srijeda, 28. prosinca 2022.

Priča o uspjehu

 


Priča o uspjehu



Nedaleko Opatije, u srcu Matulja, s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev, nalazi se „Suza Croatian Craft Distillery“ , u vlasništvu Borjana i Tina Suzića koja priča priču o predanom radu, domišljatim idejama i njegovanju obiteljske proizvodnje! Na 22.Smotri domaćih rakija Istre, održanoj u najmanjem gradu u Hrvatske Humu, Suza Croatian Spirit sudjelovala je sa osam uzoraka, koji su okrunjeni sa čak pet zlata (Teraneo, Medica,Viljamovka,Brusnica, Barrique Šljivovica) dva srebra (Gin i Biska) te jednom bronzom (Borovička). Najveća zvijezda, ujedno i nositeljica Velike zlatne povelje je Barrique šljivovica.

Kako je počela priča o uspjehu? Kad se ima djedovinu, obiteljsku tradiciju, vrijedi je njegovati i nastaviti, pogotovo u današnje doba kada se sve više ljudi vraća zemlji, kada se domaći proizvodi, uzgojeni s ljubavlju i strašću, u suradnji s prirodom, sve više cijene. Priča o obitelji Suzić vraća u osamdesete godine prošlog stoljeća koju danas nastavljaju braća, blizanci Borjan i Tino. Tada je tata Slavko, u ono doba profesionalni vatrogasac, iz hobija u njihovoj kući u Bregima počeo peći rakiju. Kupovalo se grožđe u Istri, radili su vino, a potom pekli rakiju. Priroda kojom su i dan danas okruženi, jer destilerija i kušaonica Suza nalazi se na istom mjestu, u Bregima na adresi Anđeli 40, uz sam rub Parka prirode Učka, nadahnula je Slavka Suzića da se počne baviti pčelarstvom, a nakon što je nekoliko godina kasnije od gospođe Bauer sa Sušaka dobio recept za medicu, potražnja za tim alkoholnim pićem počela je rasti i posao se počeo širiti. Slavko Suzić vjeran svom vatrogasnom poslu nije mogao „na dvije strane“, pa su posao odlučili preuzeti sinovi Borjan i Tino.

U početku su radili preko očevog OPG-a, a potom su 2006. godine otvorili firmu Suza T.B. paralelno radeći i svoj, stalni posao. Ali, kako se kaže da ne valja „sjediti na dva stolca“, jer se ne možeš do kraja, iskreno posvetiti poslu, braća su shvatila da se nalaze na prekretnici, odnosno da moraju birati: ili jedno ili drugo. Odluka je pala na destileriju pa tako danas nude 23 proizvoda, rakija i likera spravljenih prema vlastitim, originalnim recepturama, od domaćih, što vlastitih sastojaka ili iz otkupa, ali provjerenih hrvatskih uzgajivača i proizvođača. Zadivljuje da su postigli i zaokruženu cjelinu. Naime, u vlasništvu Borjana i njegovog partnera i kuma Igora nalaze se desetak godina i četiri ugostiteljska objekta.

Na Korzu u centru grada, restoran Štorija koji nudi i veganska jela a odnedavno i veganski, vegetarijanski, riblji i mesni megapopularni Poke Bowl. Bistro Paris je na Šetalištu Joakima Rakovca s pizzama i steakovima te u Matuljima – "Marijana" s marendama, pizzama, domaćom tjesteninom, a od nedavno s bogatom ponudom Poke Bowlova te Pivnica Cont koja je najstarija kavana-slastičarna od 1888.u Rijeci i koja još uvijek posluje. Na ovoj se adresi mogu kušati različite vrste piva, marenda, zasladiti kultnom Riječkom kremšnitom te čuti zanimljivosti u muzeju gulaša koji se nalazi u sklopu pivnice.

Braća su nedavno u Bregima otvorili shop i kušaonu „Suza Croatian Craft Distillery“ u koju, uz najavu mogu doći grupe od 10 do 30 osoba. Najprije će svakog gosta oduševiti predivan pogled na Kvarnerski zaljev te otoke Cres i Krk, a potom, rustikalno uređena kušaonica jer Borjan je i strastveni kolekcionar starina koje su povezane s povijesti Rijeke i okolnih krajeva. Na policama i zidovima nalaze se ne samo

oldtimeri“ alkoholnih pića, nego i stare slike,soda boce opatijskih i riječkih hotela, ručni radovi, gobleni, zidni satovi, Candy perilica i sušilica rublja stara sedamdesetak godina – koja još uvijek radi, sedamdeset dvije godina stari američki hladnjak whitenhouse koji i dalje hladi.

U kušaoni se mogu degustirati svi nagrađivani likeri, rakije te ostala pića, razgledati destileriju uz priču o povijesnom vremeplovu Rijeke i okolice, kreirati i kotlati gin (te ga ponijeti kući), te kušati domaće proizvode lokalnih proizvođača. Svakako, ne treba zaboraviti i spritzeve od likera Fiuman i Fiumanka koji kao i sve u obitelji Suzić imaju svoju priču. Naime, na etiketama su stare slike Borjanovih i Tinovih predaka. Nonić je bio pravi gospar iz Dubrovnika, a baka Fiumanka. Ljubav je bila vrlo burna, pa naglo prekinuta, ali njihovi likovi i dalje žive na etiketama likera.

