subota, 30. travnja 2022.

Indijan u Zagrebu

 


Indijan u Zagrebu


Vina vinarije Indijan predstavio je u Vinskm klubu u Zagrebu sommelier Tomislav Jakopovića. Vinarija braće Ivana i Juraja Violića i ime Indijan govori o tome kako se prezimena na Pelješacu upotpunjuju. Obiteljski su nadimak „Indijani“ Violići dobili na osnovi priče o pretcima, pomorcima koji su se utopili u Indijskom oceanu.

Godine 1975. u Potomju Ivo Violić, Ivanov i Jurjev djed napušta PZ Dingač i počinje samostalan posao.

Vinogradi Indijan prostiru se na 1,5ha, uz još pola hektara u zakupu, te su svi stari njmanje dvadeset godina. Položaji Dingača smješteni su na mikrolokacijama Pasje i Potočina, dok plavac mali i rukatac potječu s položaja Župa i Burino Ždrilo.

Predstavljanje je počelo se s premijerom vina rukatac 2021, koje neki prepoznaju pod nazivom maraština. Vino je vinificirano bez maceracije, čije grožđe potječe iz vinograda starih 40 godina, s prinosima od oko 1kg po trsu. Ima ga 2000 litara. Rukatca je sve manje jer se više sadi komercijalniji pošip te u poslijednje vrijeme grk. Ovo je tek druga godina da ga stavljaju u butelju. To je malo oporije svježe vino finih kiselina nešto je što Pelješcu doista treba, pogotovo u ljetnim mjesecima.


Uslijedio je Pošip 2021, čije je grožđe u Indijan pristiglo u hladnjači s korčulanske Čare u količini dostatnoj za samo 600 litara vina.


Plavac mali 2019. je s položaja Burino ždrilo, gdje imaju 3500 trsova. Proizvedu 2000 litara. Vino je moderno, nepretenciozno, finih kiselina i usuglašenih tanina, pa se lako pije unatoč 14,5% alkohola. Maceriran je 7 dana, a zatim smješten u velike hrastove bačve gdje je odležavao na tropu od ranije ubranog grožđa s Dingača sljedećih 6 mjeseci.


Plavac mali 2018. vino je iste stilistike, ali malo zatvorenije i punijeg okusa. Više ga nema u prodaji. Sačuvano je nešto boca za arhivu.

S Dingačem Indijani su počeli svoj vinski put. Od ukupno 80 hektara na jednome od najprestižnijih hrvatskih vinskih položaja, njima je zapalo 0,8 hektara s kojih se trude izvući najbolje što im je priroda dala.

Dingač iz berbe 2019.(15,5% alkohola), intenzivnih je aroma s okusom suhih šljiva i smokava na nepcu. Trsovi su stari između 30 i 50 godina, prinos je 0,7-0,8 kg po trsu, a godišnje proizvedu 1500 boca.

Dingač 2018. dokazao je da i jedna godina starenja puno znači. Osjećaju se kadulja i duhan, tanini su svilenkastiji, osjeti se šećer ali je nenametljiv. To je vrlo moćno vino sa 16% alkohola, koje je zadržalo eleganciju.

Dingač 2017. (15,5% alkohola) od grožđa sazrelog u ljetu gotovo bez kiše vino je u kojem je sačuvano sve što treba

I za kraj, polusuhi Dingač Prestige 2018, sa 16,7% divno uklopljenih alkohola i 4 grama neprevrelog šećera. To je vino koje pokazuje potentnost sorte, iako ga nije moguće proizvesti svake godine. Na nosu i na nepcu, osim šljive daje začinske i paprene note. Rađen je od selekcioniranog grožđa s minimalnim intervencijama u podrumu. U njemu je sve multiplicirano u odnosu na sva prethodna vina i arome i mirisi. Napunjeno je samo 300 boca, a ako ga netko želi posjedovati i popiti, morat će za butelju tog vina izdvojiti 500 kuna.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić





utorak, 26. travnja 2022.

