petak, 27. prosinca 2019.

U Novu na Strossu



U Novu na Strossu
Najluđa noć na Strossmayerovom trgu u Zagrebu uz Tribute to Dino Dvornik i Svemirka
Preostalo je još nekoliko dana do zatvaranja Fuliranja i gourminglanja. Zabava na Strossmayerovom trgu utihnut će 1. siječnja 2020. no do tada glazbeni program, uz gastro delicije i tekuće okuse u 33 kućice.
Ugostitelji pripremaju rapsodiju tekućih okusa. Kokteli, hladna i kuhana vina, nježne i ljute rakije (Rakijarnica, Vodnjanka, B.A.B Piantina, Black Pepper i Fermaj Tovara) koje griju dušu i tijelo, vruće čokolade (Le Kolač), čajevi s dodacima (Biomania i Market by T&T) te bezalkoholni kokteli (Molecular bar). Dimne koktele, hit ovogodišnjeg Fuliranja na Strossu nudi Molecular bar a može se piti i topli punč, London Hot Gin ili aromatični opojni Irish Smuggler s cijeđenom narančom, sokom jabuke, limetom, đumbirom, cimetom i viskijem.
Svoj topli napitak mogu posjetitelji i sami dekorirati odabranim začinima kod kućice Most Unusual Bazzar by Botanica. Nudi se i Grinch koji dovodi u veselo prednovogodišnje raspoloženje ali i topli Hendricks od malo toplog vina, čaja, začina, bobičastog voća i naravno gina. SOI se ponosi svojim koktelima u limenci, a Gingle Bells s posebnim kuhanim ginom obogaćenim čudesnim začinima. Oni koji vole nešto kratko, a možda i slatko eksploziju okusa doživjet će na Pastel by TasteAtlas uz njihov Bombardino, mali alkoholni shooter od jaja sa šlagom, hit talijanskih skijalištima. Na Rakijarnici (središnji šank) može se kušati posebna božićna rakija od jabuke i cimeta, badema, masline, smokve ili sa okusom oraha, borovnice, višnje ili klasik svih klasika, viljamovka.
Bogata je ponuda i drugih novogodišnjih jestivih i pitkih darova: Fermaj Tovara pripremio je istarski Panetone, The Garden Bar&Kitchen nudi pivski paket, a Biomania ručno rađene praline, domaći organski med i organske rakije i likere Mashtel.
Zadnjeg dana Fuliranja, 31.12. u utorak, zagrijavanje počinje od podneva uz Iliju Rudmana i glazbu 70-ih i 80-ih te Pepija Jogardea, DJ’irat će sve do 23 sata, kad stiže Tribute to Dino Dvornik uz koje će se uploviti u Novu 2020 a nakon ponoći Svemirko će zabavljati posjetitelje svojim emo macho pop ritmovima od 00.30 a nakon njih DJ pult preuzima Pepi do music finisha.


Božićni ručak





Božićni ručak
U hotelu Esplanade Zagreb održan je tradicionalni Božićni ručak i domjenak za novinare. U restoranu Zinfandel bili su posluženi sjajnim vinima i jelima glavne chefice Ane Grgić
Već na ulazu, nakon šampanjca dobrodošlice Barons de Rothschhild Brut NV uslijedile su kozice,kavijar, hrskava divlja riža, mousse od guščje jetre i tatarski biftek.
Prvo jelo bila je potrbušina od jadranske tune uz Tomac Rose Brut (narančasto vino).
Gnudi od sušenih vrganja pratilo je vino Krauthaker Kuvlakhe Zelenac.
Pinot Noir Marquis Barundić poslužen je kada je serviran karamelizirani goveđi jezik.
Noj suis vide (krema od kukuruza, prženi kukuruz, prah od dimljenog ružmarina, korijander i rižine tortilje) pratilo je odlično vino Bodegas. Mendoza. Argentina Terrazas Reserva Malbec.
Slasticu "Čokoladna cigara" pratilo je vino Korlat Merlot Boutique iz Benkovca.
Ekipu koja je služila jela vodio je Stjepan Okun, a za vina se brinuo sommelier Ivica Šneller. Nakon toga pred novinare izašli su kuhari koje je vodila glavna chefica Ana Grgić
Goste su pozdravili Ivica Max Krizmanić, generalni direktor i Sanda Sokol, PR&Marketing Manager.
Pripremio: T. Radić
Snimio: G. Jakuš

subota, 21. prosinca 2019.


