada u zagrebačkoj kavani Johann Francku obilježio Međunarodni dan kave. Tim povodom održano je i finale regionalnog Franck barističkog natjecanja u skladu s pravilima Speciality Coffee Association (SCA), međunarodnog stručnog udruženja industrije kave.

Kroz kvalifikacije od 15.000 ugostiteljskih objekata, finale je okupilo 10 najboljih barista iz regije.
Najboljom baristicom proglašena je Petra Gracin iz Šibenika (Yum Pastry shop), drugo mjesto pripalo je Marku Podbrežničkom iz Zagreba (Mala kavana), dok je treće mjesto osvojio Antonio Švob iz Crikvenice (Maslina 2).
Franck baristička akademija program je edukacije ugostiteljskog osoblja. Cilj je upoznavanje sa svim područjima koja se odnose na kavu - od plantaže do šalice - te usavršavanje vještina i umjetnosti pripreme vrhunskog espressa, ostalih napitaka na bazi kave i čaja. Taj edukativni program vodi tim Franckovih profesionalnih barista kroz redovite prezentacije i individualno prilagođene edukativne radionice za ugostiteljsko osoblje. Franckov tim barista prošao je certifikaciju iz područja barističkih vještina od strane Specialty Coffee Association (SCA).






utorak, 24. srpnja 2018.

Svi u Zagreb


In vino veritas
Piše: Tomislav Radić

Ohola, negipka ne bud, i s ljubećim združi se Ninfo,
Tako ti proljetni mraz ne opalio voća u pupu,
A u cvijetu ti voća ne stresli žestoko vjetri“
(Stihovi iz Ovidijevih Metamorfoza)

Svi u Zagreb
Došli su s Pelješca u Zagreb. Kušala su se najbolja vina Poljoprivredne zadruge Putniković, jedne od najstarijih vinarija na poluotoku i to Sv. Ana 2013. sorte maraština, voćni Rose Putniković 2017. sorte plavac , plavci Lirica iz 2011. i Libertas iz 2012., a priču o pelješkim vinima zaokružio je Dubrovnik cuvée iz 2015., poluslatko vino, spoj plavca malog i merlota u kombinaciji 75:25 posto. Ta kupaža nastala u PZ Putniković rezultat je suradnje pet peljeških zadruga koje su u istom omjeru dale plavac mali i jedne zadruge iz Konavala koja je dala merlot.
Osim vina, od prošle godine imamo još jedan dodatni razlog zbog kojeg morate posjetiti Putnikoviće. U sklopu vinarije otvoren je Dom vinarske tradicije u kojem su izloženi originalni eksponati koji su se nekad koristili u tradicionalnom vinogradarstvu i vinarstvu. Osim bogate arhive u sklopu Doma je kušaonica, a upravo se uređuje dvorana za prezentacije i konferencije, kao i potkrovlje koje će biti replika stare dalmatinske kuće koja se sastoji od dnevne sobe ili tinela, spavaće sobe i komina. Riječ je o iznimno vrijednom turističkom objektu koji je svojevrstan spomenik tradiciji Putnikovića i poluotoka Pelješca“, istaknula je Ana Barać iz PZ Putniković, koja je vodila zagrebačku degustaciju.
U Udruzi plavac mali u Zagrebu ne kušaju se samo plavci. Tako je u udruzi gostovala vinarija Vinogradarstvo i vinarstvo Zrinščak. Vina su predstavili Stanko i Ivan Zrinščak. Stanko Zrinščak bio je u PPK Kutjevo tehnolog, voditelj proizvodnje i direktor. Obrt je osnovao 1997.godine a 2008. obrtu se priključio i sin Ivan nakon završenog studija u Klosterneuburgu u Austriji. Ivan je od 2013. vlasnik obrta a Stanko Zrinščak od 2010. predaje na Veleučilištu u Požegi.
Na 13,5 hektara vinograda sa 50 tisuća trsova godišnje se preradi 120 tona grožđa i proizvede 70 tisuća litara vina. U Udruzi Plavac mali predstavljeni su Pinot sivi 12,6% alk, kiseline 5,6 g/7 ,Ranjski rizling 12,7% kis.6,0, Graševina 13,0% s kis. 4,9, mješavina Zweigelta i Merlota s 12,5% i kis.5,0, Rose 13,6 s kis. 4,3 i Muškat žuti 12,7 s kis.4,3 i ostatkom šečera 25 g. Sva su vina suha osim dakako Mušata koji je poluslatki.
Medea vina i Vivat fina vina organizirali su prvo kušanje nove berbe vina Medea Punta Greca. Pored nove berbe Punta Grece kušalo se i aperitivni Medea pjenušac te Medea Montiron Malvazija.
Predstavljanje je vodio enolog vinarije, Marko Krstačić. Pjenušac Medea brut napravljen je od Malvazije po charmat metodi (odležavanje u tanku) sa osam grama šečera I 11,5% alkohola. Montiron je Malvazija hibrid je svježe I odležane Malvazije Dolazi iz vinograda starog 36 godina. Grožđe se bere dosta kasno, potkraj rujana s prinosom po trsu di 1,5 kg. Maceracija je je 15 sati na hladno a nakon toga osam posto odlazi u drvenu bačvu a ostalo u inox . Godišnje se puni 12 do tisuća boca a ove godine napunjeno je 14 tisuća.
Punta Greca berba 2015. limitirana je I ručno njegovana serija od 8043 butelja Merlota. Rt Punta Grkova na poluotoku Marlera najjužniji je vinograd Istre Površina vinograda je 3,4 hektara a broj loza 25 400. Tlo je crvenica i pjesak s znatnim udjelom gline. Vinograd je blizu mora I izložen vjetrovima s obje strane. Loze su niske zbog bure zbog koje je napravljen i burobran. Bere se sredinom rujan uz prinos od jednog kg po trsu. Maceracija je 14 dana onda odlazi u inox, pa zatim nakon dva pretoka u drvo. Dozrijevanje je dvije godine i nakon blendiranja tri mjeseca odlazi u bocu.
Prije masovnog odlaska na godišnji odmor vinari su požurili predstaviti vina u Zagrebu u kojem se proda najviše vina od najskupljih pa do vina za gemišt. Stoga je svim vinarima važno da dobiju dio u toj tržišnoj podjeli pa Zagrepčani imaju veliki izbor vina svih vinorodnih krajeva Hrvatske ali i vina iz svijeta.