U ZAGREBU NAJAVLJENO „URBANOVO“

 


U ZAGREBU NAJAVLJENO „URBANOVO“

Na predstavljanju Urbanova predsjednik Društva Međimuraca u Zagrebu, Matija Kikelj, istaknuo je: „Velika nam je čast što u samom srcu metropole imamo priliku predstaviti manifestaciju Urbanovo koja već niz godina oduševljava i nas Međimurce i naše goste. Posebno smo ponosni na vinsku kartu Međimurja , kao i na vrijednosti koje kao Zajednica Zagrebačkih Međimuraca živimo i promičemo – umjerenost, radišnost i poniznost. Stoga pozivamo da posjetite Međimurje i manifestaciju Urbanovo.“

Svoja su vina, koja će se moći kušati i na Urbanovu, predstavile međimurske vinarije Štampar, Preiner, Podrum Štrigova, Kerman, Medenjak Knehtl i Dvanajščak Kozol, a uz to uživalo se i u mesu iz tiblice i u rezanoj šunki.

Predstavljanje je održano Cheese & Wine baru u Zagrebu u sklopu Dana Međimurske županije koji traju od 18. do 30. travnja.

Ugodnu je atmosferu upotpunio i uljepšao svojim notama međimurski pijanist Nikola Grabar.

Urbanovo, koje je jedna od najvećih gospodarsko-turističkih manifestacija kontinentalne Hrvatske, te važan segment u promociji turizma u Međimurju održat će se od 13. do 15. svibnja.

Predstavljanje u metropoli organizirano je suradnjom Društva Međimuraca u Zagrebu, Društva vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatiae“ i Međimurske županije. Najavi manifestacije nazočili su i župan Međimurske županije Matija Posavec te predsjednik Društva vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatiae“ David Štampar.

Pripremio: Tomislav Radić

Fotografije: Nedjeljko Đurić - Gjuro

nedjelja, 24. travnja 2022.

Salon pjenušavih vina Zagreb

 


  1. Salon pjenušavih vina Zagreb

Na 5. Salon pjenušavih vina u Zagrebu, 23. 4. 2022., nastupilo je 27 izlagača iz Hrvatske, Slovenije i Italije.

Na izlagačkim mjestima mnogi su vinari imali više od dvije etikete, te je broj butelja na

kušanju bio oko 100 - prava poslastica za ljubitelje mjehurića. Uz standardno

kušanje, posjetitelji su mogli nazočiti dvjema radionicama koje su pokazale koliko je obrazovanje vinske publike važno i treba biti dostupno svima koji se vinom bave.


Prvu radionicu »PJENUŠAVI SUSRET U ČAŠI" moderirale su organizatorice, dr Nina Levičnik, osnivačica mreže Salon of Sparkling Wines i prof Marija Vukelić, direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb. Uz najbolje ocijenjene pjenušce, Istenič, Kota, Degrassi, Albina, Protner i Kozinc, sudionici radionice prepoznavali su »šampanjske« note ali i nove utjecaje »terroira« što se posebnom ogledalo u slovenskim pjenušavim vinima u kojima je jedna od korištenih sorti bila i »žametna črnina«, nekad korištena u popularnom »cvičeku«.

Na drugoj radionici »ZAGORSKI I ISTARSKI MJEHURIĆI", po dva pjenušca su predstavili vinari Tihomir Kota iz Hrvatskog Zagorja i Moreno Degrassi iz Istre.


Salon pjenušavih vina Zagreb pokazao je raznolikost sortimenta i područja u kojima se

pjenušava vina proizvode. Salon su posjetili oni koji vole mjehuriće i žele više naučiti o

pjenušcima.

Najavljeni su i pjenušavi doručci u vinogradu koji se organiziraju u suradnji s lokalnim i županijskim turističkim zajednicama: - 14.05.2022. – Pjenušavi doručak Međimurje, u vinariji Štampar, Mađerkin Breg, uz podršku TZ Međimurske županije,- 21.05.2022. - Pjenušavi doručak Zagorje, u vinariji Kota, uz podršku grada Zlatara i TZ Krapinsko-zagorske županije; - 12.06.2022.- Pjenušavi doručak Plešivica, u vinariji Braje, uz podršku TZ i grada Jastrebarsko te TZ Zagrebačke županije; - 02.7.2022 - Pjenušavi doručak Srijem, u vinariji Papak, uz podršku TZ Vukovarsko-srijemske županije; - 10.7.2022. - Pjenušavi doručak Erdut, u vinariji Siber, uz podršku TZ Osječko- baranjske županije.


