utorak, 8. listopada 2024.

 




Zelinska kestenijada

26. Zelinska kestenijada, održat će se 13. listopada na obroncima Zelinske gore, a program obećava dan ispunjen raznolikim aktivnostima za sve generacije. Od šetnji prirodom i pečenih kestena do lovačkih kotlića i dječjih igara, ovaj listopadski vikend bit će pravi jesenski doživljaj.

Zabava u prirodi kreće u nedjelju, 13. listopada, od 10 sati pa sve do 18 sati. Kladeščica postaje središte svih aktivnosti uz obilje gastronomskih užitaka – pečeni kesteni, razne delicije od kestena, gljivarski kotlić, grah, špek fileke, roštilj te craft pivo „Angeluš”i zelinsko vino. Sve to pratit će glazba glazbenog sastava „Faringaši“.

Udruga „Amanita” i Restoran 4M potrudili su se da gastronomska ponuda ove godine bude raznovrsnija nego ikada, a bit će postavljena i izložba gljiva.

One koji se vole natjecati, u lovačkom domu na Kladeščici, očekuje – natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića. Organizatori iz Lovačkog društva „Srndać” omogućit će sudionicima potrebne namirnice i drva, a posjetitelji će imati priliku uživati u lovačkom gulašu nakon što žiri proglasi pobjednike u 14 sati.

Tijeko četnje Kladeščicom, dopirati će zvukovi motora i miris kestena s trećeg punkta na kojem Moto i off-road klub Sv. Ivan Zelina također priprema druženje. Ovaj kutak Kestenijade oduševit će sve ljubitelje motora, off-road avantura.

Na Veseloj livadi, koja oživljava u 12 sati, organizira se dječja igraonica na otvorenome. Društvo „Naša djeca Sv. Ivan Zelina” pobrinut će se da mališani provedu nezaboravan dan ispunjen smijehom, natjecanjima i druženjem na svježem zraku.

Poseban izazov očekuje rekreativce koji vole planinarenje – pješačenje na Kladeščicu. U 11 sati rekreativci će se okupiti kod objekta „Žlebica 1”, odakle će se u dobrom društvu Savate kluba „Čigra” i Savate saveza Zagrebačke županije uputiti prema vrhu.

Grad Sv. Ivan Zelina pripremio je dodatnu motivaciju za sve koji dođu pješice – prvih 200 posjetitelja koji se popnu na vrh bez automobila čeka mjerica pečenih kestena!

Kako bi dolazak i povratak s Kestenijade bili što ugodniji, uvedena je nova prometna regulacija. Automobili će se usmjeravati u jednom smjeru prema Kladeščici, a povratak će biti organiziran u suprotnom smjeru, čime će se izbjeći gužve i čekanja.

Već u subotu, 12. listopada,bit će svečano otvorenje obnovljene poučne ekostaze „Kroz Zelinsku goru”. Okupljanje za šetnju počinje u 10 sati na početku makadamskog puta na Kladeščici (kod objekta Vodoopskrbe), a ruta vodi do vrha Kladeščice, što je približno 6 kilometara. Za dobru atmosferu i društvo pobrinut će se Planinarsko društvo „Izvor” i Mario Valentić s edukativno-zabavnim programom "HealthyFIT Experience by Mario Valentić". Program uključuje pješačku turu, body&mind trening te breathe&flow vježbe koje pomažu u unapređenju zdravlja, jačanju duha i tijela te povećanju vitalnosti. Šetnja kroz prirodu završava na vrhu Kladeščice besplatnim ručkom na otvorenome. Valja ponjeti ruksak i udobne cipele.



Pripremio: Tomislav Radić.


nedjelja, 6. listopada 2024.

 




100 vodećih hrvatskih restorana

29. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25", u izdanju Abisal biblioteka Gastronaut, predstavljeno je na Botelu Marina u Rijeci.