Gabrekovih 90 let

Krčma"Gabreku 1929." smještena je podno zidina Staroga grada,blizu parka Vugrinščak, sučelice crkvici Svetog Mihalja, uz potok Gradnu.
Te davne 1929. godine su Alojzija i Gabrijel (Gabrek) Medved otvorili malu gostionicu i mesnicu. Samobor je oduvijek omiljeno izletište Zagrepčana koji su nekad vlakom Samoborčekom dolazili a mnogi od njih su navraćali „K Gabreku“. Alojzija i Gabrijel imali su troje djece: Slavicu, Rudolfa i Gabrijela. Kasnije je obiteljski posao naslijedio najmlađi sin Gabrijel koji je sa suprugom Marijom preuredio gospodarske zgrade i proširio posao. Njihove tri kćeri Gabrijela, Slavica i Marija, odrastale su u ugostiteljskom duhu, u poslu su od malih nogu. Budući da su druge dvije sestre imale drukčije životne planove, najmlađa Marija, od milja zvana Maja, poslije je sa Mirkom Šintićem, za kojeg se udala početkom osamdesetih godina, nastavila vođenje obiteljske gostionice. Posljednjih godina u posao se uključila i njihova kćer Anamarija.
Svaka generacija dala je svoj pečat, a što je najvažije obiteljska tradicija se nastavlja.
Ponuda hrane se kroz povijest vrlo malo mijenjala, na jelovniku se nalazi 12 jela čije recepture datiraju još od osnutka. Upravo po domaćim sastojcima i tradicionalnim jelima ovo mjesto i danas je prepoznatljivo. Tipična jela koja se spravljaju od 1929. pa sve do danas su: špek fileki, čvarci, dinstana jetrica, punjena teleća prsa, teleće pečenje, češnjovke, krvavice, pečenice, pohani mozak, a odnedavno ponudu su obogatila i jela, vepar u umaku od brusnica i biftek u kupinovom vinu. Pri pripremi jela uvijek se inzistiralo na izvornoj hrani i namirnicama iz domaćeg uzgoja, sa seoskih gospodarstava koja su uglavnom u okolici Samobora. Geslo „Domaće ponuđeno, po domaći spravleno“ najbolje opisuje ponudu na jelovniku.
Uz tradicionalnu i kvalitetnu hranu, povijest Gabreka obilježili su i mnogobrojni poznati gosti, pa se može reći – nema tko ovdje nije jeo – od glumaca, sportaša, političara do mnogih drugih. Među poznatim ljudima koji su posjetli Gabrek bili su : Franjo Tuđman, Stjepan Mesić, Ena Begović, Fabijan Šovagović, Dragutin Tadjanović, Edo Murtić, Peter Galbraith, Oliver Dragojević, Prljavo Kazalište, Nina Badrić, Željko Mavrović, Goran Ivanišević, Slaven Bilić, Dino Rađa, Omar Sharif, Bruno Orešar, Otto Barić, Neno Belan, Sven Medveščak, Ivo Sanader, Nela Eržišnik, Denis Latin, Zvone Boban, Severina, Dražen Ladić, Mirna Berend, Ivica Blažićko, Toni Cetinski, Indira, Jasmin Stavros, Boris Novković i mnogi drugi.
Joža Prudeus napisao je pjesmu o Gabreku, koju je uglazbio Julije Njikoš:
Veliš Gabrek! Sima jasno, vu Horvatskoj, šire čak!!!
Mam Sanobor, potok Gradna, Sveti Mihajl, Vugrinščak…
To je tak gdo ima ime. Da je Gabrek predi bil,
pri njemu bi se kladil, ban Jelačić jel i pil!!!
Tin po tiho sim dohajal, Krklec z društvom hekte spil,
Krleža se došpanciral, i Nazor se dobreg vžil…
Palačinke! Deca krasno! Velke, nemreš pojest pol.
Z vrhnjem, sirom, orehima, kak da je božićni stol!
Gabrek je Gabrek i bu na vek ime pravično, saka mu čast!
I vu to ime, čaše vu zdravle! Kaj je na stolu, naj bu vu slast!
Pripremio: Tomislav Radić
Snimio: Željko Novaković




petak, 20. prosinca 2019.