Najavljen je i 8. Salonu penečih vin Ljubljana koji će se održati 6.5.2022.


Ugodnoj atmosferi na 5. Salon pjenušavih vina u Zagrebu pridonjela je ugodna filmska glazba Elme i Admira iz sastava Filmmusicorkestar.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić

petak, 15. travnja 2022.

Vino uz žlice u Chi Le Ma

 


Vino uz žlice u Chi Le Ma

Eno gastro projekt 'Vino uz žlicu' nakon gostovanja na Plitvicama i u Međimurju, vratio se doma u Zagreb. Kako i priliči kozmopolitskom duhu naše metropole, vrata ovom eventu otvorio je novi azijski restoran Chi Le Ma, gdje je bio veliki izazov spariti egzotična jela s hrvatskim vinima.

Chi Le Ma bazira jela na kineskoj, tajlandskoj i japanskoj kuhinji prilagođenima europskom ukusu. Naziv restorana potječe iz kineskog jezika u kojem je ‘Chi Le Ma?’ (Jeste li jeli?), u stara doba gladi, bila česta uzrečica i pitanje osobama do kojih vam je stalo. Uzrečica je s vremenom prerasla u kulinarsku filozofiju, koju pronosi vlasnik Kinez, po europski - Mr. Bill. On je u više gradova (Varšava, Amsterdam, Beograd, Podgorica) otvorio restorane s tim nazivom, a u širenju lanca na Zagreb pomogao mu je njegov hrvatski partner Filip Špiranec. Restoran na Cvjetnoj cesti 13 u Zagrebu, otvoren je potkraj prošle godine, a voditelj je iskusni ugostitelj Selmir Bešić.

Kineski chef Mao Hailin postavio je pravila kuhinje, a nakon dva mjeseca obuke posao prepustio domaćim snagama. Goran Galić i Dominik Letinčić dobro su ovladali istočnjačkim kulinarskim vještinama u što su se uvjerili i uzvanici iz medija na 14. izdanju 'Vina uz žlice (i štapiće)' kako je nazvan ovaj event.

Za dobrodošlicu poslužene su popularne Proljetne rolice (junetina, mladi luk, garam masala-mješavina začina), ali ne s vinom nego uz tonik i Gin Murska dekla, međimurski craft, rađen u London Dry stilu.

Vinski brend Jarec Kure predstavljen je perjanicom vinarije Pinotom bijelim berba 2020., uz krem juhu od hokaido tikve s bučinim uljem i sjemenkama.

Slijedila je potom Gyoza, tjestenina nalik raviolima, punjena piletinom, kineskim kupusom i raznim začinima, kojoj je izvrsno parirao Bolfan Sauvignon 2019 o kojem je nadahnuto govorio promotor Boris Nećemer te pozvao na kušanje i u izletištu Bolfan Vinski vrh. U neformalnoj anketi među uzvanicima, ova je kombinacija jela i vina proglašena najboljom.

'Vino uz žlice (i štapiće)' bilo je prigoda da se predstavi i vrhunsko maslinovo ulje San Antonio iz istoimene stancije u Vodnjanu, čiji je vlasnik Marijan Marjanović. Proizvode pet vrsta ulja (Buža, Karbonaca, Leccino, Bjelica i Mix San Antonio) za koja su, osim u Hrvatskoj i Europi, osvojili brojne nagrade od New Yorka do Japana.

