ponedjeljak, 31. listopada 2022.

Wine EnoGastro VIP Event

 


Wine EnoGastro VIP Event


Već je za godinu 2023. najavljen 7. Wine EnoGastro VIP Event. Događaj je to koji je ponajprije usmjeren je na restoratere i hotelijere, na HoReCa sektor i turizam ali je zanimljiv i za sve vinoljupce i poklonike dobre hrane.


U sljedećoj godini tim agencije Ricerca Mercato koji vodi Dantes Begić organizira pet evenata:

Rijeka, hotel Bonavia Plava Laguna, 1. ožujka 2023.

Novigrad, hotel Rivalmare i Centar za manifestacije, 3. ožujka 2023.

Split, hotel Amphora, 15. ožujka 2023.

Zadar, Falkensteiner Hotel & Spa Iadera, 17. ožujka 2023.

  • Zagreb, hotel Antunović, 29. ožujka 2023.

Na Wine EnoGastro VIP Eventima u 2022. na pet evenata bilo je 1800 gostiju iz ugostiteljsko-turističke struke, sudjelovalo je 25 govornika i edukatora s 21 različitom temom, a svoje kuharsko umijeće i specijalitete prezentiralo je 30 chefova – kuharskih majstora. Gosti su se mogli educirati kroz degustaciju 50 različitih lokalnih specijaliteta, koji su bili sljubljeni s vrhunskim vinima.


Ograničen je broj izlagača, a organizator nastoji predstaviti lokalne proizvođače i lokalnu enogastronomiju.


Edukativni Cooking Show opet će biti humanitaran, na kojem će sudjelovati restorateri i hotelijeri koji žele pokazati humanost i žele pomoći potrebitima.


Glavni ciljevi eventa su edukacija HoReCa sektora (djelatnika – menadžera hrane i pića, konobara, sommeliera, kuhara, barista…) te proizvođača vina i raznih delicija kao i njihovo poslovno povezivanje uz podizanje razine znanja, kvalitete ponude i usluge.


"U 2023. godini na našim eventima imat ćemo puno vrlo lijepih noviteta kao i svake godine, jer smo nepresušni izvor ideja. Naši gosti nas prepoznaju kao jedinstven i drugačiji događaj, a takvi ćemo nastojati i ostati. Ciljano na evente pozivamo restoratere i hotelijere i općenito HoReCa struku, jer nam je cilj educirati ih i povezati s kvalitetnim proizvođačima raznih delicija i proizvoda.


Naš glavni posao su Mystery Guest projekti (Tajni gost) koji nam ukazuju na mane, probleme i nedostatke našeg turizma. Tijekom i ove godine projekti su nam pokazali da moramo raditi na izražaju lokalne ponude, ali i da imamo sve veći problem s kvalitetom usluge na koji već godinama ukazujemo. Sezona je bila jako dobra, a kvalitetu usluge i odnosa prema gostu imali smo na osrednjem nivou. Takvom razinom kvalitete usluge ne smijemo biti zadovoljni već nešto poduzeti. Kroz naše projekte Tajni gost ustanovili smo da u 85% ugostiteljskih objekata (restorana, konoba, bistroa i barova) djelatnici ne pozivaju na ponovni dolazak, a u čak 60% objekata nisu nam se zahvalili na dolasku niti su nas pozdravili na odlasku. To je naša zbilja! Zato našim eventima želimo potaknuti HoReCa sektor na edukacije. Naša ćemo predavanja tim više usmjeriti na edukacije s ciljem podizanja razine kvalitete usluge.


Gosti će moći uživati u enogastronomskim radionicama i prezentacijama koje će voditi vrhunski međunarodni i hrvatski predavači, sommelieri, ugostitelji, barmeni, chefovi i baristi, dok će između predavanja i radionica, svi gosti imati priliku degustirati proizvode ili poslušati prezentacije brojnih vrlo kvalitetnih izlagača te se s njima poslovno povezati i dogovoriti suradnju.