Na Badnjak na Fuliranju riblja jela




Na Badnjak na Fuliranju riblja jela
Već tradicionalno Advntski program Fuliranje na Badnjak na Strossmayerovom trgu u središtu Zagreba bit će obogaćen ribljim jelima.
Japanska kućica Hanami poznata po svojim Takoyaki kuglicama od hobotnice za Badnjak priprema i japanske okruglice punjene kozicama. U azijskim badnjim specijalitetima uživat će se i na Pokeraju, uz poke bol s tunom i lososom a pripremat će se i poke bakalar.
Chef Palfi u kućici The Garden Bar&Kitchen za Badnjak će nuditi hot dog s lososom i kozicama.
Bogata ponuda tradicionalnih jela bit će kod istarskih i dalmatinskih kućica. Što je Badnjak bez hobotnice? Black Pepper s Hvara od početka festivala usavršava svoju ‘Hobu po noninom’ . Pravi je to tradicionalni gulaš od hobotnice kakve spremaju none u Dalmaciji. Opat - Vrata Kornata pripremat će brudet od bakalara na Kornatski, a one koji su više za finger food dok "ćakulaju" s prijateljima imat će riblje grickalice Fried Fish&Shrimps.
Istrani pripremaju bakalar na sto načina: Vodnjanka će posjetiteljima poslužiti paštetu od bakalara uz istarski pjenušac, Fermaj Tovara namaz od bakalara, odnosno bakalar na bijelo s domaćim toplim kruščićima i slane inćune s maslinovim uljem i rukolom a burger od bakalara bit će kod istarske kućici B.A.B Piantina.
U 14 sati na Strossmayerov trg dolazi popularan latino i salsa sastav Cubismo koji će grijati posjetitelje do kasnog poslijepodneva a na Fuliranju se može dočekati i Božić i doći poslije polnoćke jer će kućice biti otvorene do tri sata ujutro.

četvrtak, 19. prosinca 2019.

Vino uz žlicu i vješalicu






Vino uz žlicu i vješalicu
Posljednje ovogodišnje, šesto izdanje projekta 'Vino uz žlicu' održano je u zagrebačkom restoranu Magazinska klet Pri staroj smokvi . Iako je taj gastro događaj nazvan 'Vino uz žlicu " prvi put su se na jelovniku našli specijaliteti s roštilja: đevrek s kajmakom i punjena vješalica sa zapečenim grahom.
Pod brendom Magazinska klet u Zagrebu djeluju tri restorana. Jedan od njih Pri staroj smokvi u Strojarskoj ulici nedaleko Autobusnog kolodvora posta je sinonim za roštilj leskovačkog stila, ali glavni chef Vladimir Filipović, koji koordinira rad sva tri restorana, ne zanemaruje niti jela na žlicu. Ta jela na žlicu bila su povod autorima projekta " Vino uz žlicu", novinarima Renati Cisar i Mustafi Topčagiću, koji su se sa svojim stalnim suradnikom Domagojem Jakopovićem Ribafishom upustili u novu eno gastro avanturu.
Novinare, za koje se isključivo rade te promocije, kao dobrodošlica dočekao je pjenušavi koktel, kombinacija Aure iz Buzeta: Gin Karbun-Tonic-Teranino. Iz te destilerije posluženi su i aperitivi Pelinkovac i Šljivovica, koje su neki radije pili na kraju kao dižestive, jer i tako dobro funkcioniraju. Welcome zalogajčići bili su više 'na ruku' (finger food) nego na žlicu: trljanica (salata od sira i paprika) i mazalice s kajmakom te pršut i sir iz mišine, uz poneku kap maslinova ulja iz Muzeja ulja iz Škripa na Braču, koji je sa suprugom Katjom osnovao Zagrepčanin Krunoslav Cukrov.
Chef Ivan Tasić, koji je u Zagreb došao iz Leskovca, gastronomskog raja južne Srbije, kao prvo jelo na žlicu pripremio je Teleću čorbicu, čija je vinska pratnja bila hercegovačka Žilavka Keža 2018. iz vinograda Studenci u okolici Ljubuškog. Ta kombinacija pokazala se najboljom u neformalnom glasanju koje je na kraju večeri provedeno među pripadnicima medija. A vinariju i njihova vina, koja polako probijaju put na hrvatsko tržište, predstavio je Dean Mlinarević.
U tek ponekom zagrebačkom restoranu mogu se pojesti goveđi ili volovski repovi, ali samo u Magazinskoj kleti - Teleći repovi u umaku s povrćem, lagano kuhani desetak sati. S ovim vrlo ukusnim i blago pikantnim jelom dobro se nosio Portugizac Mladina 2018., kojem je godina 'starenja' dala na punoći i eleganciji a vino je predstavio prvi čovjek tog podruma s Plešivice, Marinko Baljak.
Spektakl na stolovima nastavljen je sa Svadbarskim kupusom, jelom u kojem je kiselo povrće koje se spaja s čak četiri vrste mesa (piletina, svinjetina, junetina, janjetina). A pravi spektakl osjetio se i na nepcima, uz gutljaje vina Babić Templar Aurum 2016., vinarije Livaić iz Pirovca. Predstavili su ga Davor Livaić, koji je s bratom Tomislavom obnovio vinsku tradiciju i njegova kći Anja Eloise Livaić, koja je od nedavno aktivnije uključena u obiteljski posao.
Nakon toga, uzvanici su morali odložiti dotad glavno oružje - žlicu - i uhvatiti se vilice i noža, jer je na stol došao prvi specijalitet s roštilja - Đevrek s kajmakom i lukom. Taj velik komad mljevenog mesa, nazivaju i pljeskavicom s rupom, u koju se dodaje kugla punomasnog kajmaka na vrhu. Blatina Keža iz 2016. godine svojim se intenzitetom, ali i pitkošću pratila je ovo moćno jelo.


