ponedjeljak, 28. prosinca 2015.

CANTINA – POTPUNO NOVI KONCEPT RESTORANA

Ručno rađena tjestenina i talijanski specijaliteti u prvoj urbanoj trattoriji

U utorak, 8. prosinca, Zagreb je postao bogatije gastro odredište za jedan potpuno nov koncept restorana – urbanu trattoriju Cantinu – koja je otvorena u sklopu Importanne Galerije. Pod imenom Cantina, prva zagrebačka urbana trattorija donosi fast casual koncept restorana. Radi se novijem tipu restorana koji nude kvalitetu obroka na razini restoranske usluge, ali s nešto jednostavnijim menijem u smislu raznovrsnosti ponude, kako bi se obroci mogli pripremati od svježih namirnica na brz i jednostavan način. Velika prednost takvog koncepta je brza i jednostavna priprema jela za take out za sve koji obrok konzumiraju kod kuće ili u uredu.

Talijanski Chef Roger Nordio istaknuo je: „Cantina je, kako kaže i službeni slogan, cuccina fina čija se kuhinja temelji na brižnom odabiru isključivo svježih, sezonskih namirnica, ručnoj izradi tjestenine, raznim umacima, klasicima poput focaccie i crostate, pomno odabranim talijanskim suhomesnatim proizvodima i sirevima iz raznih talijanskih regija.“

Istinski zaljubljenik u talijansku kuhinju Chef Nordio kreirao je meni Cantine prema tradicionalnim talijanskim kulinarskim principima. Uz sjećanje na noninu kuhinju uz neopisivu ljubav prema hrani Chef Nordio svojim kreacijama stvara jedinstveni gastro užitak. Posebnost koncepta urbane trattorije očituje se i u tome što je kuhinja sastavni dio restorana te gost svjedoči pripremi koju Chef Nordio ne mistificira iza zatvorenih vrata, već ponosno demonstrira svoju strast prema hrani.

Uz prefinu tjesteninu, uz koju se ističe i doručak s ponudom Club sandwicha, fritate i croisanta, neizostavna su vrhunska vina tradicionalnih talijanskih sorti pinot grigia, chiantia te frizante vina, ali i hrvatskih vina te talijanskih grappa i piva. Za sve one koji obrok ne mogu zamisliti bez slatkog zalogaja, u Cantini će uvijek moći pojesti vrhunski tiramisu, klasične profiterole ili sočne crostate.

Posjetite Cantinu i zasigurno ćete imati neodoljivu potrebu vratiti se po još!

 
 

Dašak egzotike na zagrebačkom adventu

U sklopu Franckovog adventskog programa, brojni okupljeni uživali su na voćnoj čajanci na kojoj su kušali  nove okuse Franckovih čajeva

Franckovi stručnjaci predstavili su čaj od goji bobica i nara te kombinaciju marakuje pršti i brusnice.
Predstavljeni su i okusi Azije, kombinacija mangosteena i maline. Zanimljiv spoj predstavljaju i acai bobice koje obiluju esencijalnim masnim kiselinama, aminokiselinama i vlaknima, s limetom i cimetom.

Ponuda Franckovog Adventa organizirana je ispred kavane Johann Franck te Supercaffea na Trgu Bana Jelačića a dodatni detalji o adventskom programu, kao i o adventskoj ponudi Franck trgovine na adresi Vodovodna 20, mogu se naći na informativnom letku koji hostese dijele u centru svim prolaznicima i sudionicima čarobnog Franck Adventa.

 Novi čajevi Goji-Nar i Brusnica-Marakuja dolaze u kutijicama od 20 filtar vrećica po cijeni od 13,99 kn.

Najbolje od Dalmacije u središtu Zagreba

Šampion ponude dalmatinski pršut

Pod sloganom „Kao nekad” u Dugopolju nastaju vrhunski dalmatinski pršuti tvrtke Smjeli, koji se od danas mogu kupiti i u središtu Zagreba. „Radimo kao što su to radili naši stari, u prirodnom okruženju i u idealnim uvjetima za proizvodnju pršuta i ostalih suhomesnatih delicija“, ističe Vlade Prančić, vlasnik i direktor tvrtke.


Na sjevernoj strani planine Mosor, na predjelu Kute u općini Dugopolje, smještena je tvrtka Smjeli poznata po suhomesnatim proizvodima. Tu, nastaju najbolje dalmatinske delicije poput pršuta, pancete, buđole i pečenice. Iako se u procesu proizvodnje svim proizvodima posvećuje jednaka pažnja i krasi ih vrhunska kvaliteta, dalmatinski pršut najtraženiji je proizvod i nositelj niza nagrada pa gotovo da nema sajma u zemlji ili inozemstvu s kojeg nije ponio medalju ili šampionsku titulu. Samo ove godine dalmatinski pršut tvrtke Smjeli šampion je Međunarodnog sajma pršuta u Drnišu te Internacionalnog sajma pršuta u Tinjanju, a zlatne plakete stigle su i sa sajma u Sinju, te s Dana hrvatskog pršuta održanih u Splitu.
Dalmatinski pršut tvrtke Smjeli dimljen je i sušen na prirodan način, a snažna dalmatinska bura, blaga izloženost dimu, morska sol te tradicionalan način zrenja podarili su mu osebujnu aromu, blagi slani okus i jednoličnu crvenkastu boju.