Potporu projektima očekujemo i ove godine od Ministarstva turizma i Ministarstva poljoprivrede, a iznimno važno partnerstvo očekujemo od Hrvatske turističke zajednice, županija i gradova domaćina i njihovih turističkih zajednica, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore", izjavio je organizator Dantes Begić.


Organizator poziva sve zainteresirane potencijalne partnere i izlagače kao i dosadašnje partnere i izlagače (vino, rakije, meso, pršuti, kobasice, sir, riba, ugostiteljska oprema i proizvođače raznih kvalitetnih proizvoda) koji žele biti dio ovih evenata mogu se obratiti iskazanim interesom i upitom za suradnju na email: info@dantes.biz


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Arhiva Wine EnoGastro

nedjelja, 30. listopada 2022.

Kutinski škrleti u diWine Baru


Kutinski škrleti u diWine Baru

Seletković, Košutić, Glavica i Klet Romić, vinari nove generacije – pokazali su veliku umješnost u proizvodnji različitih stilova škrleta.

U novootvorenom zagrebačkom diWine Baru u četvrtak 20. listopada, održana je prezentacija vina škrlet kutinskih mladih vinara. Na prezentaciji su se mogli kušati mladi, još nefiltrirani škrleti, prošlogodišnji – još uvijek zavodljivo svježi – škrletni uratci, ali i moćni „odležanci“ i macerati, školovani u bačvama i amforama. Kušalo se i druga zanimljiva vina, poput muškata ottonela vinarije Seletković, kupaže osam piwi sorti kojom se poigrao Antun Glavica i frankovke mladog Nikice Katića iz Kleti Romić.

Vinarija Seletković, najmlađa od svih predstavljenih vinarija, rezultat je udruženih snaga brata Zvonimira i sestre Ivane, čuvara djedovine, odlučnih u namjeri da nastave i unaprijede obiteljsku tradiciju proizvodnje vina. Svjesni su, kažu, kako je škrlet sve traženija i sve popularnija sorta, pa su škrlet odlučiti oblikovati u svježe vino namijenjeno vinski osviještenim i educiranim potrošačima, koji znaju uživati u dobroj kapljici. Proizvode 15.000 butelja škrleta godišnje. Ostatak proizvodnje čine muškat ottonel i rosé kupaža Mons Anima, sastavljena od cabernet sauvignona, merlota i frankovke – te Cabernet sauvignon 2019. velikog potencijala.

Hrvoje Košutić, vinskim je znalcima već otprije poznat po zapaženim rezultatima koje postiže sa svojim škrletima, a nedavno je na popis uspjeha upisao još jedno značajno priznanje, osvojivši drugo mjesto na ocjenjivanju „Vinske zvijezde“ za svoj Košutić Familia 2020. To vino kušalo se u magnum izdanju. Vino je rezultat „dizajna“ nastalog u vinogradu, a zatim i znalačkog podrumarenja u kombinaciji dvodnevne maceracije i 15 mjeseci sur lie odležavanja u velikom hrastu. Osim škrleta vinarija Košutić ima i druge, pretežito bijele kontinentalne sorte, poput graševine, rajnskog rizlinga i bijelog pinota a u kupaži pod nazivom Sedminac čije ime potječe od 40-ak godina starog vinograda sađenog u sedam redova, prevladavaju graševina i škrlet. Ponudu ove vinarije zaokružuju pjenušac Noel i cabernet sauvignon.

Na Mramor brdu kod Repušnice smjestili su se vinogradi Antuna Glavice, koji je vina proizvodio za osobne potrebe i tek je odnedavno prisutan na komercijalnom tržištu.Kušalo se macerate iz amfore s 9-mjesečnim odležavanjem na tropu. Najveću pažnju privukla kupaža osam piwi sorti, pokusno uzgojenih na dva vinogradarska položaja.