Jedan od specijaliteta kuće su Osam blaga, jelo od tri vrste mesa (junetina, piletina, svinjetina), povrća (luk, paprika, gljive) i dva još dva kineska začinska sastojka . Servirana su uz rižu ukrašenu klicama, a na volju gostiju prepušteno je hoće li koristiti žlice ili štapiće. Tešku borbu s ovim pikantnim jelom ipak je izborila Sosich Malvazija 2017 iz istarske Vižinade. Ovom vinu iz linije La pregiata (tal. dragocjena) može se prognozirati vijek trajanja barem još deset godina. Predstavila ga je sommelierka Nedeljka Krupljan, inače poznata promotorica vina, destilata i maslinovih ulja u sklopu svog projekta Cheers With You.

Slasticu Kaboom, pohani sladoled s bijelom čokoladom i vanilijom, pratila je Zlatno brdo Graševina 2020 iz baranjskog Zmajevca, a predstavila ju je suvlasnica vinarije Ana Matijević, kći vlasnika Gorana Matijevića.



Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Marko Čolić

četvrtak, 14. travnja 2022.

USKRSNI OBIČAJI ZAGREBAČKE OKOLICE

 



USKRSNI OBIČAJI ZAGREBAČKE OKOLICE

Uskrs je proslava najvećeg kršćanskog blagdana i proslavu dolaska proljeća i novog početka. A u krajevima gdje se još uvijek živi od zemlje i brižno njeguje tradicija, Uskrs je prava riznica narodne baštine. U koji god dio zagrebačke okolice zavirili u ovo svečano vrijeme, možete biti sigurni da će vas dočekati radost i obilje, ali na skroman i autentičan način.

Uz čitav Veliki tjedan vežu se brojni narodni običaji. Na Cvjetnu nedjelju u crkvu nose maslinove grančice u krajevima gdje masline rastu. No po selima oko Zagreba nekad su se na posvećivanje nosile grančice drijenka, vrbe ili imele koje bi se potom stavljale na kuću da je štite od nevremena. Na Veliki četvrtak počelo bi vazmeno trodnevlje i prestali bi svi radovi u polju.Vjeruje se također da onaj tko na Veliki četvrtak jede svježe povrće i salatu unosi u sebe snagu proljeća. U nekim se krajevima vjerovalo da će se u tom slučaju cijele godine imati dovoljno blagostanja i novca. U mnogim krajevima se na Veliki četvrtak vodi pripisivala čarobna i ljekovita moć. Vjerovalo se da će osoba koja se umije u trenutku kada se zavezuju zvona na Veliki četvrtak biti lijepa te da može otkloniti probleme s kožom.

Iako je cijeli tjedan bio posvećen pripremama za dolazak Uskrsa, vrhunac je bila Velika subota. Domaćice bi tad zgotovile sva prigodna jela, a košarica s hranom nosila se na blagoslov. Navečer su se vjernici okupljali na vazmenom bdjenju, a u nekim mjestima palio se prigodni krijes zvan vuzmica.

Na Uskrs se cijela obitelj okuplja oko stola za svečani ručak. Na trpezi posebno mjesto zauzima uskrsni kruh, često u obliku pletenice s jajima. Uz obaveznu juhu, tu su još šunka, hren, mladi luk i rotkvice, grah salata, kolači kao što su makovnjača, orehnjača ili kuglof. Uskrs je nezamisliv bez pisanica, jaja bojanih na starinski način – ljuskama od luka, ciklom, koprivom i drugim priručnim prirodnim sredstvima. Osim toga, pisanice su se dodatno ukrašavale voskom, tkaninom, perlicama, raznim uzoracima cvijeća ili lišća i sličnim kreativnim tehnikama.

Uz malo dobre volje i kvalitetnih domaćih namirnica mogu se pripremiti neko od tipičnih uskrsnih jela iz Zagrebačke županije.

PINCA

Recept za svoju verziju nezaobilaznog slatkog kruha podijelila je slastičarka, inače Samoborka, Petra Jelenić.

