subota, 23. studenoga 2019.

Gastronauti u Sofri





Gastronauti u Sofri

Udruga Gastronaut okuplja vlasnike hotela i restorana, vinare i turističke novinare iz cijele Hrvatske. Sastaju se na studijskim putovanjima kako bi vidjeli što i kako drugi rade u turizmu, posebice u ugostiteljstvu. Dan prije početka Međunarodnog festivala vina i hrane Vinocom sastali su se 21. 11. 2019. u Zagrebu gdje su najprije posjetili Centar za usavršavanje destilatera i barmena Nomco a nakon toga restoran bosanske kuhinje Sofra Green Gold.
Nimco je tvrtka člana Gastronuta Nikole Serdara koji od 1983. proizvodi jaka alkoholna pića koja izvozi u desetak zemalja a među njegovim zaštićenim robnim markama su: JULISCHKA, Dalmatino, Krauter-PELIN, Istra Bitter, PEPITO, 5 Corners GIN i vodka COBALT.
Sofra je ambijentalni restoran bosanske kuhinje koji već tri godine nosi titulu jednog od 100 vodećih hrvatskih restorana. Gastronautima su se uz okuse Orijenta
sljubili i zvukovi sevdaha .
Predstavljena su sljedeća jela i vina:
Aperitiv – Rose 2018.,Pz Svirče.
Sirnica - mali zvrkovi sa sirom, jajima i vrhnjem – Bogdanuša 2018., PZ Svirče
Begova čorba - čorba s piletinom i povrćem u kojoj dominira bamija – Malvazija Gran Cru 2018. Arman Marijan vina.
Klepe - domaća tjestenina punjena junetinom zapečena u tepsiju u umaku od češnjaka i vrhnja - Pošip 2018. Pz Svirče
Bosanski lonac - kuhano jelo od junetine, teletine i janjetine sa povrćem – Chardonnay 2018., Arman Marijan
Japrak- male sarmice od junećeg mesa zamotane u raštici – Plavac rezerva 2014. Pz Svirče
Tufahija - kuhana jabuka s orasima i šlagom – Muškat bijeli 2018. Arman Marijan vina.

Pripremio Tomislav Radić
snimke: Gastronaut. hr



utorak, 19. studenoga 2019.

Špin na zagrebačkoj špici








Špin na zagrebačkoj špici


Na terasi Cheese bara na Europskom trgu u Zagrebu, Agrolaguna je predstavila nekoliko sorti Vina Laguna, maslinova ulja Ol Istria i istarske sireve Špin a predstavljene su i limitirane serije vina, ulja i sira koje su dobile nagrade na svjetskim natjecanjima.
Liniji vina Festigia kušala se iz velikih pakiranja - Magnum i Jeroboam (Malvazija Istarska Festigia 2018., Malvazija Istarska Festigia 2018., Malvazija Istarska Riserva Vižinada 2015., Cabernet Sauvignon Festigia 2016., Merlot Festigia 2016, Castello Festigia 2016.). Od limitiranih serija predstavljeni su Malvazija Istarska Riserva Akacija 2015., Pjenušac Blanc de Moi – klasična metoda, Malvazija Istarska Riserva Duga Maceracija 210 2012., Malvazija Istarska Kasna berba 2016., Terra Rossa Limited Edition 2018.. i Riserva LV 2013.
Predstavljeni su i Istarski Špin sirevi: kravlji, miješani, ovčji, kravlji u teranu, kravlji s tartufima i miješani sir u orahovom lišću. Na Global cheese awards u Engleskoj sirevi Špin osvojili su dvije medalje i jednu oznaku Highly commended. Brončanu medalju su dobili Grana Istriano i sir s tartufima, dok je miješani sir u orahovom lišću dobio oznaku Highly commended. Na World cheese awards u Bergamu u Italiji mješani sir u orahovom lišću dobio je super zlato te je ušao u kategoriju najboljih sireva na svijetu – Major Winners. Gran Istriano osvojio je zlato, Istarski mladi sir srebro, a brončanu medalju dobili su ovčji ,kravlji i miješani sir.
Na svjetskom natjecanju „Emozioni dal Mondo: Merlot i Cabernet Insieme” Vina Laguna Castello Festigia, Riserva LV i Merlot Festigia osvojila su zlata pri čemu je Merlot Festigia osvojio i nagradu za najbolje hrvatsko vino na tom natjecanju, po odabiru novinara sudaca.
Uz vina i sireve kušalo se i ovogodišnje mlado ekstra djevičansko maslinovo ulje Ol Istria.

Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Snimke: Silvija Munda



nedjelja, 17. studenoga 2019.

Croatian Desserts


Croatian Desserts



Koliko su slastice omiljen i neizostavan dio hrvatske gastro tradicije pokazali su brojni posjetitelji zagrebačkog gastro puba Bulldog na promociji kuharice hrvatskih slastica Andree Pisac, Croatian Desserts. Knjigu su predstavili novinar Domagoj Jakopović Ribafisha i Ashley Colburn, poznata po turističkim dokumentarcima o Hrvatskoj i Andree Pisac autorica knjige, doktorica antropologije, spisateljica, travel blogerica i dobitnica nagrade grada Zagreba za kulturni doprinos. To je prva kuharica hrvatskih slastica napisana na engleskom jeziku. U knjizi je pedeset recepata tradicionalnih hrvatskih kolača iz gotovo svih krajeva Hrvatske sa 515 fotografija, koje prikazuju gotovu slasticu, ali i samu pripremu. Knjiga je namjenjena slatkoljupcima bez iskustva u kuhinji, kao i onima malo vještijim, koji žele unaprijediti svoje kulinarsko umijeće. U knjizi su predstavljene slastice po kojima je Hrvatska već prepoznata u inozemstvu kao što su orehnjača i makovnjača, fritule, štrukli, paprenjaci, kremšnite, međimurska gibanica, ali i neki zaboravljeni recepti poput Kaiserschmarrna ili vodenih kiflica. Andrea Pisac je izvorne recepte prikupljala usmenom predajom i terenskim istraživanjima. Razne kulinarske i kulturološke priče o svakom od odabranih kolača predstavljaju uvid u hrvatsku gastronomiju i u hrvatski način života.
Knjiga Croatian Desserts tematski je podijeljena na nekoliko poglavlja: Lazy Morning, Sunday Sweets, Special Occasions, Cakes, Christmas Sweets i Easter Sweets. Recepti su izraženi u metričkom i imperijalnom jediničnom sustavu pa će ih moći pratiti oni koji važu sastojke, kao i oni koji ih mjere u šalicama i žlicama. Svaka slastica ima uvodnu priču; detalje o porijeklu slastice i prigodama u kojima se jedu. Još jedna posebnost ove knjige su dvojezični nazivi s izgovorom.
Knjiga koja može biti i poklon, zasigurno bit će zanimljiva Hrvatima u našoj zemlji i u inozemstvu a koristit će i stranim posjetiteljima kako bi još bolje upoznali hrvatsku gastronomsku slatku raskoš.

subota, 16. studenoga 2019.

DANI OKUSA HRVATSKE TRADICIJE





DANI OKUSA HRVATSKE TRADICIJE
Na Danima okusa hrvatske tradicije od 15. do 25. studenoga 2019. u 10 županija sudjeluje
više od 100 ugostiteljskih objekata.
S područja Zagrebačke županije sudjeluje 10 objekata, nosioca standarda Okusi tradicije zagrebačkoga kraja. Po promotivnoj cijeni od 75 kuna i 95 kuna za tri slijeda može se uživati u tradicionalnim gastronomskim specijalitetima zagrebačkoga kraja u ; Bistro Babriga (Velika Gorica), Ekopark Krašograd (Pisarovina), Hotel Bunčić (Vrbovec), Hotel Princess (Jastrebarsko), Restoran Ivančić (Jastrebarsko), Izletište Suhina (Sveta Nedelja), Restoran Samoborska klet (Samobor), Seoski turizam Kezele (Ivanić-Grad), Seosko domaćinstvo Stara preša (Šenkovec), Izletište Vina Kos-Jurišić (Sveti Ivan Zelina).
Turistička zajednica Zagrebačke županije predstavlja sudionike standarda Okusi tradicije zagrebačkoga kraja i na portalu Crno Jaje.

utorak, 12. studenoga 2019.