"U vodi ćeš vidjeti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše."
(književnik Bela Hamvaš)







utorak, 10. srpnja 2018.

Punta Greca


Punta Greca

Medea vina i Vivat fina vina organizirali su prvo kušanje nove berbe vina Medea Punta Greca. Pored nove berbe Punta Grece kušalo se i aperitivni Medea pjenušac te Medea Montiron Malvazija.
Predstavljanje je vodio enolog vinarije, Marko Krstačić. Pjenušac Medea brut napravljen je od Malvazije po charmat metodi (odležavanje u tanku) sa osam grama šečera I 11,5% alkohola. Montiron je Malvazija hibrid je svježe I odležane Malvazije Dolazi iz vinograda starog 36 godina. Grožđe se bere dosta kasno, potkraj rujana s prinosom po trsu di 1,5 kg. Maceracija je je 15 sati na hladno a nakon toga osam posto odlazi u drvenu bačvu a ostalo u inox . Godišnje se puni 12 do tisuća boca a ove godine napunjeno je 14 tisuća.
Punta Greca berba 2015. limitirana je I ručno njegovana serija od 8043 butelja Merlota. Rt Punta Grkova na poluotoku Marlera najjužniji je vinograd Istre Površina vinograda je 3,4 hektara a broj loza 25 400. Tlo je crvenica I pjesak s znatnim udjelom gline. Vinograd je blizu mora I izložen vjetrovima s obje strane. Loze su niske zbog bure zbog koje je napravljen I burobran. Bere se sredinom rujan uz prinos od jednog kg po trsu. Maceracija je 14 dana onda odlazi u inox, pa zatim nakon dva pretoka u drvo. Dozrijevanje je dvije godine i nakon blendiranja tri mjeseca odlazi u bocu.


ponedjeljak, 9. srpnja 2018.