Sastojci (za dvije pince):

Tijesto:

250 g glatkog brašna tip 550
250 g Manitoba brašna
40 g svježeg kvasca
100 ml mlakog mlijeka
10 g soli
2 jaja
2 žumanjka
75 g šeće

50 g meda
1 mahuna vanilije (srž)
fino naribana korica 2 limuna
fino naribana korica 1 naranče
1 žlica ružine vodice
1 žlica ruma
50 g maslaca sobne temperature
50 g svinjske masti sobne temperature

Premaz:
jedno jaje

krupni šečer

Sve namirnice moraju biti sobne temperature. Kvasac otopiti u 100 ml mlijeka, dodati malo brašna (2 do 3 žlice od ukupne količine) i žličicu šećera. U ostatak brašna dodati uzašli kvas i sve ostale sastojke. Izraditi u glatku smjesu. Miješati tijesto dok se ne odvoji od stijenki posude. Ako je tvrdo, dodati još malo mlijeka. Dobro izrađeno tijesto ostaviti oko jedan sat na toplome da se diže i udvostruči. Dignuto tijesto potom premijesiti te pustiti da se još jednom diže. Podijeliti tijesto na dva dijela, oblikovati pince, odnosno loptice i staviti ih na toplo da se dignu 2/3, oko 20 minuta. Pince premazati razmućenim jajetom i posuti krupnim šećerom. Zarezati škarama ili nožem na tri mjesta i staviti ih peći u pećnicu na 160 ˚C oko 30 minuta. Ako prebrzo dobiju boju, a još su sirove (probajte štapićem) pokrijte ih aluminijskom folijom. Pince su pečene kada štapić ostane suh.

ORAHNJAČA/MAKOVNJAČA

Tradicionalni desert prisutan u mnogim svečanim prigodama rado je viđen i na uskrsnom stolu.

Sastojci:


Tijesto:


1 kg brašna

40 g kvasca

150 g maslaca

1 jaje

400 ml mlijeka

½korice limuna

1 prstohvat soli

100 g šećera

2 žumanjka za premaz


Nadjev:

60 g suhih grožđica

100 ml ruma

600 g mljevenog maka/oraha

600 ml mlijeka

220 g šećera


Grožđice prelijemo rumom i ostavimo da se namaču, a u posudu stavimo šećer, dodamo suhi kvasac, ulijemo mlijeko, promiješamo i stavimo na stranu, 20 minuta, da se napravi pjenica. U posudu miksera za tijesto stavimo brašno, ulijemo pjenicu, naribamo polovicu limunove kore, dodamo dva žumanjka, šećer, prstohvat soli, rastopljeni maslac, ulijemo mlijeko i izradimo jednolično tijesto. U uljem premazanu zdjelu premjestimo dobiveno tijesto, prekrijemo ga kuhinjskom krpom i ostavimo na toplom, jedan sat, da se tijesto digne. Za to vrijeme u lonac iznad vatre ulijemo mlijeko, dodamo šećer, a kad zavrije dodamo natopljene grožđice, mljeveni mak ili orah i miješajući kuhamo 1-2 minute na laganoj vatri da se sastojci prožmu. Dignuto tijesto premjestimo na pobrašnjenu dasku, još ga malo pobrašnimo i izvaljamo u izduženi četvrtast oblik, na debljinu od oko jedan i pol centimetar. Zatim tijesto prerežemo po širini, obje polovice nadjenemo mješavinom od maka, strane tijesta prema kojima ćemo tijesto savijati premažemo umućenim jajetom, i tijesto savijemo. Dobivene savijače premjestimo u posudu za pečenje, prekrijemo ih kuhinjskom krpom i ostavimo na toplom 20-ak minuta, da se tijesto još jednom digne. Potom savijače premažemo umućenim žumanjkom i stavimo ih peći u pećnicu zagrijanu na 175 °C, 50-ak minuta. Gotovu makovnjaču izvadimo iz kalupa i stavimo je na rešetku da se ohladi prije rezanja.


ŠUNKA U KRUHU

Kuhana šunka, kraljica uskrsnog doručka, neodoljiva je umotana u mirisni domaći kruh.