Svaki detalj u kušaoni, na etiketama boca i malom muzeju starina u prizemlju obiteljske kuće pričaju priču o prošlim vremenima povijesti Rijeke , obitelji Suzić koja cijeni tradiciju ali i stremi ka novim vremenima koja će jednog dana ostati Leanu i Leni, zasad školarcima, djeci Borjana i supruge Alenke koja mu pruža potporu u sve razgranatijim i uspješnijim poslovima.


Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Nikola Zoko





Božićni grad Family malla

 


Božićni grad Family malla


Family mall organizira doček Nove godine za velike i male 31.12.2023. godine od 12 do 21 sat u Božićnom gradu Family malla u Zagrebu.


Slavlje je prilagođeno djeci tako da se doček obilježava u 19:00 h vatrometom. Posjetitelji mogu uživati u besplatnom klizanju od 17:00 do 19:00 sati, zabaviti se u lunaparku i svemu što je Božićni grad pripremio za djecu.

Za odrasle je zabava uz CRO DANCE PARTY za koji se brine DJ Santa, a za mališane organizira se MINI DISCO od 12:00 do 21:00 sat.

Leggiero, Batak, Pri Suncu, Gastro Lab i Nonine fritule pripremat će novogodišnje specijalitete i pića.


''Ako ste solo i nemate djecu, opcija za proslavu Nove godine je puno. Na staru godinu možete svratiti do centra i sresti frendove, ekipu s posla, faksa i popiti kuhano vino ili pjenušac !'' rekla je Anela Conary, voditeljica marketinga Family malla.


Ulaznice se mogu kupiti na ulazu u Božićni grad te online putem sustava Entrio. Ulaznica za odrasle je 50 kn, a za djecu je ulaz besplatan uz novogodišnje darivanje.


Božićni grad zauzima 15000 m2 zabavne površine u dvorištu Family malla i obuhvaća veliki izbor trgovina, zabavu s mnogo sadržaja i mjesta za ručak.


Više informacija:https://familymall.hr/docek-nove-2023-godine-u-bozicnom-gradu-family-malla-za-velike-i-malene/



Fpripremio: Tomislav Radić

Fotografije:Family mall


subota, 24. prosinca 2022.

Doček Nove godine

 




Doček Nove godine


Novogodišnja noć u Smaragdnoj dvorani i u Zinfandelu hotela Esplanade u Zagrebu isplanirana je do najsitnijih detalja. To ne čudi jer je nedavno nagrada World Luxury Hotel Awards 2022. za najboljeg generalnog direktora na području Južne Europe pripala Ivici Maxu Krizmaniću, dugogodišnjem generalnom direktoru hotela Esplanade. Od crvenog tepiha, pjenušca dobrodošlice s finim zalogajima, otmjene gurmanske večere od šest sljedova , pa sve do glazbenog programa uz mnogo plesa i veselja.

Odabir jela povjeren je Ani Grgić Tomić, chefici godine 2022. prema izboru vodiča Gault&Millau, koja sa svojim timom chefova za novogodišnju noć priprema selekciju najfinijih jela – meringue od cikle i timut papra s guščjom jetrom, panna cotta od cvjetače s Oscietra kavijarom, mousse od fazana sa želeom od šumskog voća, tartar od hlapa, jastučić punjen jadranskim kozicama, ragout od vrganja s pjenom od suhih šljiva i prženog ružmarina, kanadski striploin s tartufima i kestenom te čokoladni truffles s narančom i bademom samo su dio svečanog novogodišnjeg jelovnika. U ponoć odbrojavanje uz pjenušac i vinski gulaš za okrepu.

Bend Vizija i ove godine priprema glazbeni show kombinaciju evergreena, jazz standarda, valcera, uz dodatak svjetlosnih efekata.

Esplanade priprema i Piano & Cigar Lounge opremljen sofama i šankom za opuštanje uz konjak i cigare uz taktove lagane klavirske glazbe.

Ekipa animatora pod stručnim će vodstvom uvesti i mališane u novu godinu uz dječji disko, doček pun vesele igre i plesa. Najmlađe očekuje posebno uređen prostor, odlična zabava s vršnjacima, društvene igre, glazba za ples i mnoštvo iznenađenja. A kada se maleni umore od igre i plesa, očekuje ih cool odmaraonica.


Nakon dočeka 2023., nakon vesele noći, u luksuznoj sobi dolazi čarobno jutro s pogledom na Zagreb uz doručak. Na doručku jaja Benedict, jaja Royale, poširana jaja na hrskavom tostu s avokadom i pancetom, vruća zobena kaša s cimetom, medom i vanilijom, palačinke s bobičastim voćem, francuski tost s javorovim sirupom ili slasni Esplanadini štrukli uz svježi sok od naranče ili vrhunski pjenušac.


Cijena dočeka uz cjelovečernji program iznosi 1950 kn (258,81 €) po osobi te uključuje pjenušac dobrodošlice uz fine zalogaje, gala večeru od šest sljedova jela, neograničenu konzumaciju odabranih vina, pjenušac u ponoć, gulaš za okrepu i specijalne rekvizite za proslavu.

Cijena dočeka za djecu (4 – 10 g.) iznosi 750 kn (99,54 ) po djetetu te uključuje raskošan bife jelovnik, dječji pjenušac u ponoć te neograničenu konzumaciju sokova i vode. Ponuda je dostupna za roditelje koji borave u hotelu ili planiraju doček u jednom od hotelskih prostora.

Cijena smještaja ovisi o kategoriji sobe na dan boravka.