Micak pobjednik 10.Štruklijade


Micak pobjednik 10. Štruklijade
Na prostoru Muzeja Staro selo u Kumrovcu održana je 10. Štruklijada , manifestacija Krapinsko–zagorske županije u pripremanju štrukli, zagorskog specijaliteta koji ima oznaku zaštite nematerijalnog kulturnog dobra.
Pobjednik ovogodišnje Štruklijade je Klet Zagorski dvori - OPG Micakiz Marije Bistrice, druge mjesto pripalo je Slasticama Tri užitkaiz Bedekovčine, dok je treće najbolje štrukle na svijetu pripremio Restoran&catering Sermage iz Svetog Križa Začretja. O tituli najboljih štrukli odlučio je ocjenjivačkog suda u sastavu: predsjednikBranko Ognjenović poznati hrvatski kuhar i akademik kulinarstva te članovi: direktor tvrtke za savjetovanje u ugostiteljstvu i hotelijerstvu Štruml Ivica Štruml i Branko Čukelj direktor hrane i pića u Hotelu Sheraton te dopredsjednik Hrvatskog kuharskog saveza.
Štruklijada je ove godine organizirana u sklopu provedbe projekta "Uživam tradicijo" koji je dio Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska. Projekt se sufinancira sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, traje do 2019. godine, vrijedan je 1,500,000 eura, a u sklopu njega će sljedeće godine biti održana i manifestacija Babičini kolači.
Zagorski štrukli se spravljaju od svježeg kravljeg sira, maslaca, jaja i kukuruznog brašna pomiješanog s pšeničnim. Premažu se vrhnjem i zapeku u krušnoj peći.



četvrtak, 5. srpnja 2018.

Dani rudarske grblice


Dani rudarske greblice

33. Dani rudarske greblice održat će se u subotu i nedjelju 7. i 8. srpnja u Rudama kraj Samobora.
Greblica je slani kolač čija priprema seže u 19. stoljeće kada je mještanima Ruda, zaposlenima u rudnicima bakra, željeza i gipsa, greblica često bila jedina okrepa tijekom cjelodnevnoga napornoga rada. Greblica je "tenki kolač" nadjeven svježim kravljim sirom u koji se dodaju orasi, špinat, blitva ili žuta mrkva. Naziv kolača potječe od drvenoga pomagala koje se nekad koristilo u seoskim krušnim pećima.
Priprema kolača proglašena je 2007. nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. Kolač je 2017. stekao nacionalnu zaštitu s oznakom zemljopisnog podrijetla, kao prvi zaštićeni gastronomski proizvod u Zagrebačkoj županiji a u postupku je zaštita s oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije.
Subotnji program počinje gastro susretima od 13 sati kod Rudnika sv. Barbara. Tema ovogodišnjih susreta je roštilj. U 20 sati organizirano je gledanje utakmice na video zidu, također kod Rudnika, a oko 22 sata počinje koncert grupa Ljetno kino i Miriam.
U nedjelju od 14 sati na red dolaze najmlađi i Dječja greblica, a od 18 sati na rukometnom igralištu održava se 12. Međunarodni folklorni festival „Alpe – Adria“.
Kulturno-umjetničko društvo „Oštrc“organizator je 33. Dana rudarske greblice



srijeda, 20. lipnja 2018.