Junaci Magazinskog stola, iako mnogi već dobrano siti, nisu željeli preskočiti pravu kalorijsku bombu - Punjenu vješalicu sa zapečenim grahom. Da se lakše podnese njezin udar pomogao je Postup Palihnić 2016 svojom snažnom aromom i alkoholom. Uz puno povjerenje vlasnika vinarije Ante Palihnića o vinu je slikovito svojim prepoznatljivim dubokim glasom pričao Vjekoslav Madunić s Hrvatskog radija.
Uvjetno rečeno, predah je došao na kraju sa slasticom - Čokoladnom tortom s toplim biskvitom i sladoledom uz koju je poslužen poluslatki Muškat žuti 2017 iz moslavačke vinarije Kezele poznate po tome što se vrlo uspješno bavi seoskim turizmom u kojem i vino igra veliku ulogu. Desert je spravljen po receptu Nade Dopuđe, voditeljice restorana Magazinska klet.
Da bi se sve ovo lakše podnijelo poslužena je negazirana voda Jana, koja je svojom svježinom i mineralnošću uspješno ‘amortizirala’ i jela i vina.
Kako među okupljenim gurmanima i vinoljupcima ima i kavoljubaca, koji nemaju problema s nesanicom, organizatori nisu zaboravili niti na njih. Uz šalicu aromatičnog Segafredo espressa, završeno je ovo posljednje izdanje ‘Vina uz žlicu’ u 2019. godini. Organizatori za sljedeću godinu najavljuju širenje projekta i na druge hrvatske gradove i u neke od susjednih zemalja.


Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Goran Šerbula

utorak, 17. prosinca 2019.