Na prezentacijskom stolu Nikice Katića, vinara poznatog moslavačkog gastro odredišta Klet Romić, bili su škrleti i tri godine stara, ručno rezana šunka, koju Katić načinje samo u posebnim prilikama poput Božića, rođendana i - eto – vinske kušaonice u diWine Baru. Osim odležanih škrleta kušalo se i potpuno mlado vino buteljirano samo za ovu priliku, pjenušac Larita, jednogodišnji škrlet i "odležanaci" 190 i 329 koje Katić imenuje prema broju dana provedenih u bačvi i vina DragoNade, kupaže graševine i škrleta. Kušala se i dobro izbalansirana frankovka. Većina vina plasira se u Kleti Romić, čija tradicija ugostiteljstva seže u 1974. godinu.

Pripremio: Tomislav Radić

Foto: diWine Portal


subota, 29. listopada 2022.

Slamić obiteljska boutique vinarija

 


Slamić obiteljska boutique vinarija

Po povratku iz Njemačke sredinom devedesetih nakon desetljeća gastarbajterstva Dane Slamić odlučio je nastaviti rad u obiteljskom vinogradu. Dok je bio na radu u inozemstvu vinograd su održavali ljudi iz njegova sela. Vinarija Slamić ima 1500 trsova u Ljubostinju, 3000 u šibenskom Donjem polju a kada su krenuli profesionalno prije jednog desetljeća imali su po ženskoj liniji i 5000 loza u Nadinu. Danas više nisu vlasnici tog vinograda ali i dalje iz njega kupuju grenach kao i iz drugih vinograda u šibenskom zaleđu tako da je godišnja proizvodnja od 10 do 12000 litara vina. U doba kada Dane Slamić nastavlja sa vinogradarstvom njegov sin Davor kupuje hotel Borovnik u Tisnom i počinje ugostiteljski dio priče. Zapravo, Davor predlaže ocu da kupe još trsova i naprave malu vinariju. Danas vina imaju u svome hotelu, u više restorana na šibenskoj rivijeri, u Karlovcu i u Zagrebu.

Vinarija je predstavljena u prostorijama Češke besede u Zagrebu na tribini " Vrijeme je za..." koju su organizirali sommellier Tomislav Jakopović i novinar Vjekoslav Madunić.

Na promociji na početku poslužena su dva suha pjenušca koji su prije nekoliko mjeseci izašla na tržište, Didin san bijeli 12% alkohola(60% pošip i maraština i 40% debit i trbljan) i Sidin san rose¸12% alkohola (grenach). Ta vina uradak su poznatog majstora za pjenušce Gorana Marmilića, njihovog enologa. Vinski stručnjak Franjo Francem rekao je : " Od grenacha se može napraviti sve. Lagano vino, teže, ozboljnije crno a kao što vidimo i pjenušac". Grožđe bijelog je pri branju imalo 17.3 sladora, 6.1 kiseline i 4.4 na kraju ostatak šećera. Rose od 100% grenacha je imao 17% sladora, 5.3 kiseline i 3.8 ostatka šećera. Pjenušci imaju slasti, punoću okusa a u slučaju rosea i gorčinu na završetku gutljaja koja je dobrodošla.

Nakon pjenušaca kušalo se rose od grenacha, koji je bio kraće na maceraciji. Alkohol je 13.5%, slador u preradi 17.3, a kiselina 4.6. U procesu proizvodnje po riječima Luke Slamića, koji je bio predstavnik vinarije, čekaju trenutak u pretakanju dok ne dobiju traženu boju. Franjo Francem je zaključio da je ovaj rose bio najbolji od šest vina koja su ponuđena. Testiranje na tribini završeno je sa dva odležana crna vina. Syrah 2015. (slador pri branju 21.8 a kiselina 6.4 , 14% alkohola) te Babić 2017. (slador 19.8 a kiseline 6.2, alkohol 13.5%)

Syrah star 7 godina je bio u bariku 18 mjeseci. Dolazi iz vlastitog vinograda u Donjem polju. Grožđe je bilo reducirano zelenom berbom. To je sortno vrlo kompleksno vino, duboke granatne boje koju dobijaju vina s više od 5 godina starosti. Sada je na malo izmaklom vrhuncu trajanja i trebalo bi ga piti i prodati u kraćem razdoblju.Vino je dekantirano samo dva sata prije kušanja što je trebalo učiniti još nekoliko sati ranije.