Croatia: The Cookbook, Hrvatska kuharica mije s više od 150 vrhunskih jela najboljih hrvatskih chefova. Projekt monografije hrvatske gastronomije okupio je najznačajnije stručnjake hrvatske gastronomske scene. Povezivanje istomišljenika okupljenih oko sličnih stavova i ideja o upotrebi lokalnih namirnica, suradnji s lokalnim proizvođačima i poljoprivrednicima rezultiralo je stvaranjem knjige koja je značajna za budućnost hrvatske gastronomije, ali isto tako knjiga ostaje i kao zalog budućim generacijama. 'Smatrali smo iznimno bitnim, u razdoblju kada hrvatska gastro scena sve više jača, da napravimo cjelokupan projekt kojim bismo definirali što je to hrvatska gastronomija, ali i kako bismo brendirali Hrvatsku kao gastronomsku i turističku destinaciju. Projekt na kojem smo okupili najvažnije aktere hrvatske gastro scene orijentir je za budućnost. Hrvatska gastro scena definitivno ima veliki potencijal, a naša monografija to će i dokazati' izjavila je Ana Marija Žužul, kreativna direktorica projekta Croatia – The Cookbook, Hrvatska kuharica. Idejni začetnik projekta, poznati hrvatski chef Mate Janković, uspio je u svom naumu i okupio 36 hrvatskih chefova od kojih je svaki dao svoja 4 autorska recepta.S 500 stranica, ta knjiga je i vizualni put kroz hrvatsku, s više od 150 fotografija krajolika, hrane i atmosfere kroz sve regije. Kuharica je podijeljena na četiri hrvatske regije: Istra, sjeverno Hrvatsko primorje i Gorski kotar, Središnja Hrvatska, Južno Hrvatsko primorje – Dalmacija i Istočna Hrvatska. 'Nije bilo jednostavno okupiti toliki broj tako relevantnih chefova za hrvatsku gastronomiju. Autori znalački interpretiraju hrvatska tradicionalna jela i tradiciju kuhanja te pokušavaju definirati što je to autentična hrvatska kuhinja s obzirom na sve utjecaje pod kojima je ona nastajala' objasnio je Mate Janković. Autori kuharice su chefovi iz 33 najbolja hrvatskih restorana, a zajedno su kreirali 155 recepata predjela, glavnih jela i slastica. Chefovi koji su radili na knjizi su Rudi Štefan, David Skoko, Andrej Barbieri, Priska Thuring, Deniz Zembo, Zdravko Tomšić, Danijel Đekić, Goran Kočiš, Hrvoje Zirojević, Ante Udovičić, Damir Modrušan, Damir Tomljanović, Marin Rendić, Matija Bregeš, Nikola Hrelja,Deni Srdoč, Nenad Posavac,Teo Fernetich, Marijo Čepek, Ana Grgić, Raul Lajtman, Petra Jelenić,Hrvoje Kroflin, Marko Palfi, Goran Stanisavljević, Marko Gajski,Eta Gverović, Mate Janković, Daniela Kramarić, Smiljana


Croatia: The Cookbook, Hrvatska kuharica


U zagrebačkom restoranu Dubravkin put sinoć je predstavljen projekt Croatia – The Cookbook, izdanje hrvatske gastronomije s više od 150 vrhunskih jela najboljih hrvatskih chefova.
Projekt monografije hrvatske gastronomije okupio je najznačajnije stručnjake hrvatske gastronomske scene. Povezivanje istomišljenika okupljenih oko sličnih stavova i ideja o upotrebi lokalnih namirnica, suradnji s lokalnim proizvođačima i poljoprivrednicima rezultiralo je stvaranjem knjige koja je značajna za budućnost hrvatske gastronomije, ali isto tako knjiga ostaje i kao zalog budućim generacijama.
'Smatrali smo iznimno bitnim, u razdoblju kada hrvatska gastro scena sve više jača, da napravimo cjelokupan projekt kojim bismo definirali što je to hrvatska gastronomija, ali i kako bismo brendirali Hrvatsku kao gastronomsku i turističku destinaciju. Projekt na kojem smo okupili najvažnije aktere hrvatske gastro scene orijentir je za budućnost. Hrvatska gastro scena definitivno ima veliki potencijal, a naša monografija to će i dokazati' izjavila je Ana Marija Žužul, kreativna direktorica projekta Croatia – The Cookbook, Hrvatska kuharica.
Idejni začetnik projekta, poznati hrvatski chef Mate Janković, uspio je u svom naumu i okupio 36 hrvatskih chefova od kojih je svaki dao svoja 4 autorska recepta.S 500 stranica, ta knjiga je i vizualni put kroz hrvatsku, s više od 150 fotografija krajolika, hrane i atmosfere kroz sve regije.
Kuharica je podijeljena na četiri hrvatske regije: Istra, sjeverno Hrvatsko primorje i Gorski kotar, Središnja Hrvatska, Južno Hrvatsko primorje – Dalmacija i Istočna Hrvatska.
'Nije bilo jednostavno okupiti toliki broj tako relevantnih chefova za hrvatsku gastronomiju. Autori znalački interpretiraju hrvatska tradicionalna jela i tradiciju kuhanja te pokušavaju definirati što je to autentična hrvatska kuhinja s obzirom na sve utjecaje pod kojima je ona nastajala' objasnio je Mate Janković.
Autori kuharice su chefovi iz 33 najbolja hrvatskih restorana, a zajedno su kreirali 155 recepata predjela, glavnih jela i slastica. Chefovi koji su radili na knjizi su Rudi Štefan, David Skoko, Andrej Barbieri, Priska Thuring, Deniz Zembo, Zdravko Tomšić, Danijel Đekić, Goran Kočiš, Hrvoje Zirojević, Ante Udovičić, Damir Modrušan, Damir Tomljanović, Marin Rendić, Matija Bregeš, Nikola Hrelja,Deni Srdoč, Nenad Posavac,Teo Fernetich, Marijo Čepek, Ana Grgić, Raul Lajtman, Petra Jelenić,Hrvoje Kroflin, Marko Palfi, Goran Stanisavljević, Marko Gajski,Eta Gverović, Mate Janković, Daniela Kramarić, Smiljana Matijaca, Ivan Pažanin,Braco Sanjin,Ivan Tomašević, Željka Kovčalija, Branimir A. Tomašić i Goran Sirovec.
Knjiga uz hrvatsko ima i englesko izdanje.