Najstarija hrvatska pčelarska tvrtka slavi 30 godina postojanja






Najstarija hrvatska pčelarska tvrtka slavi 30 godina postojanja

U povodu 30. godišnjice tvrtke PIP svečano su dodjeljene donacije, zahvalnice i priznanja.
Potkraj listopada objavljen je natječaj za donacije za projekte koji potiču razvoj pčelarstva u Hrvatskoj kroz popularizaciju pčelarstva i pčelinjih proizvoda sa fondom od 15.000,00 kn. Natječajem se željelo potaknuti projekte biotehnološkog, obrazovnog i kulturološkog značaja vezanog uz pčelarstvo, pčele i pčelinje proizvoda kao što su inovacije u pčelarstvu, razvoj novih proizvoda na osnovi pčelinjih proizvoda, obrazovanje mladih pčelara i promocija meda, matične mliječi, peludi, propolisa i pčelinjeg voska.
Prijaviti su se mogle fizičke osobe, udruge i pravne osobe registrirane u Hrvatskoj koje obavljaju kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne djelatnosti. U stručnom povjerenstvu za dodjelu donacija bili su prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger - Veterinarski fakultet, prof. dr. sc. Dragan Bubalo - Agronomski fakultet, dr. sc. Dario Lasić, dipl. ing. - Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Vedran Lesjak, dipl. ing. agr. - časopis Hrvatska pčela i Zlatko Tomljanović, dr. vet. med. - Poljoprivredno savjetodavna služba.
Od trinaest prijava donacije su dobili projekti: Upoznajte svijet pčela, Pčelarska udruga Sibinj, Slavonski Brod – 7.500 kn, Medne STEM radionice, Udruga AUM iz Slatine – 2.500 kn, Osnivanje školskog i zadrugarskog pčelinjaka, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek – 2.500 kn i Medeni mjesec, III. Osnovna škola Čakovec – 2.500 kn
Šestorici pčelara za dugogodišnje partnerstvo s tvrtkom PIP predane su zahvalnice i čekovi u iznosu od 2.000 kn za kupnju potrebnog repromaterijala u jednoj od maloprodajnih tvrtki.
Posebno priznanje i skulptura „Zahvala pčeli“ za prinos razvoju pčelarstva dodijeljeno je Matiji Bučaru iz Petrinje, autoru nekoliko knjiga i stručnih članaka na temu pčelarstva.
PIP je pčelarska tvrtka čija djelatnost obuhvaća pčelarstvo i pčelinje proizvode, te apiterapiju u segmentu dodataka prehrani i prirodne kozmetike.
PIP ima i inovativnu liniju Farmakol zasnovanu na načelima farmakologije u apiterapiji, a proizvodi su mednopropolisni sirupi bez konzervansa, propolisne otopine sa i bez alkohola, matična mliječ, te prirodna kozmetika.
Sjedište i proizvodnja tvrtke PIP je u Pisarovini gdje se uz liniju Farmakol proizvode Energypip i Coffeemed, Med hrvatskih pčelara, med s dodacima, medne likere i druge proizvode.
  1. obljetnica tvrtke PIP dio je 90. obljetnice bavljenja pčelarstvom obitelji Ivana Bračića osnivača PIP-a, 140. obljetnice organiziranog hrvatskog pčelarstva i 731 godinu običajnog prava za pčelarstvo u hrvatskoj pravnoj povijesti kroz „Vinodolski zakonik“ iz 1288. godine.
    Za Gospodarski list za broj od 15. 01. 2020. pripremio: Tomislav Radić




nedjelja, 15. prosinca 2019.

Journal pop up We Love Local.







Journal pop up We Love Local.


Zagrebački je Advent je bogatiji za još jedno gastro odredište. Rougemarin City u središtu Zagreba je tijekom prosinca postao Journal pop up We Love Local gdje obožavatelji vrhunskih gastro užitaka mogu kušati posebni We Love Xmas menu, maštovitu reinterpretaciju tradicionalnih hrvatskih jela u street food varijanti. Sva ta adventska i božićna jela su spravljena isključivo od lokalnih namirnica koje su uzgojili i proizveli mali domaći proizvođači u skladu s filozofijom gastronomske platforme We Love Local.

Domaća jela koja servira Journal pop up We Love Local potpisuje slavni chef Marin Medak. Dolaze u dva različita serviranja: u porcijama normalne veličine ili novim malim porcijama small plates.
Gastronomska platforma We Love Local, koja je u manje od godinu dana postojanja vratila u modu lokalnu hranu i sezonske namirnice na predstavljanju Journal pop up We Love Local okupila je brojne ljubitelje vrhunske hrane, cijenjene chefove, gastro novinare, foodije, food blogere i poznate Zagrepčane koji su imali priliku uživati u inovativnom We Love Xmas meniju. Među okupljenima su bili i Iva Radić, Saša Lozar, Suzy Josipović, Otto Barić i mnogi drugi.
Na pladnjevima su stizala redom hladna predjela neobičnih naziva: Smotani pršut, Livada i pastir, Bombon brudet a za njima i krepka Batat juha. Odmah zatim stigla su topla predjela s We Love Xmas menija: Skradinski rižoto, Tuna paštašuta i neobična Ramen purica. Glavna jela bila su Božićna patka, Janjeća koljenica u sarmi, Badnji mix i Vučena pašticada.