Za više informacija www.esplanade.hr. Za rezervaciju stola i smještaja na xmas@esplanade.hr ili telefonski na 01 45 66 035, 01 45 666 66.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke;Sandro Sklepić, Good France, Arhiva Esplanade

















subota, 17. prosinca 2022.

Barunov svjetski pjenušac

 


Barunov svjetski pjenušac


Hrvatska boutique vinarija Barun predstavila je pjenušac 100+ od grožđa iz vinograda starijeg od 100 godina u Dolini kardinala u okolici Krašića.

Zlatne je boje, na granici sa starim zlatom. Mirisom dominira zrela marelica, a prvi gutljaj podsjeća na najfiniju krušku. Potom se osjete vinogradarska breskva i sočna zrela jabuka pa prekrasni nježni tanini koji iznimno dugo miluju usta. Gust je, gotovo uljnat i lijeno se ljulja u čaši, a prepun je sitnih mjehurića. Pojavljuje se i aroma korice kruha, tipična za zrele pjenušce, a ovaj je doista zreo!“govori vinski kritičar, ocjenjivač i publicist Ivo Kozarčanin.


Vinograd na položaju Gorice obitelj Barundić kupila je prije 30 godina od osamdesetogodišnjaka koji se nije sjećao kad je sađen. Više od deset sorata raste u njemu, među ostalima štajerska belina, graševina, kraljevina, muškat bijeli, muškat žuti, plavec žuti, plemenka. Tijekom proljetnog druženja u vinogradu s prijateljima, Ivanom Dropuljićem, direktorom Festivala Vino.com, novinarom i vinskim kritičarem Željkom Suhadolnikom te Ivom Kozarčaninom dogovorili su se da će to grožđe izdvojiti i pokušati napraviti posebno vino. Berba je bila u kolovozu 2018., druga fermentacija u boci pokrenuta je u srpnju 2019., a degoržiran je, dakle pripremljen za tržište, u listopadu 2022. Ovom pjenušcu nije dodavan ekspedicijski liker kojim se reguliraju arome i slatkoća pa je sasvim suh. Napunjene su 252 magnum boce ovog ekskluzivnog pjenušca.


Priča o vinima Barun i obitelji Barundić je priča o uspjehu u koji je utkano puno ljubavi i dugogodišnjeg velikog rada. Na nekoliko lokacija u i oko Krašića, u Dolini kardinala, peteročlana obitelj prema vinogradu se odnosi s puno pažnje i ljubavi. Od djedova i baka naučili su osnove koje su bile temelj današnjem uspjehu. Učili su i od drugih vinara i na vlastitim pogreškama.


Prije 12 godina odlučili smo se ozbiljnije baviti proizvodnjom vina. Prvi pjenušac bio je iz berbe 2013. Moji roditelji uvijek bi iz Francuske donosili pjenušce koje smo s veseljem kušali. Dosta smo putovali po Francuskoj, Italiji, Americi, i drugim vinskim odredištima te smo tako došli na ideju da počnemo proizvoditi pjenušac. Po struci nisam agronom te smo angažirali stručnjaka Gorana Marmilića koji nas je uveo u ekološku proizvodnju. Tu se razvila još veća strast i nastavili smo tim putem!”govori Josip Barundić.


Ova boutique vinarija godišnje proizvede između 25 i 28 tisuća boca pjenušaca. Za prvi pjenušac 2013. dobili su nagradu za najbolji kontinentalni pjenušac na 47. Izložbi vina kontinentalne Hrvatske.


Kod nas u obitelji žene su pokretačice svega. Josipova baka bila je veliki radnik kao i mama koja je željela nastaviti tradiciju vinogradarstva u obitelji. Kada postoji srast prema vinu nije problem orezivati trsove danima što smo mi i radile. Ja sam to zavoljela, a da nisam bila niti svjesna. Prije 12 godina Josipovi roditelji su nam prepustili posao, a mi smo ga s veseljem nastavili. Oduvijek se znala ljubav ove obitelji prema vinima i vinogradima!”ističe Mara Barundić koja je ljubav prema vinogradima prenijela i na njihovu djecu - kćer Anamari te sinove Josipa i Tomislava.


Mara i Josip Barundić sa sinovima Josipom i Tomislavom, predstavili su i Seigneur 2019., prvi chardonnay iz njihova vinograda na položaju Kremenica. Grožđe je macerirano dva tjedna, a vino nakon fermentacije dvije godine njegovano na finom talogu čime se u njemu razviju složenije arome i jedinstvena punoća. Napunili su 2500 butelja ovog vina uz koje su posluženi carpaccio od kozica s kaparima i cvijetom soli te rižoto sa škampima.

Treći novi adut vinarije Barun je Perle noir, crveni pjenušac od crnog pinota iz berbe 2017. Maceracija i fermentacija grožđa trajale su 50 dana, odnjegovan je 150 dana na finom talogu u bačvi i potom je pokrenuta druga fermentacija u boci u kojoj je na finom talogu proveo još 50 mjeseci. Pjenušac je dovoljno svjež za vratinu na roštilju, dovoljno snažan za nježno pečen steak i dovoljno fin za kolač od crne čokolade s borovnicama i čilijem, a zahvaljujući finim taninima ovom je prilikom bio dobro društvo i tatarskom bifteku.

