utorak, 25. siječnja 2022.

VINSKO-GLAZBENI VIKEND U PETOM KUPEU

 



VINSKO-GLAZBENI VIKEND U PETOM KUPEU


U petak i subotu, 27. i 28. siječnja, u dvorištu Petog kupea, novog kluba na Trnjanskoj cesti 5 u Zagrebu, održat će se Music & Wine @ Peti kupe, događanje za glazbene i vinske sladokusce.

Predstavit će se pet vinarija mladih vinara . Vinarija Bora obitelji Žuža privukla pozornost jer su za svoja vina dobili priznanje na Decanteru, najprestižnijem svjetskom vinskom natjecanju. Njihov pošip, sauvignon blanc i cuvee stižu iz zadarskog zaleđa čije vinograde šiba velebitska bura, a griju tople struje Novigradskog mora.

Sa svojom perjanicom, autohtonom moslavačkom sortom - škrletom, iz ivanećkog kraja dolazi vinarija Voštinić Klasnić. Poduzetni Tomislav Voštinić, baštini tradiciju svojih predaka u suradnji s vrhunskim enolozima i uz poštivanje prirodnih načela u vinogradarstvu.

Braća Jakovac iz istoimene vinarije iz erdutskog vinogorja, nastavljaju obiteljsku priču njegujući nasade stare gotovo stotinu godina. Zbog specifičnosti podunavskog kraja, aduti su im bijela vina posebice traminac.

Svoje pjenušce predstavit će i vinarija "Vino i Gitare" koju vodi DJ i radijski voditelj Pepi Hubzin. Habuzinov vinograd je u podnožju Ivanščice, na 400 metara nadmorske visine. Osim pjenušca ponudit će i druga odležana vina.

Vinarija"Dobra berba", donosi pjenušac Piena . Ta vinarija iz jaskanskog kraja poznata je i po Zimskom kuhanom vinu, proizvodu kojim je osvojila zagrebački Advent.

Upravo kvalitetno kuhano vino nudit će se na kućicama svih vinarija u dvorištu Petog kupea, a kako bi vino lakše klizilo, kušat će se i gastronomske poslastice poput bakalara i skradinskog rižota.

Sve će biti popraćeno elektroničkom glazbom koju će isporučiti poznati majstori Antonio Zuza, Pepi Jogarde i Vedran Rako.

Na pomolu je intenzivan plesni vikend uz uživanje za sva čula.

Druženje u petak počinje u 16 sati, a u subotu u 18 sati. Ulaz je slobodan, ali uz predočenje COVID

potvrde.


Pripremio: Tomislav Radić

ponedjeljak, 24. siječnja 2022.

Gozba u Academiji

 





Gozba u Academiji

U hotelu Hotelu Kaj u Mariji Bistrici u a la carte restoranu „Academia“ organizaciji Modni ALMAnah, predstavljena je nova gastro ponuda i to kroz 8 sljedova klasične i veganske prehrane. "Hotel Kaj je ponosan jer je ispunio sve uvjete za Vegan Welcome – Vegan Friendly certifikat i tako ušao u svjetsku ponudu Vege hotel."- rekao je među ostalim direktor hotela Ilija Andabak pozdravljajući uzvanike, turističke i gastro novinare.
Novu ponudu svakodnevno priprema chefica
Danijela Vitez sa svojim mladim timom punim entuzijazma, novih ideja i želje za pripremanjem posebnih jela. U sklopu hotela Kaj je organski vrt kojeg sami obrađuju i održavaju. U vrtu su mladi luk, rotkvica, cikla, paprika, rajčica, krumpir i začinsko bilje koje raste u Zagorju. I sladoled u Kaju je bez aditiva a kroasane, peciva i kruh sami peku pa i kolače i torte rade u hotelu. Hrana proizlazi iz male kuharske tvornice hotela Kaj što se vidjelo i osjetilo na tanjurima.
Na početku je stigao odlično pripremljen kremasti tatarski biftek s kriškama toplog tosta i ribanim maslacem s malo rikule i svježih klica a za vegane je stigao maštovit tanjur s kremastom kvinojom i dimljenim tempehom uz dodatak klica soje i tapenadom od crnih maslina. Prvi slijed pratilo je vino Krauthaker Pinot crni 2017.

Ravioli od cikle, od domaćeg tijesta punjeni raguom od mlade teletine na pikantnom pireu od cikle bili su drugi slijed. Nježno pahuljasto tijesto koje je obavilo finu, ne previše začinjenu teletinu odlično se sljubilo s nježno pikantnim umakom, tako pripremljenim da je gotovo nestao tipičan zemljani okus koji obično prati ciklu. Ispred vegetarijanaca našli su se njoki od koprive i rikule u umaku od šampinjona, lijepi na oko, a potom poput oblačića u ustima, nježni, brižljivo pripremljeni kako bi sačuvali sve okuse ljekovitih biljaka koje su se sve više koriste u kuhinjama.
Treći sljed bile su Jakobove kapice (marinirane i dimljene) na podlozi od batata s kus kusom, a na tanjurima onih koji ne jedu meso našao se kremasti rižoto s gljivama. Što se tiče vina, spojeno je more i kopno. Uz Jakobove kapice i rižoto poslužen je Chardonnay 2020. zagorske vinarije Vuglec Breg, zelenkasto žute boje, istaknutih mirisa i profinjene voćne arome.