Marin Medak je sve zajedno začinio svojim novim koktelom Rouge Bure, kreiranim posebno za ovu priliku. Medakov odležani adventski Negroni sastojao se od pažljivo odabranih sastojaka istarske destilerije Rossi kao što su Nostromo gin, Rossi Amaro Istriano i Rossi Muškat Žuti.

Živjeti lokalno znači živjeti održivo. Moramo se zapitati je li održivo jesti namirnice s drugog kraja svijeta koje se transportiraju do nas po nekoliko dana u nekoliko prijevoznih sredstava. Za ovu smo priliku kreirali jelovnik inspiriran tradicionalnim hrvatskim jelima koja su sastavni dio blagdanskog stola, ali smo ih interpretirali na urbani street food način i time istaknuli novu dimenziju već poznatih jela“ izjavio je Chef Marin Medak.

Ramen purica, primjerice, je zagorska purica koju smo konfitirali, što je francuska tehnika kuhanja, a zatim pripremili na japanski način. U svakom je jelu isprepleteno puno tehnika, ali smo ipak zadržali pridjev lokalnog jer jela pripremaju lokalni ljudi od lokalnih namirnica kupljenih kod hrvatskih proizvođača“, zaključio je Medak.

Kušanje jela s ekskluzivnog We Love Xmas menija popratila su vina obitelji Filipec: elegantni cvjetno-voćni Sivi pinot, rubinsko crveni Cuvee Roko i damsko vino Rose Tia. Na stolovima se našla i Samoborska muštarda obitelji Filipec, a večer prepunu dobrih okusa otvorio je njihov autohtoni samoborski aperitiv Bermet Filipec, aromatizirano vino gorko-slatkog okusa koje se već dva stoljeća priprema od biranih sorti grožđa s najsunčanijih obronaka Samoborskog gorja, pelina, južnog voća i prstohvata majstorskih tajni. Uživati se moglo i u najstarijem i najpoznatijiem Badelov premium biljnom likeru – Antique Pelinkovac koji se od 1862. proizvodi na isti, tradicionalan način, prema izvornom receptu, od 100% prirodnih sastojaka.

Kušalo se i domaće rakije Hedonica, proizvod samoborske boutique destilerije. Članovi OPG-a Mahović osvojili su medalje na brojnim međunarodnim natjecanjima za vinjak Perun i rakiju Imperial Karamut na bazi Kruške Tepke. Gosti su kušali Hedonica rakiju od šipka Ruža Davnina i rakiju Munja na bazi mirisne jabuke, odležanu dvije godine u hrastovim bačvama.

Na red su došli i prirodni proizvodi od eko certificiranih borovnica, koje proizvodi OPG Lisjak iz Šenkovca. Posluženi su: Eko pekmez od borovnica sa šećerom, Eko pekmez od borovnica bez šećera, Eko sirup od lavande i borovnica, Preljev od borovnica i kakaa i slatko-ljuti umak Red Hot Blue.
Ulja su bila od maslinara Škrobica iz Dalmacije, s Čiova a kolačići iz zagrebačkog Zvona Cateringa koji je nedavno proslavio veliki 25. rođendan. To su bili Finanzieri, kolačići s orasima koji su dobili ime na osnovi zanimljive priče. Pariški su brokeri tražili slasticu koja se jede s nogu a ne prlja prste i tako je nastao originalni Finanzier, kolačić u obliku zlatne poluge. S vremenom se oblik promijenio, ali Finanzier je ostao jednako popularan.

S adventskog gastro druženja projekta We Love Local, gosti su kući ponijeli goody bag u kojem su bile majstorske čokoladne pločice Artisan by Rougemarin okusa lješnjak – kulen, za ljubitelji prave čokolade, Red Hot Blue umak od borovnica i chilli papričica OPG-a Lisjak, tradicionalno proizvedene rakije Hedonica ,kolačići Zvona Cateringa Finanzieri, lješnjaci brenda Natura iz Marjan voća i must have rokovnik za 2020. portala Journal.hr.

We Love Local su prije nepunih godinu dana pokrenuli marketinška agencija Alert i lifestyle portal Journal.hr, uz podršku dvojice vrhunskih chefova, znalaca i gastronomskih vizionara Marina Medaka, vlasnika Rougemarina i Rudolfa Štefana, vlasnika Michelinovom zvjezdicom ovjenčanog restorana Pelegrini te ujedno domaćina Chefs’ Stagea i pokretača zaklade Budi Foodie.