Poker novih vina “zaokružen” je Cardinalom 2016., crnim pinotom iz vinograda posađenog na terenu koji je vlasništvo krašićke Župe presvetog trojstva, a obrađivao ga je i Alojzije Stepinec tijekom boravka u Krašiću. Nakon 50 dana maceracije na niskoj temperaturi, vino je dvije godine odležalo u bačvicama od hrvatskog i francuskog hrasta, a napunjeno je 215 magnum boca. Toliko je 2016. u svijetu bilo kardinala. Uz ovaj zreli, ali iznimno elegantni crnjak uživalo se i u confitu od patke s mlincima te ciklom sa hrenom.

Prezentacija je poslužila i kao svojevrsni enogastro putokaz za predstojeće blagdane, a lijepu je večer posebno začinila i glasovita violončelistica Ana Rucner. Odsvirala je temu iz Carmine burane Carla Orfa te Odu radosti Ludwiga van Bethovena toliko strasno da joj je prvi put u karijeri puknula struna na gudalu. Zbog toga je na kraju ovog vinskog putovanja prekrasno otpjevala romsku himnu Đelem, đelem.

Vina Barun tako su zaokružila broj etiketa na deset. Dosad su imali tri pjenušca, Elegance od manzonija, muškatni i slađi Amoureux te Le Rosé od crnog pinota, kao i tri mirna vina: Graševinu, Manzoni i Marquiz od crnog pinota.

Pjenušac 100+ Pas dosage 2018. obiteljska vinarija Barun iz Krašića predstavila je u najvišem zagrebačkom ugostiteljskom prostoru Rooftop Lateralu.

Danas su vina Barun na vinskim kartama ponajboljih hrvatskih restorana i vinoteka.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić



Lička zima stigla u Zagreb

 


Lička zima stigla u Zagreb

U Zagrebu pred prepunim restoranom NK Trnja, Dražen Žanko predstavio je novi album "Moja lička zima". Nakon duže pauze Žanko je za Croatia Records snimio novo izdanje s jedanaest novih pjesama. Glazbu za sve pjesme potpisuje Žanko a stihove je napisao dr. Pavao Šulentić koji je ujedno i izvršni producent albuma. Ovo zanimljivo izdanje odiše Šulentićevim tekstovima ispunjenim tradicijom i običajima ličkog kraja. Aranžmane je napravio naš poznati glazbeni producent Antonio Zadro. Uz producenta, vrijedno je navesti imena pratećih vokala na svim pjesmama: Jadranka Krištof, Daria Hodnik, Nado Santini i Branimir Lasan.


Novinarka Mladenka Šarić moderirala je promociju. Nakon njezine pozdravne najave na binu se popeo glazbeni urednik izdanja Darko Dervišević. On je u ime Croatia Recordsa izrazio zadovoljstvo izlaskom novog nosača zvuka i naglasio želju za daljnjom suradnjom s Draženom Žankom. Nakon njega, publici se obratio glazbeni producent Antonio Zadro izrazivši oduševljenje radom s Draženom Žankom. Onda je na scenu stupio dr. Pavao Šulentić koji je kao tekstopisac svih skladbi s albuma, svojom duhovitošću pridonio još boljoj atmosferi cijele promocije. Nakon njega vrlo kratko se obratio Dražen Žanko, rekavši da je do sada o albumu gotovo sve rečeno, pa je bolje da ga on cijeloga otpjeva.

Likovno oblikovanje i fotografija izdanja rađeni su u studiju Bachrach & Krištofić.

Na kraju programa nastupili su i članovi Klape Stina koji su pjevali do dugo u noć.


Pripremio: Tomislav Radić


Foto: Željko Novaković

četvrtak, 15. prosinca 2022.

"Samoborska češnofka" u Europskom registru

 



"Samoborska češnofka" u Europskom registru



"Samoborska češnofka", dimljena kobasica, upisana je u Europski registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, a tim povodom održana je konferencija za medije u poznatom samoborskom restoranu "Kod špilje".

O značaju ovog projekta govorili su predsjednik udruge "Samoborska češnofka" Igor Runtas, samoborska gradonačelnica Petra Škrobot, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.

Predsjednik Udruge Igor Runtas je govorio o putu od početne ideje do realizacije europske zaštite uz podsjetnik da se Samoborska češnofka spominje još od 1915. godine u samoborskim zapisima. Postupak zaštite naziva Samoborska češnjovka/Samoborska češnofka započeo je u svibnju 2020. godine, kada je Udruga “Samoborska češnofka” Ministarstvu poljoprivrede podnijela zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.

- Mi smo 14. studenog dobili završnu potvrdu da je prozvod zaštićen na razini EU, što znači da je zaštitu dobila Udruga, a svi koji su članovi Udruge ili zadovolje propisanu specifikaciju mogu proizvoditi Samoborsku češnofku. No nije dovoljno samo raditi po nekom receptu, nego postoji kontrolno tijelo od strane nadležnog Ministarstva RH koje jednom do dva put godišnje kod proizvođača kontrolira parametre iz specifikacije. Smatram da je ovo dobar temelj za daljnji razvoj Samobora kao gastrodestinacije te da od ove zaštite koristi mogu imati svi, a ne samo članovi Udruge – poručio je Runtas uz zahvalu svim članovima Udruge te Gradu Samoboru na potpori.

Da će na tu potporu moći računati i u godinama pred nama potvrdila je samoborska gradonačelnica Petra Škrobot.