Na kraju ali ne i poslljednje po vrijednosti Babić iz 2017. I ovdje je napravljen odabir najboljih grozdova u berbi. Babić je bio u drvu dvije godine. Ima začinskih nota, zrela šljiva, složene strukture, boja crvena sa nijansom ljubičaste. Kako je rekao sommellier Tomislav Jakopović: "Babić je jako uzbudljivo vino o kojemu puno znamo ali se još ima za učiti." Francem je konstatira da je babić sada u vrhunskoj formi i da ga sada treba i prodati.

Pripremio: Tomislav Radić

Photo: Marko Čolić

petak, 14. listopada 2022.

Otvoren 14. Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu

 


Otvoren 14. Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu


Najbolji pršuti Mediterana i srednje Europe ponovno su u Tinjanu na 14. Internacionalnom sajmu pršuta (ISAP), a najbolji među njima je istarski pršut Pisinium koji je osvojio najviše bodova na stručnom ocjenjivanju i tako postao šampion sajma. Istarski pršut tvrtke Pisinium iz Pazina ujedno je i šampion u kategoriji istarskog pršuta, u kojoj su zlatne medalje osvojile još pršutane Jelenić (Sveti Petar u Šumi) i Dujmović (Kringa), srebrnim medaljama okitile su se pršutane Selo Mekiši (Mekiši kod Vižinade), Movimento (Vošteni) i Antolović (Tinjan), a brončanima Daniele (Višnjan) i Milohanić (Tinjan).

Na svečanom otvorenju načelnik Općine Tinjan Goran Hrvatin rekao je da pršuti za ovaj dio Istre nisu važni samo zbog očuvanja tradicije, već doprinose i turizmu.

Istarski župan Boris Miletić zahvalio se “našim nonićima koji su prenijeli umijeće izrade istarskog pršuta na mlađe generacije i današnjim pršutarima koji tu tradiciju nastavljaju”.

Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede koji je na otvorenje bio i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, prisjetio se prvog tinjanskog sajma pršuta na kojem je bio prije 15 godina i čestitao Tinjancima što su negdašnji lokani sajam izdigli na međunarodnu razinu.

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović rekao je “Danas je pršut vrhunski proizvod koji služi za primjer kako raditi proizvod s dodanom vrijednosti, a tradicijsko znanje izrade pršuta danas se pretvara u unosan posao”.

Na ocjenjivanju koje je provela udruga senzornih analitičara suhomesnatih proizvoda Gustus našlo se 29 pršuta iz cijele Hrvatske, te iz Italije, Španjolske i Crne Gore. Prema osvojenim bodovima dodijeljeno je sedam zlatnih medalja, 11 srebrnih i 8 brončanih. Za šampionski naslov u pojedinoj kategoriji bilo je potrebno da se u toj kategoriji natječu najmanje tri pršuta te da kandidat za šampion osvoji zlatnu medalju, pa je tako osim istarskog ovaj put proglašen još samo jedan šampion: pršut tvrtke Mrki (Pakovo Selo kraj Drniša) i to u kategoriji dimljenog pršuta.

Zlatne medalje osvojili su još pršutana Smjeli (Dugopolje) u kategoriji dalmatinskog pršuta te crnogorske pršutane Martex i Mianja, obje iz Cetinja, u kategoriji dimljenih pršuta.

Na trodnevnom sajmu pršuta i drugih autohtonih proizvoda predstavlja se četrdesetak izlagača, među kojima je tridesetak pršutara. Uz hrvatske pršute sa zaštićenim oznakama izvornosti ili geografskog podrijetla (a to su istarski, dalmatinski i drniški pršut), na ISAP-u se predstavljaju i pršuti iz Italije, Austrije, Mađarske, Španjolske i Crne Gore, uz istarske proizvođače sira, vina i drugih autohtonih proizvoda.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Sebastijan Skoko




četvrtak, 13. listopada 2022.