nedjelja, 17. lipnja 2018.

"100 vodećih hrvatskih restorana "


"100 vodećih hrvatskih restorana "


Objavljeno je ovogodišnje 23. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica"100 vodećih hrvatskih restorana" u kojem su restorani predstavljeni tekstom, slikom i receptima kućnih specijaliteta. Knjiga je rezultat istraživanja kojim je u 2017. godini obuhvaćeno 2500 samostalnih i hotelskih restorana u Hrvatskoj
100 vodećih hrvatskih restorana dobilo je plakete i naljepnice Restaurant Croatica koje u sebi imaju i QR kod koji vodi izravno na on-line izdanje knjige.
Izborima je u tri kruga glasovali su posjetitelji preko portala www.gastronaut.hr a članovi Časnog odbora utvrdili su konačnu listu nakon pregleda glasačkih lista i detaljne dokumentacije o usluzi i ponudi restorana. U 23 godine projekta među Restaurant Croatica je uvršteno 465 restorana, a titulu su svih 23 godine zadržali: Bevanda iz Opatije, Milan iz Pule, Nada iz Vrbnika, Rivica iz Njivica, Stari Puntijar iz Zagreba, Villa Neretva iz Metkovića i Zlatna ribica iz Brodarice.
Knjiga na 240 stranica je bogato ilustrirana i donosi informacije o usluzi i ponudi 100 vodećih restorana uz recepte specijaliteta restorana koje su odlučili podijeliti s čitateljima. Među receptima su i Vodnjanski Pampagnac, Brački Vitalac, Fuži s morskim ježevima, Tjestenina s pestom od maslačka i lješnjaka, deset sati pareni junjeći mišić s pjenicom od krumpira, Čvarkuše, Bregovska pita. Dizajn koji potpisuje Vlatko Ignatoski je ove godine oplemenjen i zanimljivim hrbtom na kome se ovisno o strani listanja izmjenjuju web adresa i naziv projekta. Voditeljica projekta i urednica izdanja je prof. Karin Mimica.
Cijena knjige je 90 kn i uskoro će biti distribuirana u knjižare, te na veća prodajna mjesta Tiska, a može je se naručiti i preko web portala www.gastronaut.hr
Dodjela plaketa je održana je na brod-hotelu Marinau Rijeci. Tom prilikom kušalo se brojna jela nagrađenih restorana i vina: Zigante, Degrassi, Deklić, Legovina, Marijan Arman, OPG Damjanić Ivan, Pavlomir , Perak, Sirotić, Sladić, Šafran, Valenta i Visintin.