- Izrazito smo ponosni na ovu zaštitu, s apekta gastronomije i turizma to će puno doprinjeti jer kad imate ovakvu oznaku, drugačije se gleda na sami proizvod. Plan je proširiti priču oko Samoborske češnofke kroz manifestacije, zajedničkim snagama ćemo planirati daljnje aktivnosti – najavila je gradonačelnica Škrobot te podsjetila da je u postupku dobivanja zaštite i samoborski kukuruzni kruh.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković čestitao je vodstvu Udruge na ovom uspjehu te podsjetio da se prije 20 godina započelo s projektima Županijskih robnih marki na čemu su se stekla vrijedna istustva u zaštiti autohtonih proizvoda.

"Ovdje je sve propisano, nema nepoznanica, tko želi ući u proizvodnju ovog proizvoda zna što mora poštivati, ima propisan i nadzor i zato želim svima koji se odluče na proizvodnju Samoborske češnofke da imaju na umu da je najvažnije nadzirati i podizati kvalitetu" - rekao je Kraljičković.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak podsjetio je da je do sad u Hrvatskoj zaštićeno 38 proizvoda EU oznakama, što zemljopisnog podrijetla, što izvornosti.

"Iza ovoga stoji mukotrapn rad članova Udruge, a Ministarstvo poljoprivrede od prvog dana je u tome bilo relevantan partner, dali smo vam potporu kao što dajemo i svima koji žele zaštiti svoj proizvod. Među njih 38, gotovo polovica je suhomesnatih poizvoda, a Samoborska češnofka je jedan od prvih koji je polutrajni poizvoda što ju stavlja na posebno mjesto" – rekao je Tugomir Majdak i dodao da zaštićeni proizvodi za Hrvasku znače prepoznatljivost tradicije i kvalitete lokacije odnosno destinacije te zaštitu recepture kroz specifikacije kojom se svaki od tih proizvoda označava kad ga se stavlja na stol ili nudi u prodaji. Državni tajnik Majdak je istaknuo i da je Hrvatska na 7. mjestu u Europi po broju zaštićenih proizvoda EU kvalitetom, uz najavu da su još tri u proceduri za dobivanje zaštite te podsjetnik da je Rudarska greblica bila jedan od prvih takvih proizvoda.

Uz kušanje Samoborske češnofke i ponudu samoborskih tradicijskih gastro proizvoda koje su pripremile članice Udruge Etno Fletno, zapjevalo se i "Kraj kapele svete Ane" uz Đurđicu Pleše Vujica.


Samoborska češnjovka/Samoborska češnofka je dimljena kobasica za kuhanje proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg i/ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. Jedna od posebnosti Samoborske češnjovke/Samoborske češnofke, koja ovisi o vještini majstora, "špajlanje" je, odnosno ručno povezivanje kobasica u par drvenim malim štapićem. Proizvodi se unutar administrativnih granica grada Samobora i okolnih naselja smještenih u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, na istočnim obroncima Samoborskog gorja.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić

Ekologija i biodinamika – budućnost vinarstva i maslinarstva


Ekologija i biodinamika – budućnost vinarstva i maslinarstva

U Zagrebu je održana prva regionalna izložba ekoloških, organskih i biodinamičkih vina i maslinovih ulja pod nazivom VinEko, koja je okupila dvadesetak vinara i maslinara iz Hrvatske i okolnih zemalja. Izložbu su organizirale tvrtke diWine j,d,o,o, i Indugraf d.o.o.kako bi skrenule pažnju javnosti na sve važniji trend ekološke i biodinamičke proizvodnje u poljoprivredi, naročito u proizvodnji vina i maslinovih ulja. Manifestaciju su posjetili brojni vinski profesionalci, sommelieri, predstavnici HoReCa sektora, ali i velik broj ljubitelja vina.


Da je ekološka i biodinamička proizvodnja važan trend u poljoprivredi najbolje su primjerom pokazali izlagači. Vinari i maslinari Bolfan vinski vrh, Chresno, Eko gospodarstvo Zdolc, Ker-vin, Kosovec, Kota olive oil, M-enostavno dobra vina, Opus vina, Povratak winery, Prvo hrvatsko ekovino Čegec, Santei Natural Wines, Kmetija Šumenjak, Veralda, Vina Glavica, Vina i ulja Šuran, Vina Lunika te Vino Lovrec predstavljanjem svojih visokokvalitetnih proizvoda pokazali su kako prirodno i zdravo itekako može biti ukusno i lijepo.


Na svečanom otvorenju, organizatorica izložbe i direktorica tvrtke diWine j.d.o.o. Irena Lučić kazala je kako se nada da je ova izložba samo prva u nizu, te da vjeruje kako će VinEko dogodine okupiti još više izlagača iz Hrvatske i regije. Ravnatelj narodnog sveučilišta Dubrava Željko Šturlić, dao je podršku ovom projektu kao domaćin izložbe, dok je Dijana Posavec, ravnateljica centra Rudolf Steiner naglasila važnost ove manifestacije s obzirom na sve veći broj ekoloških i biodinamičkih proizvođača vina i maslinovog ulja. Izložbu VinEko otvorio je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović, istaknuvši njen značaj za vinare, maslinare, ali i poljoprivredu Hrvatske u širem smislu, koja ima za cilj do 2030. godine potpuno prijeći na ekološku proizvodnju.