 



100% ZAGORSKO“ U ZAGREBU


Dvodnevna manifestacija „100% Zagorsko“, koju Krapinsko – zagorska županija organizira 13. godinu zaredom, počinje u petak, 14. listopada 2022. godine na Europskom trgu u Zagrebu. Manifestacija je najavljena na konferenciji za novinare koju je vodio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

Riječ je o manifestaciji prodajno - izložbenog karaktera na kojoj će biti izlagani poljoprivredni proizvodi uzgojeni na tradicijski, konvencionalni, integrirani i ekološki način te proizvodi tradicijskih obrta Krapinsko-zagorske županije.

Cilj ove manifestacije je zajedničkim snagama kroz prezentaciju proizvoda i usluga promovirati Krapinsko-zagorsku županiju kao destinaciju u kojoj se njeguje tradicija, vrednuje kvaliteta proizvoda i usluga te kao županiju koja na autohtonim proizvodima i tradiciji gradi robne marke i turističke brendove.


Trajanje manifestacije: u petak, 14. listopada od 08,00 do 20,00 sati, u subotu, 15. listopada od 08,00 do 20,00 sati.


U ponudi će se naći bučino ulje, med, medenjaci, zimnica, povrće, voće, rakije i likeri, sirevi, sokovi i voćna vina, suhomesnati proizvodi i proizvodi iz tradicijskih kućnih radinosti. Ove godine u sklopu kulturno umjetničkog programa će svirati „Hands & Voice“ i Barajt band a najmlađe će zabavljati Krapinski neandertalci—Pleme spiljskog medvjeda.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimka: Marko Čolić


četvrtak, 6. listopada 2022.

METRO Extra na Film Food Festivalu

 




METRO Extra na Film Food Festivalu


METRO Hrvatska je u utorak, 4. listopada, na METRO Extra događanju okupio više od 500 malih i srednjih poduzetnika kako bi proslavili uspješan završetak ljetne sezone 2022. u Parku Zrinjevac u Zagrebu u sklopu Film Food Festivala, METRO je predstavio nova EXTRA rješenja za još uspješnije poslovanje svojih kupaca.

Okupljeni su mogli kušati specijalitete koje su pripremili vrhunski hrvatski chefovi Matija Bregeš, glavni chef restorana Baltazar i Tibor Valinčić, chef restorana Dubravkin put. Također, METRO je malim i srednjim poduzetnicima predstavio proizvode hrvatskih proizvođača kao što su Orehovec, Premium tartufi, Pisinium, Pelagos, Soline klice, Mljekara Latus i mnoge druge.

Iznimno nam je drago što smo uz ovako veliki broj svojih kupaca i partnera mogli proslaviti uspješan završetak još jedne ljetne sezone. Nakon dva Extra događanja koje smo organizirali tijekom travnja kako bismo obilježili njen početak, sada smo se u opuštenoj atmosferi Food Film Festivala osvrnuli na rekordne rezultate protekle sezone. METRO nastavlja biti partner HoReCa sektoru i prvi izbor u pružanju profesionalne podrške koju ovaj sektor treba i zaslužuje“, izjavio je Igor Kotaran, direktor marketinga tvrtke METRO Hrvatska.

METRO je u Hrvatskoj počeo poslovati 2001. godine otvorenjem prvoga veleprodajnog centra na zagrebačkom Jankomiru. Danas posluje s ukupno deset veleprodajnih centara u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru, Osijeku, Puli, Varaždinu, Poreču i Dubrovniku. Nakon više od dvadeset godina poslovanja u Hrvatskoj, METRO se pozicionirao kao lider na HoReCa tržištu na kojemu opslužuje 24 tisuće kupaca, što čini oko 30 posto potreba tog tržišta. Uz kupce iz HoReCa sektora, METRO je usmjeren prema malim trgovcima te malim i srednjim poduzetnicima.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić



nedjelja, 2. listopada 2022.