Slijedilo je još jedno jelo iznenađenja. U zdjelici je bilo jelo po teksturi između juhe i variva. U jelovniku je to jelo pod nazivom Vegan pumpkin curry, odnosno vegansko jelo od butternut buče, slanutka uz dodatak kokosovog mlijeka, curryja, đumbira i kurkume.

Nakon toga na stol su stigle dvije juhe: krem juha od buče i juha od luka zapečena s grana Padano sirom.
Prvo glavno jelo bila je Sous vide Caprese piletina, aromatizirana pileća prsa s timijanom uz koja se kao prilog poslužen svježi pesto od bosiljka, mozzarelle i rajčice. Bilo je to nježno jelo s blagom dominacijom mediteranskog bilja uz koje odlično prijaju termički obrađene rajčice. To jelo pratili su gutljaji vina Vinarije Stina Pošip 2020. Grožđe je za to vino ubrano ručno a potom je probrano u podrumu gdje se hladilo prije prešanja bez prisutnosti kisika. Polovica se grožđa preša prije maceracije, a druga polovica nakon 6 sati od maceracije. Fermentacija je kontrolirana s odabranim kvascem, a vino 80% vina dozrijeva u čeličnim tankovima dok je 20% fermentirano u baricima i drvenim posudama (tehnologija sur lie). Malolaktična fermentacija odvijala se isključivo u baricima a bistrenje i dozrijevanje u čeličnim tankovima.

Drugo glavno jelo bili su srneći odresci s kruškom i brusnicama uz ragu od boba, pire od korabice mekanog mesa i odlično pripremljenog boba u umaku od rajčice. Uz srnetinu točilo se vino Stina, plavac mali 2018. Grožđe za ovo vino brano je ručno iz vinograda smještenih oko bračkog mjesta Bol na južnim padinama a potom je napravljen izbor grožđa u podrumu. U podrumu je bila kontrolirana fermentacija u čeličnim tankovima, maceracija u trajanju od 7 do 21 dan, a potom malolaktična fermentacija u čeličnim tankovima. Vino je prije punjenja u boce dozrijevalo 12 mjeseci u rabljenim barrique bačvicama.

Restoran Academia Bluesun Hotela Kaj u Mariji Bistrici poznat je i po slasticama. U jelovnikusu među ostalim Čokoladni creme brulée i Kesten šumu, Snickers, desert s kavom i Karamelizirana Jabuka.
Zelene su jabuke bile ispunjene bijelom veganskom čokoladom i sitno sjeckanom, pa pečenom i začinjenom jabukom.

Uz slastice poslužen je muškat Momjanski 2019. Vinarije Kozlović.

Pripremio: Tomislav Radić


Foto: Marko Čolić



srijeda, 5. siječnja 2022.

SPLITSKI FABFRIQUE NOVA GASTRO BAJKA

 






SPLITSKI FABFRIQUE NOVA GASTRO BAJKA


Jedan od najljepših pubova u Hrvatskoj, splitski Fabrique, predstavlja novu gastro bajku. Ovaj pub svoj je gastro koncept Food lab osvježio talijanskim cornerom koji predstavlja pizze i tjestenine.

Ručno rađene tjestenine od najboljih talijanskih proizvođača tako će dočarati pravu originalnu “Noninu” recepturu. Tjestenine tradicionalne recepture, a carbonara i caccio e peppe serviraju se ispred gosta u velikom Pecorino kolutu.

Tu su i Canotto pizze koje se od klasične napoletane razlikuju po debljim rubovima koji izgledom podsjećaju na brod za napuhavanje, talijanski canotto. Receptura i posebna tehnika miješanja ,najfinija brašna i duga fermentacija tajna su ove svjetski popularne pizze koja se u Fabriqueu peče u modernoj talijanskoj ručno rađenoj peći na 520 stupnjeva. Karakterstična podloga od vulkanskog kamena i mješalica Bracci Tuffanti koja oponaša rad ruku tijesto čine prozračnim. Nadjevi su prilagođeni pub atmosferi pa gosti tako mogu uživati u talijanskoj parmigani kao i pizzi od mesnog ragua te pravoj šumskoj priči s raznim gljivama. Posebnost ovih pizza su i razni fondue preljevi koji ih čine pravim unikatima.

Jedinstveno putovanje novim okusima upotpunjuje i novo uređenje prostora koje prati ovu gastro bajku.U dizajn Food lab prostoru sa zabavnim programom uz razne food cornere sa raznim jelima, smještena je “otvorena” kuhinja pa tako svaki gost može gledati pripravljanje jela. Zelenilo i atraktivne viseće svjetiljke odlična su nadopuna zidovima i visokom stropu od kamena i cigli ove povijesne palače, a domišljati detalji poput metalnih vrata koja podsjećaju na staru tvornicu željeza spajaju stari duh s dahom modernog doba. Kako i priliči ovom prostoru , sve unutar puba pa tako i Food lab ručni je rad, počevši od željeznog šanka, baršunastih stolica i drvenih stolova, rasvjetnih tijela do brojnih zidnih instalacija.


Fabrique je nastao po uzoru na gastro pubove Londona gdje se u restorane dolazi zabavljati prije samog odlaska u neki klub. To je odredište zabave sa šarmom i duhom Mediterana s 160 sjedećih mjesta, te još 40 mjesta na terasi. Ponuda od 50-ak vrsta vrhunskih točenih i craft piva svojevrsni je simbol ovog puba za druženja i zabavu, a novo ruho i proširena gastro ponuda idealno su mjesto za druženja.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Maksim Bakšić