Projekt 100 vodećih hrvatskih restorana - Restaurant Croatica utemeljen je 1995. godine kako bi se poticala kvaliteta u ugostiteljstvu kroz godišnje izbore vodećih i izdavanje prateće publikacije. . U 1995. godini istraživanjem je bilo obuhvaćeno 700 restorana, dok se 2023. godine ta brojka popela na 2400 restorana. Dio glasovanja se proveo preko portala www.gastronaut.hr, a glasači su mogli naglasiti kvalitetu ponude, usluge i ambijenta. Paralelno su glasali ugostitelji uz preporuku kolega koji su njima uzor te ispunili upitnike s detaljnim opisom svoje ponude i usluge. Konačnu riječ nakon pregleda svih materijala dao je Časni odbor projekta koji i proglasio novu listu 100 vodećih prezentiranih u knjizi i vodiču Restaurant Croatica: "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25". Tijekom 29 godina projekta među Restaurant Croatica je uvršteno ukupno 533 restorana, a titulu je svih 29 godina obranilo 6 restorana. Više od 20 godina je titulu obranilo 18 restorana.

Restorani predstavljeni u knjizi za 2024/25 godinu su i nositelji titule Restaurant Croatica 2023, a uz plakete koje su im dodijeljene, dobili su naljepnicu Restaurant Croatica s QR kodom koji vodi na on-line izdanje knjige na hrvatskom i engleskom jeziku.

Voditeljica projekta i urednica izdanja je prof. Karin Mimica, a pokrenula ga je 1995. godine u suradnji s tadašnjim Hrvatskim gospodarskim forumom. Projekt se provodi u suradnji s Udrugom hrvatskih restoratera, a među parterima su i Hrvatska turistička zajednica te brojne institucije strukovno vezane na ugostiteljstvo, gastronomiju i turizam. Tehničku stranu projekta i designe izdanja potpisuje Vlatko Ignatoski, a stručna suradnica na projektu je Marina Selak.

Restorani u knjizi su prezentirani tekstom, slikom i receptima kućnih specijaliteta te informacijama što u njihovoj okolici vrijedi vidjeti i doživjeti. Uz restorane koji su izabrani među 100 vodećih, u knjizi se prezentiraju i kvalitetni i vrhunski proizvodi koji se mogu naći na stolu.

Ove godine, knjiga je sadržajno obogaćena je tekstovima o sirevima, autorice Gastronautice Marine Selak, certificirane kušačice sireva. Marina Selak upoznaje s povijesti sireva i vodi kroz najpoznatije hrvatske, francuske, talijanske, engleske, švicarske i grčke sireve te daje savijete kako ih čuvati, rezati, posluživati i s čime ih sljubiti.


U uvodnim tekstovima, ispred poglavlja: Istra i Kvarner; Dalmacija; Lika, Karlovac i okolica, Moslavina i Banovina; Zagreb i okolica; Zagorje, Međimurje i Podravina te Slavonija i Baranja, informacije su o lokalnim specijalitetima, glavnim sortama vina te pojedinim gastronomskim i enološkim manifestacijama i događanjima.

Pojedini restorani su odlučili podijeliti s čitateljima svoje kulinarsko znanje, pa među receptima možete saznati kako se radi: Emulzija od poriluka; Pire od pastrnjaka; Krema od muškatne tikve i kiseljena tikva; Juha od koprive; Omiška juha s ovčjim sirom; Salata od kozjeg sira; Rižoto od cikle i ličke skute; Ravioli punjeni skutom u umaku od škampa; Carpaccio i Orzzoto od hobotnice; Grdobina umotana u pršutu; Puževi zapečeni u koprivama; Štrukli s patkom i vrganjima; Jelen u črnoj juhi; Pirjana janjeća koljenica; Rižoto i Gulaš od divljači; Gulaš od svinjskih ušica i nogica; Teleći file zapečen s gorgonzolom; Sporo kuhani juneći obrazi; Štrukle od sira; Semifreddo od lješnjaka…

Tiskano hrvatsko i englesko izdanje se mogu nabaviti u knjižarama Hoću knjigu, Školska knjiga i Menart, a može se naručiti i on-line kod izdavača, poduzeća Abisal.



Dodjela plaketa Restaurant Croatica i promocija nove knjige organizirana je uz podršku Hrvatske turističke zajednice, Primorsko-goranske županije, TZ Kvarner, TZ grada Rijeke, Udruge hrvatskih restoratera.



Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić



 





OTVOREN SAJAM BUČINOG ULJA


U Ivanić-Gradu. Otvoren je najveći hrvatski Sajam bučinog ulja na kojem 220 izlagača iz cijele

zemlje donosi bogatstvo domaćih proizvoda.