Martin, portugizac i sir









Martin, portugizac i sir
Na Martinjski sajam na Trg Bana Jelčića došli su " Biškupi" iz svih djelova Hrvatske u kojima se obilježava Martinje, krštenje mladog vina. Došel je došel Sveti Martin,
vince je krstil, ja ga bum pil. "zapopevali" su "nalarfani biškupi" a onda otišli zajedno njih desetak najprije u Samobor a zatim u Jastrebarsko.
Martinjskim "špelancijama " prethodio je Festival mladog vina “Portugizac Plešivica” i sireva iz Zagrebačke županije koji je održan od 5. do 8. studenog također na Trgu Bana Jelačića i koji su organizirali su Udruga Portugizac Plešivica i Udruga malih sirara "Sirek" a onda je večina vinara ostala na Trgu na Martinjskom sajmu.
Na sajmu portugizaca, prvo vino iz ovogodišnje berbe predstavili su PZ Plešivica, Gregorić Snježana, Braje Robert, Braje Josip, VVG Sirovica, Vučinić Zdenko, Golubić Danijel, Krešimir Ivančić, Majcenović Vlado, Krešimir Režek i Stanišić Franjo a onda su im se na Martinjskom sajmu pridružili i Damir Drago Režek, Ivica Jurkovac, Franjo Gregorić, sa Zagrebačke vinske ceste Marijan Tomurad i Ivan Kefečak te Zvonimir Dukarić s Varaždinbrega.
Kao novitet kušalo se i Portugizac Plešivica Selection, zajedničko vino članova Udruge Portugizac Plešivica u čijoj proizvodnji sudjeluju Gregorić Snježana, Golubić Danijel, Braje Robert, Braje Josip, Damir Drago Režek, Gregorić Franjo, Ciban, Vukoder, Jurkovac i PZ Plešivica.
Ocjenjivanje ovogodišnjeg portugizaca obavilo je posebno povjerenstvo u Vinskoj kleti Drage Kurtalja na Novoj Vesi u Zagrebu. Najbolju ocjenu dobio je portugizac plešivičke vinarije Drago Damir Režek a drugo i treće mjesto podijelili su Marica Golubić i Krešimir. Režek.
Posebnost je u tome, što smo od odabranog grožđa s najboljih položaja proizveli 1300 litara mladog vina pod zajedničkom etiketom i nazivom Portugizac Plešivica Selection. Na ovaj smo način iznova povezali naše članove ali i vinoljupce koji cijene tradiciju pijenja mladog portugisca – rekao je Tomo Haramija, predsjednik Udruge Portugizac Plešivica.
Portugizac se u ove hladnije dane može lijepo sljubiti s jelima od divljači, tamnim mesom te nezaobilaznim kestenima i sa sirevima.
Pored vina posjetitelji su mogli kušati i razne sireve sirana Šestak i Kusanovec sa „ Ceste sira Zagrebačke regije“.
Cilj udruživanja i povezivanja malih sirara je u unaprjeđivanju sirarske djelatnosti, zajedničkom predstavljanju i podizanju kvalitete proizvoda te razmjeni iskustva i pružanje stručne pomoći za što uspješniji plasman sira ali i drugih mliječnih proizvoda – rekla je Romina Zadravec, predsjednica Udruge »Sirek«.
Na ocjenjivanju sireva Zagrebačke županije, koje je održano 14. listopada u Buzinu, bilo je16 sireva u tri kategorije (trinaest kravljih i tri kozja). Dodijeljeno je jedno brončano odličje za OPG Golubić Marica, pet srebrnih za OPG Lončar Štefica, OPG Puljko Štefica, OPG Furnkran Katarina i OPG Zadravec Romina te deset zlatnih za OPG Golubić Marica, OPG Furnkranz Katarina, OPG Zadravec Romina, OPG Grčević i siranu Jurkas čiji je sir gauda s ljutom paprikom šampion ovogodišnjeg ocjenjivanja.
Pripremio: Tomislav Radić
snimke: Marko Čolić
snimke: Julio Frangen

subota, 2. studenoga 2019.