Veliku pažnju posjetitelja privukla su i stručna predavanja. Predavanje pod nazivom „O biodinamičkoj poljoprivrednoj praksi, biodinamičkoj proizvodnji vina te certificiranju Demeter standarda“ zajedno su održali dr.sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera, Zmago Petrič, direktor Guerila wines & Petrič d.o.o., Slovenija i Sergij Stancich, savjetnik Biodynamic Federation Demeter International. Predavanje „Prirodna vina u ugostiteljstvu i na tržištu - pomodni trend ili održiva budućnost?“, održao je Nenad Trifunović Vinopija, nastojeći odgovoriti na važno pitanje pozicioniranja vina iz ekološke i biodinamičke proizvodnje.


U popratnom programu nastupio je duo Swing That Blues a održana je i nagradna tombola. Tvrtka Letina Inox predstavila je svoj dinamizator – mješalicu za biodinamičke pripravke, koji je razvijen u suradnji s Centrom Rudolf Steiner. Tvrtke Green Cakes i Panonis prisutnima su približile ponudu svojih zdravih kolača i ekoloških suhomesnatih proizvoda.

Posjetitelji su mogli razgledati izložbu Hrvatske udruge kreativnih amatera koja je pokazala svoje radove izrađene na platnu napravljenom od tropa grožđa.

Pripremio Tomislav Radić

Foto:Marko Čolić, Nikola Zoko




četvrtak, 8. prosinca 2022.

Vinarija sa sretnog brda

 


Vinarija sa sretnog brda

Vinarija Vilinka iz Hercegovine sa čitlučkog područja iz mjesta Kruševo, predstavila se u Zagrebu u Češkom domu. Vinarija obitelji Ereš koja glavninu vinograda ima na brdima Sretnice, pa otuda i naslov "Vinarija sa sretnog brda", ima odličja i sa međunarodnih sajmova. Tako su već 2012. na Decanteru imali preporuku i brončanu medalju za žilavku iz prethodne godine a tih godina dobijaju značajna priznanja, zlatne medalje u Splitu na Gastu i Mostaru 2011. Na Decanteru su dobili više brončanih medalja a 2021. i 2022. zlatne medalje sa visokim bodovima za žilavke, selekcija iz prethodnih godina.

Obiteljski su održavali mali vinograd, baveći se ugostiteljstvom u velikom objekatu Afrodita u neposrednoj blizini podruma. Od 2004. sade na Sretnicama na području Vilinke 12000 trsova da bi im današnja površina bila četiri i pol hektara. U Sretnicama je sagrađen i novi podrum u koji će se moći smjestiti 100000 litara vina a ovogodišnja berba je donijela 54 000 litara visoko kvalitetnih žilavki, blatina i crnih cuvee-a sa udjelom cabernet sauvignona, merlota i trnjaka. Kvaliteta i sva spomenuta priznanja su omogućile izvoza u SAD i Njemačku. Otvorena je i kušaonica vina za 50-etak osoba. Tereni na kojima su zasađene loze su 70% mljevenog kamena, otuda i izrazita mineralnost vina. Tereni su osunčani tijekom cijeloga dana a noći na toj visini od oko 400 metara su hladne, što u rezultira vinima sa odličnim kiselinama i svježinom. Profesionalno se vinogradarstvom i vinarstvom bavi Velimir Ereš uz potporu obitelji i znanog enologa Darka Šimića i njegovog sina koji su sudjelovali u svim ključnim potezima vinarije od odabira sorti do konačnog oblikovanja vina.

U radionici se kušalo sedam etiketa: Vilinka žilavka 2022., Vilinka žilavka 2021., Vilinka žilavka selekcija 2021. (višestruko nagrađivana), Vilinka blatina 2020., Vilinka x line 2021., Vilinka x line 2017. i Vilinka x line 2015.

Već je početna potpuno mlada i svježa žilavka iz 2022. godine, brana je zadnjega dana mjeseca kolovoza pa iako stara tri mjeseca već je jednom petinom tržištu! Puna je lijepih aromatskih mirisa citrusa, grejpa, odlične kiseline, svježa i vjerojatno joj nitko ne bi dao samo tri mjeseca da se taj podatak nije čuo od vinara. Grožđe je došlo iz vinograda sađenih 2018. pa je ovogodišnja berba prva prava količinski i zrelošću od još mladih trsova.

Za žilavku selekcija 2021.sa 13% odlično uklopljenih alkohola i 6.7 kiseline, hladna maceracija rađena je u tri vremenska perioda: 24 sata, 3 dana i 7 dana u zasebnim tankovima oko 3/4 i 1/4 u drvu. Nakon toga sva količina je bila u novom američkom bariku a onda su napunili "samo"1020 butelja. I ovo grožđe je došlo iz već spomenutog vinograda na Vilinki (po tom geografskom nazivu vinarija je dobila ime). Vino je izuzetne aromatike a na Decanteru je dobilo 96 bodova u kategoriji cijena do 10 funti! U podrumu se prodaje po 15 eura.

Blatina iz 2020. sa 13% alkohola i 6 kiseline je lijepo, precizno, intezivno voćno vino, miriše na ribizl, koje pred sobom ima još puno godina. Fermentacija je trajala 20 dana na temperaturi od 20 stupnjeva. U inoksu je bilo oko 80% količine a 20% u već korištenom hrastu za X liniju. Otuda i izražena voćnost. Kako je potražnja velika, vinarija je prisiljena izaći već sada s ovim dvogodišnjim vinom.