Foodballerka na "Štrosu" u Zagrebu


Foodballerka na "Štrosu" u Zagrbu


Glazbeni program Foodballerke na Strossmayerovom trgu u Zagrebu do 15.7 imat će osam koncerata grupa: Psihomodo Pop, Soul Stash, One Dread, B and the Bops, Kuzma&Shaka Zulu, Bolesna braća, Gustafa i Songkillersa. Nastupiće i DJ'i Phat Phillie, Tom Polo, William Collins, Didi i Slavin Balin. Strossmayerovom trgu street food ponudu organizirali su zagrebački ugostitelji. Pripremljen je i poseban dječji kutak s kreativnim radionicama, “napuhancima” a tu je i bungee jumping. Pjesnik Matko piše pjesme na pisaćem stroju a rganiziraju se i nogometni kviz i večer poezije. Terrible Creations osmišljava zabavne igre a prijave se primaju na FB-u. Pripremljeni su i Freeze Corner by gol. hr i Buddy Benchu Radiio 101.
Organizator je osigurao i veliki ekran i Grill Zonu za gledanje utakmica hrvatske reprezentacije.
The Garden Brewery pripremio je posebno pivo za Foodballerku – World Cup Lager no i bogatu craft piva .
Posjetitelji mogu potražiti Pedicabov i Segwayev prijevoz a organiziran je i Samsung Summer Garden, gdje se može kreirati vlastiti virtualni AR emotikon s novim Galaxy S9+ pametnim telefonom, snimiti neki otkačeni pokret na super usporen način te upoznati novi QLED TV koji nudi novo iskustvo gledanja.
Što se tiće hrane hrane Time priprema razne varijante piletine i povrća, Wurst bar nudi kobasice, The Garden Bar&Kitchen osim craft piva sprema BBQ krilca, pop-corn chicken i čips od batata. Kitchen&Grill Plac uz svoje šarene burgere donosi i krumpiriće u bojama, BarBaQ nudi delicije iz smokera - svinjska rebarca, goveđa rebra i prsa, Haustor Haus će ponuditi talijanske delicije Focaccie, Pommes Frites - raznorazne varijante hrskutavih krumpirića, a 50 A Burger&Champagne Bar dolazi s kombinacijama od 0.5 i 1 kg pilećih krilaca za ekipu uz umak od plavog sira i hitom Orange Batidom. El Toro ističe Beef Quesadilla, Good Food donosi 3 veličine “Ronalda” - izravno iz njihovog ručno izrađenog smokera uz salate i burgere. Rougemarin dovodi i svog mlađeg brata, Bagel&Lobster bar, s bagel pecivima i sendvičima, a OLI house ima specijalitet “chicketin”.
Cocktail bar by Rakijarnica/Mangosta ugostio jeputopisca i koktel majstora Tomislava Perka, koji priprema koktele i voćne salate, Gost&Ona najavljuje Mohito i družinu uz Maradonu i Pelea, GINgle bells priprema gin kombinacije, Jamnica cocktail bar posebno je osmislio koktele kao što je Wine Cooler - rashlađivanje na max. Pop-up bar GuMMenYak “koktelizirat” će koktele koje će začiniti letećim medvjedićima u dječjoj varijanti.
Milky je sprema palačinke raznih okusa, Time predstavlja ljetnu fritulu s jagodama i semifredde, a tu su i Good Food deserti u teglicama.
Radno vrijeme Foodballerke je od ponedjeljka do četvrtka od 12 do 23 h, petkom od 12 do 01, subotom od 11 do 01 i nedjeljom od 11 do 23 h. Ulaz na Festival je besplatan.


nedjelja, 3. lipnja 2018.

Predsjednik žirija Asghar Farhadi






U zagrebačkoj cafe galeriji Velvet u povodu ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala okupili su se glumci, redatelji, producenti, ljubitelji filma i filmske umjetnosti. Tom prilikom direktor Festivala Mirsad Purivatra objavio je da će dvostruki dobitnik Oscara Asghar Farhadi, iranski redatelj i scenarist, predsjedati žirijem Natjecateljskog programa - igrani film 24. Sarajevo Film Festivala, koji će se održati od 10. do 17. kolovoza.
Publika Sarajevo Film Festivala će u okviru programa Open Air imati priliku pogledati Farhadijev najnoviji film EVERYBODY KNOWS (2018.) s Penélope Cruz i Javierom Bardemom, koji je svečano otvorio ovogodišnji, 71. Cannes Film Festival.
Članice žirija iz Hrvatske 24. Sarajevo Film Festivala su glumica Judita Franković Brdar – članica žirija Natjecateljskog programa – igrani film i scenaristica i rediteljica Antoneta Alamat Kusijanović - članica žirija Natjecateljskog programa – kratki film.
na snimci Judita Franković