 


100 vodećih hrvatskih restorana

27. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2022/23", u izdanju Abisal biblioteka Gastronaut, je svečano promovirano 29. rujna 2022> na Botelu Marina u Rijeci.

100 vodećih hrvatskih restorana - Restaurant Croatica je projekt poticaja kvalitete u ugostiteljstvu kroz godišnje izbore vodećih i izdavanje knjige o tim restoranima. U prvoj godini projekta 1995., istraživanjem je bilo obuhvaćeno 700 restorana, dok se 2021. godine ta brojka popela na 2400 restorana. Dio glasovanja se proveo preko portala www.gastronaut.hr, a paralelno su glasovali ugostitelji uz preporuku kolega koji su njima uzor te ispunili upitnike s detaljnim opisom svoje ponude i usluge. Konačnu riječ nakon pregleda svih materijala dao je Časni odbor projekta koji i proglasio novu listu 100 vodećih prezentiranih u knjizi i vodiču Restaurant Croatica: "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2022/22". Tijekom 27 godina projekta među Restaurant Croatica je uvršteno ukupno 506 restorana, a titulu je svih 27 godina obranilo 6 restorana. To su Bevanda Opatija, Nautika Dubrovnik, Rivica Njivice, Stari Puntjar Zagreb, Vila Neretva Metković i Zlatna ribica Šibenik Brodarica.

Restorani su u knjizi prezentirani tekstom, fotografijom i receptima kućnih specijaliteta te informacijama što u njihovoj okolici vrijedi vidjeti i doživjeti. Uz restorane koji su izabrani među 100 vodećih, u knjizi se predstavljaju i kvalitetni i vrhunski proizvodi koji se mogu naći na stolu te odredišta sa svojim gastronomskim i enološkim posebnostima.

Knjiga je podijeljena u 6 cjelina: Istru i Kvarner; Dalmaciju; Gorski kotar, Liku, Karlovac i okolicu, Moslavinu i Banovinu; Zagreb i okolicu; Zagorje, Međimurje i Podravinu te Slavoniju i Baranju. Uvodni tekst u svaku regiju donosi i preporuku na karakteristične specijalitete, sorte vina te gastronomska i enološka događanja.

Među receptima restorana, u novom izdanju knjige našli su se i: Tartari od tune i jadranskih kozica, Pšenica s dimljenim plodovima mora, Orzo Kažerma, Janjeće tripice, Soparnik, Brački vitalac, Gračanski lonček, Palačinke od heljde, brojne delicije s morskim i slatkovodnim ribama, mekušcima, mesnim adutima te recepti za slastice - Čokoladna torta s maslinovim uljem, Skradinska torta, Torta od mrkve, Torta od ljute naranče, Taške s pekmezom, Mousse od bučinog ulja…
Ove godine su jedna od tema knjige i vrhunska maslinova ulja u gastronomiji. Sommelierka za maslinova ulja Marina Selak, vodi od Istre do Dalmacije kroz sorte maslina i značajke sortnih ulja te daje preporuke za njihovo slaganje s gastronomskim specijalitetima, degustiranje i čuvanje.
Restorani predstavljeni u knjizi su i nositelji titule Restaurant Croatica 2021, a uz plakete dobili su i
naljepnicu Restaurant Croatica s QR kodom koji vodi na on-line izdanja knjige na hrvatskom i engleskom jeziku.
Voditeljica projekta i urednica izdanja je prof. Karin Mimica, a pokrenula ga je 1995. godine u suradnji s tadašnjim Hrvatskim gospodarskim forumom. Tehničku stranu projekta i designe izdanja potpisuje Vlatko Ignatoski.

Tiskano izdanje je distribuirano na ova prodajna mjesta, a možete ga naručiti i on-line kod izdavača.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić , Rino Gropuzzo, Voljen Grbac