Vlade Prančić, direktor i vlasnik tvrtke još se od malih nogu zanimao za proizvodnju pršuta. Znanje su mu prenijeli otac i djed po čijem nadimku tvrtka nosi ime. Konoba je bila najvažniji dio njihove kamene kuće u Dugopolju, a pršuti, koji su bili i do deset kilograma teški,  „dimili“ su se na kominu, potom bi se stavljali „pod piz“, odnosno običan kamen, a nakon sedam osam dana ponovo bi se vraćali na dim. Jeli bi se nakon dvije godine, a kuća nikada nije smjela ostati bez pršuta i vina. Način proizvodnje nije se puno promijenio, pa se  upravo pod sloganom „Kao nekad“ pršuti i danas proizvode u modernoj pršutani u Dugopolju.

„Za kvalitetan pršut od iznimne je važnosti i kvalitetan but, težine između 14 i 16 kilograma svježeg mesa. Pršut se „dimi“ na suhoj grabovini koja ima sladak okus te nešto manje na bukvi. Bura je vrlo poželjna, no nije dobro kada previše puše jer se pršut u tom slučaju previše i osuši. Za pršut je najbolje kad se izmjenjuju bura i jugo, a upravo je tako na našem području“, ističe Vlade Prančić, direktor tvrtke Smjeli.

Vrhunski dalmatinski pršut odsada možete kupiti i u Zagrebu u novootvorenoj delikatesnoj trgovini Smjeli, u središtu grada, u Ilici 49. Osim ručno rezanog dalmatinskog pršuta  te ostalih suhomesnatih proizvoda tvrtke Smjeli, u ponudi  dućana su i sirevi Gligora, vina Zlatan otok, maslinova ulja, slane srdele, slani inćuni, dalmatinske delicije s potpisom Stella Croatica… Tako su ljubitelji dalmatinskih delikatesa  dobili svoj kutak u glavnom gradu Hrvatske.
 

srijeda, 28. listopada 2015.

Franck predstavio novu premium liniju čajeva Superiore Tea

Franck, najveći hrvatski proizvođač čajeva, predstavio je u kavani Johann Franck svoju novu Franck Superiore liniju čajeva, dostupnu u kafićima i ostalim ugostiteljskim objektima.
Franck Superiore linija premium čajeva donosi 11 okusa - biljnih (Aromatični šipak, Kamilica i med, Menta i Rooibos naranča), voćnih (Tropsko jutro i Ljetni san), zelenih (Sencha i Trešnjin cvijet) te crnih čajeva (English Breakfast, Crni Earl Grey i Darjeeling).

utorak, 1. rujna 2015.

Recepti za svako doba dana uz PIK šunke




Obrok uz PIK šunke sa samo 2 posto masnoće

PIK šunke ne sadrže pojačivače okusa, umjetna bojila, gluten ni soju



Porcija od 85 do 100 g šunke zadovoljava 30 do 50% dnevnih potreba za proteinima, pa se šunke  predlažu za doručak, međuobrok ili večeru.
 






RECEPTI

SALATA OD TIJESTA I PIK ZLATNE KUHANE ŠUNKE

Sastojci:
15 dag tjestenine po izboru
20 dag PIK Zlatne kuhane šunke
10 dag sira
1 manji luk
2 paprike (šarene)
1 žlica senfa
1 žlica majoneze
sol i papar po potrebi

Priprema:
Tjesteninu skuhajte, stavite u zdjelu, a šunku izrezanu na manje komade izmiješajte s naribanim sirom, paprikom narezanom na trakice i sitno sjeckanim lukom. Sve zajedno promiješajte i dodajte majonezu, vrhnje i senf te začinite sa soli i paprom po želji. Ponovno sve dobro izmiješajte te ukrasite paprikom i rajčicom.


RAJČICE PUNJENE PIK ŠUNKOM U OVITKU


Sastojci:
4 tvrde rajčice
10 dag PIK Šunke u ovitku
10 dag tvrdog sira (feta)
10 dag kukuruza iz konzerve
češnjak
luk
limun
sol
papar

Priprema:
Napravite umak od češnjaka, luka, soli, papra i limuna te ga dobro promiješajte. Sir i šunku narežite na kockice pa dodajte kukuruz. Začinite pripremljenim umakom. Začinjenom smjesom od šunke i sira napunite izdubljene rajčice, ukrasite šarenim kockicama paprike i uživajte u slasnom zalogaju.