Sastojci:

oko 1,5 kg kuhane šunke

750 g brašna za dizana tijesta

sol

200 ml mlijeka

1 žlica šećera

1 svježi kvasac

50 ml otopljenog maslaca

Kuhanu šunku ohladite, ocijedite i dobro osušite. Pomiješajte brašno i sol te napravite udubinu u sredini. Kvasac rastopite u mlakom mlijeku sa šećerom. Ulijte tu smjesu u brašno, pokrijte i ostavite kratko da kvasac naraste, a zatim ulijte i rastopljeni maslac te malo po malo mlaku vode, oko 250 ml. Umijesite rukama tijesto. Ostavite tijesto na toplom da se udvostruči pa ga premijesite. Zatim tijesto razvaljajte u oblik pravokutnika dovoljno velikog da u njega umotate šunku. Stavite šunku na tijesto i umotajte je sa svih strana tijestom. Ako treba, spojeve malo navlažite vodom. Ostavite još pola sata da tijesto opet naraste. Zagrijte pećnicu na 220 °C, zajedno s posudom u kojoj ćete peći kruh. Stavite štrucu u posudu pa poklopite i pecite 40-50 minuta. Izvadite štrucu, premažite je kistom namočenim u vodu, pa bez poklopca pecite još 15-20 minuta na 200 °C, po potrebi premazujući vodom. Nakon što je izvadite iz pećnice, šunku u kruhu ostavite da se ohladi.

DOMAĆI UMAK OD HRENA

Uskrsnoj šunki najbolja je pratnja umak od hrena – priprema je jednostavna, pa umjesto kupovnog radije poslužite domaću verziju.

Sastojci:

jedan korijen svježeg hrena

kiselo vrhnje

sol i papar

malo jabučnog octa ili limunova soka


Hren ogulite i naribajte na na sitno. Pomiješajte ga s oko 100-200 ml masnijeg kiselog vrhnja, ovisno o željenoj gustoći i ljutini. Dodajte sol, papar i žličicu do dvije octa ili limuna. Promiješajte, dobro ohladite i poslužite uz šunku i ostale uskrsne delicije.

Pripremio: Tomislav Radić



5. Salona pjenušavih vina Zagreb

 



5. Salona pjenušavih vina Zagreb


Na tiskovnoj konferenciji 5. Salona pjenušavih vina u Zagrebu predstavljeno je proljetno »boutique« izdanje Salona koji će se održati u petak, 22. travnja 2022., od 15h do 21h, u restoranu Maksimir, u parku Maksimir. Okupit će se tridesetak vinara sa 70 pjenušavih vina iz Hrvatske, Slovenije i Italije - najavljeno je na konferenciji za medije ususret Salonu.

»Ove je godine program prilagođen novoj lokaciji i proljetnom terminu: izlagači će svoja vina predstaviti u velikoj dvorani, a u maloj dvorani bit će dvije edukativne radionice. Posjetitelji

će moći sjediti na terasi restorana Maksimir, te naručiti jela pripremljena kao poseban »pjenušavi menu restorana Maksimir« za ovu prigodu. Da bi doživljaj bio »kao na filmu« pobrinut će se Elma & Admir iz sastava Filmmusicorkestar, s filmskom glazbom.« - objasnila je direktorica Salona prof. Marija Vukelić, dodavši da se zagrebački događaj već pet godina organizira po slovenskoj licenci mreže »Salon of Sparkling Wines« i da su slovenski proizvođači pjenušavih vina često gosti u Hrvatskoj, kao i Hrvati u Sloveniji, te pozvala u Ljubljanu, 6.5.2022., na 8. Salon penečih vin Ljubljana.

Najavljeni su i pjenušavi doručci u vinogradu koji se organiziraju u suradnji s lokalnim i županijskim turističkim zajednicama: - 14.05.2022. – Pjenušavi doručak Međimurje, u vinariji Štampar, Mađerkin Breg, uz podršku TZ Međimurske županije,- 21.05.2022. - Pjenušavi doručak Zagorje, u vinariji Kota, uz podršku grada Zlatara i TZ Krapinsko-zagorske županije; - 12.06.2022.- Pjenušavi doručak Plešivica, u vinariji Braje, uz podršku TZ i grada Jastrebarsko te TZ Zagrebačke županije; - 02.7.2022 - Pjenušavi doručak Srijem, u vinariji Papak, uz podršku TZ Vukovarsko-srijemske županije; - 10.7.2022. - Pjenušavi doručak Erdut, u vinariji Siber, uz podršku TZ Osječko- baranjske županije.