Vilinka X line iz 2017. sa 16% alkohola i 6.1 kiseline, cuvee je napravljen od 80% cabernet sauvignona i 20% blatine. Sommelier Tomislav Jakopović nalazi da je vino izuzetno kompleksno, tanini su fantastični,pikantno je i osjeća se crveni papar i druge začinske note i osjeća se hercegovački krš, makija i šmrika. Manji postotak blatine je ublažio cabernet sauvignon i time se dobila skladnost u ovome cuvee-u. Usprkos velikom alkoholu to nije dominantno u okusu, suho je sa samo dva grama neprovrelog šećera. Vinar je dodao da je prvi pretok išao u inoks a odatle godinu i pol u nove barik bačve. Sada je staro pet godina i još je dosta vremena pred njim.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić

utorak, 29. studenoga 2022.

Božićno pivo

 


Božićno pivo

Zagrebačka pivovara predstavlja 33. izdanje blagdanskog piva. Ožujsko Božićno ima novo ruho koje, kao i prošle godine, potpisuje mlada umjetnica i ilustratorica Tea Jurišić. Riječ je o tradiciji dugoj više od 30 godina kojom Zagrebačka pivovara uz pomoć poznatih hrvatskih umjetnika stvara prigodna mala umjetnička djela na svojim etiketama koje imaju svoje mjesto u hrvatskoj vizualnoj kulturi.

Do sada su brojni umjetnici među kojima i Ivan Lacković Croata, Miroslav Šutej, Vasko Lipovac, Miron Milić, Zlatan Vehabović i mnogi drugi dali svoj doprinos tradiciji ukrašavanja Božićnog piva.

Kao i prošle godine, Teu Jurišić su i za novu etiketu inspirirali njeni najbliži - obitelj. "Moj rad simbolizira osobe s kojima sam najviše povezana i koje me najsrčanije podržavaju u radu. Za mene je Božić upravo sinonim za obitelj, veselje i druženje i ovim malim omažem nazdravljam za svoje najdraže", rekla je je.

Tea Jurišić diplomirala je na akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a svojim radom i ilustratorskim tehnikama privukla je pažnju publike i zaljubljenika u umjetnost. Već godinama surađuje sa svojim radovima u mnogim zemljama, a najviše se pronalazi u tehnikama akvarela na papiru te raznim crtaćim i digitalnim tehnikama. Osim toga, poznata je i po muralima koji krase ulice gradova Hrvatske, Slovenije, Njemačke, Italije i Norveške.

Tea Jurišić je prvu etiketu Božićnog piva oslikala prošle godine, a taj motiv se i potrošačima i nama toliko svidio da smo nastavili suradnju. Ponosni smo i na sve dosadašnje suradnje s hrvatskim umjetnicima i na umjetnička djela koja stvaraju na našim etiketama te što ćemo i ove godine na taj način približiti svečani osjećaj blagdana našim potrošačima. Božićno vrijeme je mnogima najljepše vrijeme u godini i zato ovim prigodnim etiketama želimo dodatno probuditi blagdanski duh“, rekla je Diana Jokić, menadžerica korporativnih komunikacija u Zagrebačkoj pivovari.

Pripremio: Tomislav Radić


petak, 25. studenoga 2022.

Advent kod Matije

 



Advent kod Matije

U strogom centru Zagreba, u dvorištu Tkalče 12 danas počeo je Advent kod Matije. Osmislio ga je poznati zagrebački ugostitelj Matija Nikolić pretvarajući naoko jednostavno gradsko dvorište (u kojem se nalazi lokal Wok by Matija) u blagdansku čaroliju! U dvorištu će se tijekom cijelog Zagrebačkog Adventa, moći uživati u domaćoj hrani, kvalitetnom kuhanom vinu, ali i odličnoj zabavi.

Čuček u Kini, rastepena krvavica,zimski wok, buncek dog samo su neke poslastice u najveselijem zagrebačkom dvorištu a uvod u Advent kod Matije- bio je u četvrtak 24. 11. 2022. Među brojnim uzvanicima bili su i Uršula Tolj, Zoran Vakula, Mirta Zečević i drugi poznati gosti.

Čuček na indijski, kineski ili zagorski? U mekanom tartaruga pecivu je piletina s dodatkom začina karakterističnih za kinesku, indijsku ili tradicionalnu, zagorsku kuhinju. Čuček na indijski je spoj curry umaka, povrća, piletine i sira. Čuček na kineski je nešto intenzivnijeg okusa, a piletini bez antibiotika "Međimursko pile", koje Matija koristi u svim svojim wokovima je dodan Szechuan umak i drugi kineski začini,povrće i sir. Čuček na zagorski je kombinacija piletine, špeka, domaćeg povrća i sira s tradicionalnim zagorskim začinima.

U Adventsko vrijeme jedu se kobasice, buncek, krvavice s kiselim zeljem. U Adentu kod Matije nudi se posebna ponuda tartaruga sendviča u kojima je 'rastepena krvavica', 'rastepena sarma', buncek dog, ali i "Brko i Brko" kobasice među kojima je domaća, kranjska, češnjovka, vepar i kranjska sa sirom.

Za ljubitelje pečenja Matijini stručnjaci Brko i Brko za vrijeme Adventa svakog će dana peći buncek, rolanu vratinu i odojke.

Svakog će se dana kuhati kuhano vino po posebnoj recepturi” - kaže Matija i otkriva da dodaje kuhanom vinu anis, šumsko voće, limetu i prah aronije.

