utorak, 1. rujna 2015.

Recepti za svako doba dana uz PIK šunke




Obrok uz PIK šunke sa samo 2 posto masnoće

PIK šunke ne sadrže pojačivače okusa, umjetna bojila, gluten ni soju



Porcija od 85 do 100 g šunke zadovoljava 30 do 50% dnevnih potreba za proteinima, pa se šunke  predlažu za doručak, međuobrok ili večeru.
 






RECEPTI

SALATA OD TIJESTA I PIK ZLATNE KUHANE ŠUNKE

Sastojci:
15 dag tjestenine po izboru
20 dag PIK Zlatne kuhane šunke
10 dag sira
1 manji luk
2 paprike (šarene)
1 žlica senfa
1 žlica majoneze
sol i papar po potrebi

Priprema:
Tjesteninu skuhajte, stavite u zdjelu, a šunku izrezanu na manje komade izmiješajte s naribanim sirom, paprikom narezanom na trakice i sitno sjeckanim lukom. Sve zajedno promiješajte i dodajte majonezu, vrhnje i senf te začinite sa soli i paprom po želji. Ponovno sve dobro izmiješajte te ukrasite paprikom i rajčicom.


RAJČICE PUNJENE PIK ŠUNKOM U OVITKU


Sastojci:
4 tvrde rajčice
10 dag PIK Šunke u ovitku
10 dag tvrdog sira (feta)
10 dag kukuruza iz konzerve
češnjak
luk
limun
sol
papar

Priprema:
Napravite umak od češnjaka, luka, soli, papra i limuna te ga dobro promiješajte. Sir i šunku narežite na kockice pa dodajte kukuruz. Začinite pripremljenim umakom. Začinjenom smjesom od šunke i sira napunite izdubljene rajčice, ukrasite šarenim kockicama paprike i uživajte u slasnom zalogaju.



Pokrenut postupak zaštite oznake zemljopisnog porijekla za zagorske mlince



Udruga „Tradicija Zagorja“, osnovana krajem 2012. godine, s ciljem zaštite, očuvanja i promocije tradicionalnih zagorskih proizvoda, pokrenula je aktivnosti za zaštitu poznatog brenda; zagorskih mlinaca oznakom zemljopisnog podrijetla.

Udruga se u srpnju ove godine prijavila na natječaj Ministarstva poljoprivrede za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava u okviru Programa „Potpora skupinama proizvođača za izradu specifikacije poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda za zaštitu naziva zaštićenom oznakom izvornosti, zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalnog specijaliteta“. Ukoliko sredstva budu odobrena, iskoristit će se za pokriće dijela troškova za izradu analize tržišta i izrade specifikacije zagorskih mlinaca, što će svakako ubrzati sam proces zaštite zagorskih mlinaca oznakom zemljopisnog porijekla.

„Sam proces dobivanja oznake dugotrajan je posao, ali su koristi višestruke. Budući da proizvodi s registriranom oznakom pripadaju u proizvode više cjenovne kategorije, povećavaju dohodak proizvođača, a povećava se i prepoznatljivost takvih proizvoda i područja na kojima se proizvode. Njeguju i razvijaju regionalnu tradiciju i regionalni identitet te štite od zloupotrebe i narušavanja ugleda izvornog proizvoda. Korist potrošača prepoznaje se u garanciji kvalitete i prepoznatljivosti autohtonog proizvoda“, objasnio je predsjednik Udruge Matija Gulija.

Krapinsko – zagorska županija obiluje tradicijom, običajima, povijesnim ličnostima, proizvodima tradicijskih obrta te gastronomskim specijalitetima. Redom sve proizvodima  visoke kakvoće i specifičnog načina proizvodnje koji postižu višu cijenu na tržištu te stvaraju identitet. Naime, upravo radi svega toga, a nakon konzultacija s poduzetnicima područja Krapinsko – zagorske županije, osnovana je Udruga Tradicija Zagorja te se odmah krenulo sa samim postupkom označavanja. Temelj za samo osnivanje Udruge bili su višegodišnji napori institucija; Krapinsko-zagorske županije, Županijske komore Krapina i Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije kako bi  zaštitile najpoznatiji gastro brend Zagorja – zagorske štrukle te na taj način brendirale i promovirale cjelokupnu regiju. Međutim, kako institucije ne mogu pokrenuti postupak dobivanja zaštite, jer nisu proizvođači niti prerađivači, odlučeno je formirati Udrugu.

Udruga, čije je sjedište u Županijskoj komori Krapina,  danas broji 13 članova a kroz nju se potiče povezivanje i umrežavanje poduzetnika u svrhu obogaćivanja tržišne i turističke ponude Županije. Upravo se od proizvođača, članova Udruge, očekuje angažman i iskazivanje potreba koje bi dovele do zaštite što većeg broja tradicionalnih zagorskih proizvoda. Institucije su tu, s druge strane, kao svojevrsna potpora za provedbu kvalitetno razrađenih ideja.

Lovranska trešnja novi Olea Miris Mediterana



Linija K Plus Olea Mirisi Mediterana nudi prirodne proizvode obogaćene lavandom, smiljem i maslinom za njegu kože. U ponudi je i miris Mediterana, lovranska trešnja. Bogati vitaminima A i C s obnavljajućim i umirujućim učinkom na kožu, proizvodi s mirisom Lovranske trešnje utječu na opuštanje cijelog tijela.
Mirisni i Olea proizvodi prodaju se su u Konzumu.