Na konferenciji za medije predstavljena je brošura PJENUŠCI PLEŠIVICE čiji tekst potpisuje Ivo Kozarčanin. » Nakon uspjeha Festivala pjenušaca i jagoda koji je okupio brojne posjetitelje, odlučili smo izdati jedinstvenu brošuru sa svim plešivičkim proizvođačima pjenušaca. Tako će ljubitelji pjenušaca, ali i oni koji ih tek upoznaju te struka i distributeri na jednom mjestu saznati važne informacije o pjenušcima. Brošura je dostupna u uredu Turističke zajednice grada Jastrebarskog i u plešivičkim vinarijama. - rekla je Petra Masnec, voditeljica ureda TZ Jastrebarsko, dodavši da je kultura ispijanja pjenušaca karakteristična za Plešivicu i jaskanski kraj, te da su izvrsni rezultati plešivičkih pjenušaca naocjenjivanjima.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić


srijeda, 13. travnja 2022.

Tomaz „Vina van okvira“

 



Tomaz „Vina van okvira“

Vina van okvira“ novi je motiv poznatog brenda, vinarije Tomaz, koji objedinjuje dugogodišnju obiteljsku tradiciju i jedinstveni motovunski terroir, glavne čimbenike koji njihova vina čine posebnima.

Višestruko nagrađivana motovunska vinarija u zagrebačkom Sheratonu predstavila je novi vizualni identitet koji će Tomaz vina od sada, uz kvalitetu, isticati i po autentičnosti, prezentaciji i interakciji s publikom. Prigodno nazvana „vina van okvira“ opisuju posebnost vina Tomaz te način razmišljanja i djelovanja cijele obitelji, dok vizualnu poveznicu s etiketom čini impozantan okvir koji daje dojam umjetničkog djela, izvan čijih granica se širi motiv motovunskog terroira na kojem sorta raste.

„Vina van okvira“ podijeljena su u četiri kategorije: pjenušava, svježa, odležana i premium. Svaka je linija vina povezana s jednim motivom Motovuna, pa je tako za pjenušava vina motiv rijeka Mirna, u kojoj mjehurići kisika omogućuju život, a za svježa vina specifična kombinacija teškog ilovastog i laporastog tla prošaranog karakterističnim pukotinama, čiji jedinstven sastav daje prepoznatljivu mineralnost i svježinu. Odležana vina, ukroćena i zaokružena u hrastovim bačvama, crpe motiv hrasta lužnjaka koji prevladava bajkovitom Motovunskom šumom, koja je dom i najekskluzivnijoj istarskoj namirnici, ujedno i posljednjem motivu – bijelom tartufu – poznatom po svojoj bogatoj aromi kakvu imaju Tomazova premium vina.

Dodatna interakcija s publikom postiže se skeniranjem QR koda integriranog u etiketu, koji videom „teleportira“ u Motovun, gdje, uz miris i okus, vizualno postaje dijelom priče koja prikazuje ranije navedene prizore s tvorcima ovog doživljaja u svom svakodnevnom životu.

Jedinstvena motovunska zemlja nije dom samo plodnim vinogradima, već i složnoj obitelji Tomaz u kojoj sve generacije sudjeluju u procesu stvaranja vina, a upravo je ta kombinacija glavnih aktera – obitelji i terroira – dovela do novog zaštitnog znaka, svojevrsnog potpisa TM, u kojem T stoji za obitelj Tomaz, a M za Motovun gdje ova vrhunska vina i nastaju.