Sajam je otvorio prof. dr.. Dragan Primorac koji je istaknuo kako je

kvaliteta buče i bučinog ulja iznimna za zdravlje. „Cijela paleta vitamina i niz

drugih benefita njegovog sastava čini ju idealnom namirnicom. Bučijada je

manifestacija koja najviše pridonosi njegovom brendiranju u sinergiji s

promocijom hrvatskog turizma.“ rekao je Primorac.


Izlagači bučinog ulja nude, uz ulja, i razne proizvode od buče

poput sušenih koštica, namaza od koštice i bučinog brašna.

Tržnica Maznica vrvi proizvođačima i malim OPG-ovima koji nude svoje

proizvode od svježih buča i povrća, preko suhomesnatih delicija i sireva, do

meda, sokova, gljiva i ostalih jesenskih proizvoda.

Brojni obrtnici izložili su svoje proizvode i rukotvorine koje prate manifestaciju

pa se tako može pronaći razne suvenire poput magneta u obliku buča,

jastuka i ukrasnih povrtno-cvjetnih dekoracija, svijeća s mirisom buče do

nakita.

Bučijada je postala nacionalna platforma za proizvođače bučinog ulja koji

dolaze iz cijele kontinentalne Hrvatske, a promet koji se ostvari u dva dana

prodaje je iznimno značajan.


„Ivanić-Grad je napravio pravi bum u promociji buče i bučinog ulja. Iako nisu

najjači po proizvodnji, shvatili su da podrška domaćim proizvođačima kroz

povezivanje s turizmom daju priliku cijeloj regiji za razvoj. Bučino ulje je treće

crno zlato u Ivanić-Gradu i daje priliku poljoprivrednim proizvođačima za

razvoj“, rekla je izaslanica predsjednika Hrvatskog Sabora Marijana Petir.


U sklopu manifestacije održan je znanstveno-stručni skup „Bučino ulje od

polja do stola“ u organizaciji Udruge proizvođača bučinog ulja Hrvatske i

Razvojne agencije IGRA d.o.o., a pod pokroviteljstvom Grada Ivanić-Grada i

Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada. Govorilo se o aktualnim temama u

uzgoju buče i proizvodnji visokokvalitetnog bučinog ulja, te o znanstvenim

istraživanjima o uporabi bučinog ulja kao lijeka.


Za najmlađe su organizirane aktivnosti u sklopu Male Bučijade:

kazališne predstave, mađioničarski nastupi, karaoke show za djecu i roditelje

te natjecanja u jedenju kremšnita od buče..

Odrasli i djeca mogu se okušati u utrci drvenih konjića, skakanju u vrećama i

interaktivnim radionicama koje slave buču kao glavnu temu.


Gastro ponuda je uz tanjur tople juhe od buča ili rižota, te

kremšnite od buča ili pralinei. Jesenski okusi mogu se

zaokružiti kavom s bučom.

Posjetitelji Bučijade mogu doći Bučko-Expressom ili vlastitim automobilom, uz

osigurane besplatne parking prostore diljem grada.

Više informacija o programu i kartama za Bučko-Express na službenim stranicama manifestacije.

Facebook i Instagram.


Pripremio: Tomislav Radić




utorak, 1. listopada 2024.

 





Pink popodnevni čaj u hotelu Esplanade

Od 2. do 31. listopada 2024. u zagrebačkom hotelu Esplanade 1925 u Lounge & Cocktail Baru

od 12:30 do 18:30. služit će se Pink čaj

Ružičasta vrpca simbol je borbe protiv raka dojke, Svake godine, prva subota u listopadu obilježena je kao Dan ružičaste vrpce, ali podizanje svijesti o važnosti prevencije traje cijeli mjesec. Mjesec ružičaste vrpce već godinama obilježava i zagrebački hotel Esplanade. U suradnji s neprofitnom udrugom P.I.N.K. life, hotel Esplanade i ove godine obilježava mjesec borbe protiv raka dojke, Popodnevnoim čajem u ružičastom ruhu. Esplanadina chefica Ana Grgić Tomić i glavna slastičarka Mirjana Špoljar osmislile su poseban meni nadahnut ružičastim tonovima, a hotel Esplanade donirat će 10% od iznosa svake narudžbe udruzi P.I.N.K. life. Pritom će i ove godine u znak solidarnosti od 1. do 3. listopada osvijetliti svoje pročelje ružičastim tonovima sa znakom ružičaste vrpce.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Arhiva Esplanade