Pokrenut postupak zaštite oznake zemljopisnog porijekla za zagorske mlince



Udruga „Tradicija Zagorja“, osnovana krajem 2012. godine, s ciljem zaštite, očuvanja i promocije tradicionalnih zagorskih proizvoda, pokrenula je aktivnosti za zaštitu poznatog brenda; zagorskih mlinaca oznakom zemljopisnog podrijetla.

Udruga se u srpnju ove godine prijavila na natječaj Ministarstva poljoprivrede za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava u okviru Programa „Potpora skupinama proizvođača za izradu specifikacije poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda za zaštitu naziva zaštićenom oznakom izvornosti, zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalnog specijaliteta“. Ukoliko sredstva budu odobrena, iskoristit će se za pokriće dijela troškova za izradu analize tržišta i izrade specifikacije zagorskih mlinaca, što će svakako ubrzati sam proces zaštite zagorskih mlinaca oznakom zemljopisnog porijekla.

„Sam proces dobivanja oznake dugotrajan je posao, ali su koristi višestruke. Budući da proizvodi s registriranom oznakom pripadaju u proizvode više cjenovne kategorije, povećavaju dohodak proizvođača, a povećava se i prepoznatljivost takvih proizvoda i područja na kojima se proizvode. Njeguju i razvijaju regionalnu tradiciju i regionalni identitet te štite od zloupotrebe i narušavanja ugleda izvornog proizvoda. Korist potrošača prepoznaje se u garanciji kvalitete i prepoznatljivosti autohtonog proizvoda“, objasnio je predsjednik Udruge Matija Gulija.

Krapinsko – zagorska županija obiluje tradicijom, običajima, povijesnim ličnostima, proizvodima tradicijskih obrta te gastronomskim specijalitetima. Redom sve proizvodima  visoke kakvoće i specifičnog načina proizvodnje koji postižu višu cijenu na tržištu te stvaraju identitet. Naime, upravo radi svega toga, a nakon konzultacija s poduzetnicima područja Krapinsko – zagorske županije, osnovana je Udruga Tradicija Zagorja te se odmah krenulo sa samim postupkom označavanja. Temelj za samo osnivanje Udruge bili su višegodišnji napori institucija; Krapinsko-zagorske županije, Županijske komore Krapina i Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije kako bi  zaštitile najpoznatiji gastro brend Zagorja – zagorske štrukle te na taj način brendirale i promovirale cjelokupnu regiju. Međutim, kako institucije ne mogu pokrenuti postupak dobivanja zaštite, jer nisu proizvođači niti prerađivači, odlučeno je formirati Udrugu.

Udruga, čije je sjedište u Županijskoj komori Krapina,  danas broji 13 članova a kroz nju se potiče povezivanje i umrežavanje poduzetnika u svrhu obogaćivanja tržišne i turističke ponude Županije. Upravo se od proizvođača, članova Udruge, očekuje angažman i iskazivanje potreba koje bi dovele do zaštite što većeg broja tradicionalnih zagorskih proizvoda. Institucije su tu, s druge strane, kao svojevrsna potpora za provedbu kvalitetno razrađenih ideja.

Lovranska trešnja novi Olea Miris Mediterana



Linija K Plus Olea Mirisi Mediterana nudi prirodne proizvode obogaćene lavandom, smiljem i maslinom za njegu kože. U ponudi je i miris Mediterana, lovranska trešnja. Bogati vitaminima A i C s obnavljajućim i umirujućim učinkom na kožu, proizvodi s mirisom Lovranske trešnje utječu na opuštanje cijelog tijela.
Mirisni i Olea proizvodi prodaju se su u Konzumu.


ponedjeljak, 22. lipnja 2015.

Automat za grah




Domaći svježi oljušteni grah nudi se u prodajnom automatu Gospodarstva Kastelic, Žabja vas 9, Novo Mesto. Za kupnju treba imati kovanice.
Pozvani ste u posjet  i opskrbu s ostalim seoskim dobrima (svježe mlijeko, skuta, jogurt) te na rezervaciju prostora za piknik. Na gospodarskom dobru u pripremi je dvorana za proslavu dječjih rođendana.

______________

V prodajnem avtomatu na Kmetije Kastelic, Žabja vas 9, NM  na novo
ponujamo domač svež oluščen grah. Za prevzem je potrebno imeti kovance.
Vabljeni na obisk in oskrbo z ostalimi dobrotami kmetije (sveže mleko,
skuta, jogurt) ter rezervacijo piknik prostora. V pripravi dvorana na
kmetiji za praznovanje rojstnih dni otrok...