Variva u Hiltonu






Variva u Hiltonu

U restoranu ReUnion u zagrebačkom hotelu Canopy by Hilton, održano je peto izdanje eno-gastro projekta ‘Vino uz žlicu’. Koncept ‘Variva s Dolca’ osmislio je glavni chef restorana Marinko Topalović. Na jelovniku su bile svježe namirnice s Dolca najpoznatije zagrebačke tržnice.
Na večeri priređenoj za medije jela je predstavio gastro novinar Domagoj Jakopović Ribafish a projekt su pokrenuli novinari Renata Cisar i Mustafa Topčagić.
Destilerija Aura iz istarskog Buzeta ponudila je za početak rakije Biska, Moscato, Teranino i Divlja kruška i koktel Gin Karbun s komadićima ugljena, s Teraninom i tonikom.
Zalogaji dobrodošlice bili su Soparnik, Kulen uštipci na coulisu paprike i Dalmatinski pršut 22 mjeseca star uz međimurski pjenušac od sorte pušipel Zlatni zvir, Vinarije Tomšić iz Železne Gore kod Štrigove.
Toplo predjelo, Parmigianu s buratom, koricom parmezana i lješnjaka, svojom svježinom i aromatičnošću izvrsno je pratio Sauvignon blanc 2018 iz Vinarije Kolar. Vino iz obiteljske vinarije, gostima su približili supružnici Kolar i enolog Samir Nađ iz Suze u Baranji.
Graševina 2018 s Petračeva Hršak brega kraj Krapinskih toplica dobro se uklopila uz Juhu od pečene buče i Toulis (hrskavac) sa salsom od buče i timijana.
Riblje jelo, Maki rolls s Kali s jadranskom tunom napravljen je uz pomoć moćnog ali fino izbalansiranog Pošipa 2018. iz Vinarije Hvar Hills iz Svirča.To jelo pripremio je kuhar Tika Sharma iz Nepala.

Poslužen je i Juneći ragu s cavatelli tjesteninom uz Frankovku Miraz 2017. Feravina, šampionskim vinom s nedavnog Festivala frankovke u Feričancima.
Mnogi vinari pamte 2014. kao jako lošu godinu, ali ne i Ivo Brzica iz Erduta, čiji crnjaci tek sad dolaze u pravu formu. Za ovu prigodu iz svoje vinarije s najljepšim pogledom na Dunav donio je moćni Cabernet sauvignon 2014, koji se sjajno stopio uz Spring rolice pirjanih junećih obraza na polpeti skute.

Kušalo se i sladoled od buče s krokantom sjemenki i meda, koji su atraktivnijim i ukusnijim učinile kapljice bučina ulja OPG-a Mladena Cesarca iz Oroslavja.

Cesarec je predstavio svoja vrhunska ulja i ostale proizvode od zagorske buče. Uz sladoled kušalo se vino s Plešivice Traminac crveni 2017., Dominika Jagunića. Ta sorta (izvorno: rotten traminer) kod nas je malo zastupljena, a ovo je bilo pretpremijerno predstavljanje. Jagunići su izgradili novu vinariju i sve više se posvećuju proizvodnji orange vina poput ovoga.
Za kraj pilo se novi Franckov Superiore espresso.
Glavni chef u Hiltonu by Conopy Marinko Topalović objasnio je kako svijetu ima samo 48 Hiltonovih hotela tog tip i da svi moraju zadovoljiti zadane kriterije u izgledu, dizajnu prostora, smještaju gostiju i pristupu njihovoj prehrani. Preferiraju se lokalne namirnice, pa je tako nastao koncept ‘Variva s Dolca’.

‘Svaki tjedan imamo novi menu. Nedjeljom idemo u izvidnicu, a ponedjeljkom u nabavu’, objasnio je. Priprema hrane isključivo je a la carte, a posebno su popularni obiteljski nedjeljni ručkovi. -kaže Topalović.

Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Julio Frangen