Vina Tomaz nastaju u vinogradu, a ne intervencijama u podrumu, čime se postiže maksimalna iskoristivost blagodati koje pruža motovunski terroir, što ih čini drugačijima od uobičajenih Malvazija, Muškata ili Terana. Jednako bitna je i činjenica da sve generacije obitelji Tomaz aktivno sudjeluju u stvaranju vina. Sve navedeno utjecalo je na stvaranje koncepta novog izgleda, koji vizualno i metaforički opisuje način razmišljanja i djelovanja vinarije te dolazi do finalnog proizvoda – vina van okvira“ – istaknuo je Klaudio Tomaz, vlasnik obiteljske vinarije.

Za grafički aspekt zaslužan je nagrađivani „OVER STUDIO“, koji za atraktivne vizuale kaže da su „plod doživljaja motovunskog ambijenta s vinima, koja će sada, uz sadržaj koji je umjetnost sam po sebi, dobiti i vizualnu prezentaciju umjetničkog djela sa vlastitom naljepnicom o autoru, nazivu, mjestu i vremenu te ispričati priču o podrijetlu i uvjetima u kojima je ono nastalo“.

Tomaz je krenuo u izgradnju nove vinarije u Motovunu, koja će dizajnom i mogućnostima pratiti motive novih etiketa butelja. Novu vinariju moći ćete posjetiti u proljeće 2023. godine, a spektakularna vina van okvira možete doživjeti od danas.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić, Manjgura

Uskrsni brunch

 



Uskrsni
brunch


Restoran Zinfandel's hotela Esplanade u Zagrebu i ove godine priprema niz uskrsnih delicija,

selekciju vrhunskih vina i pjenušaca i zabavnu potragu za pisanicama za najmlađe

·

Tijekom uskrsnog vikenda hotel nudi se i poseban

gurmanski paket s noćenjem


Zagrebački hotel Esplanade oduvijek je predstavljao mjesto susreta i proslava Zagrepčana te mjesto gdje se obilježavaju značajni obiteljski i društveni događaji. Tako će biti i ove godine na blagdan Uskrsa, u nedjelju, 17. travnja, kada restoran Zinfandel's tradicionalno priprema Uskrsni brunch s potpisom chefice Ana Grgić Tomić.

Bit će to proslava Uskrsa uz čašu pjenušca i klavirsku glazbu. Domaća šunka u lisnatom tijestu, krema od hrena, pašteta od pačje jetre, pesto od oraha i meda, salata od pečenih šparoga, kavijar od lososa, Cezar salata s paškim sirom, Esplanadin tradicionalni tatarski biftek, ručno kosan i pripremljen pred stolom, krem juha od hrena s hrskavom pancetom, zapečeni Esplanadini štrukli koji dolaze i u bezglutenskoj varijanti, teleći file s karameliziranom mladom mrkvom, confit pačjeg bataka s mlincima, divlji brancin s komoračem ili file romba s keljom i brojne slastice, čine tek dio selekcije jela. Najmlađe očekuje zabavni animator u kostimu uskrsnog zeca, brojne društvene igre, bojenje i uzbudljiva potraga za pisanicama.

Cijena uskrsnog bruncha uz čašu pjenušca, animaciju za djecu i klavirsku izvedbu iznosi 890 kn po osobi, dok je za djecu do 6 godina cijena ručka 450 kn. Rezervacija stola u restoranu Zinfandel's: T. +385 (0)1 4566 644, E. zinfandels@esplanade.hr.

Može se dio Esplanadine gurmanske ponude poslužiti i u svojem domu kao na primjer ručno rađenu pincu po tradicionalnom receptu. Pinca se pakira u ružičastu kutiju i može biti odličan poklon. Cijena Esplanadine pince za van iznosi 120 kn, a narudžbe se primaju telefonom na 091 604 2257 ili e-poštom na gourmet@esplanade.hr.

Uskrsni paket s noćenjem u sobi Superior i raskošnim doručkom po cijeni je od 339 € za dvije osobe. Informacija o Uskrsnom paketu s noćenjem je internetskoj stranici hotela: https://www.esplanade.hr/hotel-blog/959/uskrs-u-esplanadi

Rezervacija smještaja: T. +385 (0)1 4566 600, E. reservations@esplanade.hr


Pripremio: Tomislav Radić

Fotografije: Arhiva hotela Esplanade