Svoj tada novi projekt nazvali su We Love Local koji je platforma koja povezuje male lokalne uzgajivače i proizvođače hrane s restoranima koji serviraju najbolja jela pripremljena od lokalnih namirnica.





.






.
.








nedjelja, 8. prosinca 2019.

Otvoren Branimir mingle mall









Otvoren Branimir mingle mall


U Zagrebu je otvoren prvi mall za minglanje u Hrvatskoj, investicija vrijedna 5 milijuna eura. Branimir mingle mall novi je i jedinstveni koncept urbanog odredišta u središtu Zagreba, a riječ je o potpuno preuređenom Branimir Centru i kao takvom jedinstvenom projektu na hrvatskom tržištu.
Otvorenju su uz predstavnike Supernova grupe, u čijem je vlasništvu Branimir mingle mall i njihovih partnera prisustvovale i brojne osobe sa javne scene - Luka Nižetić, Lana Klingor, Janko Popović Volarić, Doris Pinčić, Ivan Pažanin, Damir Kedžo, Ivana Mišerić, Branka Bebić Krstulović i drugi. Okupljeni su uživali u raznovrsnoj gastronomskoj ponudi a za zabavu se se pobrinuli poznata pjevačica Zsa Zsa i DJ Rea, a kroz program je vodila Iva Šulentić.
Potpuna rekonstrukcija centra trajala je gotovo dvije godine, a uključivala je kompletno preuređenje interijera, eksterijera koji uključuje fasadu i okoliš te tri razine garaže.
Branimir Centar je s godinama izgubio atraktivnost, ali su ostale odlična lokacija i navike potrošača da posjećuju kino te smo tu vidjeli veliki potencijal u novom pozicioniranju i prilagođavanju trendovima i potrebama tržišta. Od odlične ponude restorana, preko igraonice i kina, pa sve do sportskih sadržaja u teretani, Branimir mingle mall zasigurno će zadovoljiti sve zahtjeve nove generacije i modernog načina života. Vjerujem da smo novim konceptom kreirali ponudu koju će različiti ukusi birati za provođenje slobodnog vremena i druženje“, istaknuo je Markus Pinggera, član uprave Supernova grupe.
Posjetitelji centra od sada mogu uživati u potpuno novom gastronomskom konceptu street food restorana. Gastroljupce će zasigurno razveseliti noviteti na hrvatskom tržištu - slovenski burger lanac Lars&Sven burgers i Manga Sushi bar, a ljubitelji slastica uživat će u ponudi Biberon cakesa.
U Sloveniji smo četiri godine proglašeni najboljim burger barom te je došlo vrijeme za širenje izvan granica naše zemlje. Drago nam je što smo u Supernova grupi pronašli kvalitetnog i dugoročnog partnera i što je Lars&Sven burger bar pronašao svoje mjesto u rebrendiranom Branimir mingle mallu. Naša ponuda uključivat će petnaest različitih jela i to u mesnim, vegetarijanskim, veganskim i bezglutenskim varijantama. Nadamo se da će i Zagrepčani kao i posjetitelji ovog grada prepoznati našu kvalitetu i uživati u ukusnim obrocima te se uključiti u naš posebni donacijski program Darujmo lokalno“ istaknuo je na otvorenju Primož Novak, vlasnik Lars&Sven burger bara.
Pored već postojećeg najposjećenijeg kina u Zagrebu - Cinestar Branimira te casina Wettpunkt, dječje igraonice i kafića, u sklopu novog koncepta prošle je godine otvoren i ekskluzivni hotel Canopy by Hilton sa 150 soba, restoranom dizajnerskog potpisa ReUnion i kafićem Canopy Central café&bar. Uz to, otvoreni su i dizajnerski uređeniOrlandoFit Fitness centar te restoran Umami, street food restoran za ljubitelja azijske fusion kuhinje.




nedjelja, 1. prosinca 2019.

Gourmingle na zagrebačkom Adventu




Gourmingle na zagrebačkom Adventu


Slatkom radionicom održanom u Samsung Holiday House-u, gdje je slastičarka Tea Mamut pokazala kako pripremiti Galetini kolačiće, otvoreno je Fuliranje Gourmingle na jednom od brojnih odredišta zagrebačkog Adventa, na Strossmayerovom trgu koji do 1. siječnja 2020. postaje čarobna, živopisna pozornica, na kojoj se mogu kušati fini zalogaji, popiti neki od kreativnih napitaka, plesati, “zarundati” s frendovima i fotnuti svoj najljepši osmijeh u Photo Boothiqueu ili na jednom od photo pointova (Jamnica, Radio 101, Pun kufer…). Prijatelje Fuliranja očekuje više do 100 jela, 16 glazbenih nastupa "u živo" i više od 35 DJ kreacija. U glazbenom programu nastupa i Jimmy Brown, bubnjar iz pop-reggae sastava UB40 te njihov vokalist Gilly G uz potporu Danny Kane-a iz Birminghama . Vrući ritmovi Cubisma obojit će Latino Badnjak na Strossovom trgu a nastupa i grupa Kuzma i Shaka Zulu. Svake nedjelje organizira se za mališane Family day na kojem nastupaju dječji zborovi.
Tridesetak ugostiteljskih kućica u kojima kormila drže poznati Chefovi i food entuzijasti, kao i pet kreativnih barova mjesto su raskošnh mirisa i okuse. Zaljubljenike u morsku "spizu" mirisi će odvući do kućica Fermaj Tovara, B.A.B Piantina, Vodnjanke, konobe Opat i Black Peppera. Istarsko-dalmatinski okusi - ombolo, težačka juha od sipe i boba, truffioli i hobe po noninom. Bračka Biomania po prvi put dolazi na adventiranje s organskim street foodom i aromatičnim Bollitom. Market by T&T, svoju je poznatu sarmicu udomio je u tacosu, na Black hot dog s kroketom od krvavice ponosan je Marko Palfi iz The Garden Bar&Kitchen. Mario Mihelj iz El Tora ostaje vjeran latinoameričkim sočnostima a i u Fat Cat kutku mogu se pronaći razni zalogajčići.
Ovogodišnje Fuliranje raj je za ljubitelje kobasica: Christmas Fetish stiže s griješno ukusnim Santa kobasicama, Wurst Bar donosi germansku ponudu a Berlin ističe svog favorita kobasicu okupanu u raguu. Institut za kobasice by Mate Janković u svom “laboratoriju” osmišljava twistane kobasice, a s njima ove godine koketira i Rougemarin. Komadići kobasica skrivaju se čak i u Wurst Poke Bowlu, kojeg brižno spravlja Pokerai by Chili, a Lumperaj se diči slavonskim kobasičastim okusima. Osim već nadaleko i naširoko finih Submarine burgera, burger krvavicu predstavlja Mason Burgers&Staff, dok Čiketina donosi razne varijacije piletine.
Azijske delicije stižu u raznim varijacijama: SOI by Vid Nikolić predstavlja duh Sečuana - Dan Dan noodles, japanske kuglice s hobotnicom, Takoyaki, dolaze u režiji restorana Hanami, dok Munchy prži slano slatke egzotične wrapove. Azijskoj hrani nude se i TABASCO® i Kikkoman umaci
Premijeru na Fuliranju ima i svjetski poznati atlas hrane TasteAtlas, koji u svom carstvu, Pastel de TasteAtlas nudi slano slatke kombinacije: Chilli con carne i Ice Cream u vrućem brioshu a i Bagua pripema razna gastro izaneđenja.
Mogu se kušati i razna pića : Gin3 Spirits, Gingle Bells, Coca-Cola, Rakijarnica sa 40 vrsta rakija i popularnom "desetkom za ekipu", Molecular bar by Mangosta s molekularnim toplim dimnim koktelima, A most unusual BAZAAR by Botanica s ginovima i koktelima te Jeruzalem Ormož s odabranim vinima. Fuliranje Gourmingle dobilo i svoje festivalsko pivo Fuliranje Lager, dostupno jedino na Strossovom trgu. Njegovu posebnu aromu priprema The Garden Brewery, najbolja EU pivovara, po izboru Beer52 kluba, najvećeg pivskog kluba na svijetu.
Mini i maksi fritule, kolači, churrosi, šnenoklice, palačinke ispod peke, tartovi, mini kuglofi i germ knedle samo su neke od neodoljivosti, koje priprema Le Kolač, Nonina tajna i Chiquita Churrosita, a Sljeme sniježi sa svojim germ knedlama.
Sve gourmingle trenutke zabilježite u Photo Boothique-u, a četveronožni dlakavci mogu se dovesti u Capa pet bistro.