U vrijeme Adventa Matija je osmislio posebnu ponudu za najmlađe. Klincima je na meniju Polidog za kojeg se koriste Poli hrenovke Perutnine Ptuj PIPO Čakovec, izrađene od 90% najkvalitetnijeg pilećeg mesa i koje ne sadrže gluten i imaju Halal certifikat. Kao slastica pripremaju se fritule prelivene čokoladom, vanilijom ili jagodom.

Advent kod Matije kreće 26.11.2022 i taje sve do 01.01.2023, a čarolija dvorišta počinje svakog dana od 17:00 sati i traje sve do ponoći. Od 19:00 sati pa sve do 23:00 sata, svakog dana za odličnu atmosferu zadužen je DJ s zadatkom - dvorište ispuniti zvukovima popularnih Božićnih hitova uz koje će se i zaplesati!

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić




srijeda, 23. studenoga 2022.

ABC sir osvaja tržišta Austrije i Njemačke

 




ABC sir osvaja tržišta Austrije i Njemačke


Više od 50% ukupne proizvodnje ABC svježeg sira se plasira u izvozu, a izlaskom na

nova tržišta taj će udio dodatno rasti


ABC svježi krem sir može se nabaviti u vodećim trgovačkim lancima u Austriji i Njemačkoj. Rezultat je to nove suradnje Belja plus i tvrtke Adriatic Group, dugogodišnjeg distributera na tim tržištima.


Brojnim turistima koji iz Austrije i Njemačke svake godine dolaze na Jadran, ABC svježi krem sir je dobro poznat, a nerijetko se događalo da su turisti slali upite gdje ga mogu kupiti u svojoj zemlji. Od ovog tjedna ABC je je prisutan i na tim tržištima.


„Iznimna nam je čast što smo dogovorili suradnju i plasman ABC krem sira na tržište Austrije i Njemačke s tvrtkom Adriatic Group, Austrija. Na obostrano zadovoljstvo potpisana je višegodišnja suradnja, a prva isporuka ABC sira u trgovine diljem Austrije i Njemačke je uspješno realizirana. Ostvarili smo partnerski odnos s distributerom pa očekujemo odlične prodajne rezultate na ova dva vrlo važna europska tržišta. Hrana visoke kvalitete je tražena svuda u svijetu pa nam kontinuirano raste prodaja na tržištima na kojima smo prisutni s ABC sirom, a vrlo brzo očekujemo i potpisivanje novog ugovora za distribuciju ABC sira na Dalekom Istoku čime ćemo dodatno povećati udio izvoza. U ovom trenutku se više od 50% ukupne proizvodnje ABC sira plasira na izvozna tržišta“ izjavio je Marko Žeravica, rukovoditelj izvoza Belja plus d.o.o.


„Adriatic Group distribuira vodeće prehrambene brendove s prostora Adria regije na tržište Zapadne Europe. Kao vodeći distributer sa dugogodišnjim iskustvom u ovom segmentu uvjereni smo da je ABC sir proizvod velikog potencijala i da će biti izvrsno prihvaćen na ovom tržištu. Proizvode iz Adria regije plasiramo u vodeće trgovačke lance, ali i na tržište Zapadne Europe.“ izjavio je Amir Bekić, iz CEO Adriatic Group.


ABC svježi krem sir je poznat po svojoj jednostavnosti i bogatom okusu za koji je zaslužno ekstra kvalitetno mlijeko s vlastitih farmi i farmi kooperanata.


Pripremio: Tomislav Radić

Vino.com četiri dana

 


Vino.com četiri dana

    Zagreb Vino.com 2022. najavljen je na konferenciji za novinare. Nakon dvije godine, ponovno će se ta vinska svečanost održati u zagrebačkom hotelu Esplanade! Jubilarna 15. priredba Zagreb Vino.com 2022 s dosad uobičajenih dva dana proširena je na četiri dana i trajat će od petka 25. do ponedjeljka 28. ovog mjeseca. Po riječima osnivača i direktora prof. Ivana Dropuljića, odaziv izlagača u brojčanom ali i u kvalitativnom smislu odličan je, a pripremljen je i velik broj atraktivnih radionica vezanih ne samo uz hrvatska vinogorja nego i uz neka najjača svjetska vinogradarska područja i glasovite vinske kuće.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić

ponedjeljak, 21. studenoga 2022.

Dani okusa hrvatske tradicije

 



Dani okusa hrvatske tradicije

Treći nacionalni Dani okusa hrvatske tradicije održavaju se od 18. do 28. studenog. Organizira ih 11 županijskih turističkih zajednica u suradnji s lokalnim ugostiteljima, nosiocima standarda Okusi hrvatske tradicije, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta.

Ljubitelji dobre hrane u 101 ugostiteljskom objektu mogu uživati u lokalnim jelima spravljenim od tradicionalnih namirnica i po tradicionalnim recepturama.

Svaki objekt nudi po dva menija od najmanje tri slijeda i to po cijenama već od 95 kn Popis svih restorana koji sudjeluju u manifestaciji te njihovih posebnih menija može se pronaći na www.okusi.hr.


Na konferenciji za medije održanoj u Zagrebu u restoranu Potkova, jednom od nosioca standarda, idejni začetnik i voditelj projekta Borislav Šimenc istaknuo je kako je želja svih uključenih da u narednih nekoliko godina Dani okusa hrvatske tradicije postanu jedan veliki nacionalni festival s nizom novih sadržaja koji će se razvijati i nadograđivati na ovu već postojeću gastronomsku ponudu u restoranima.

Sve ono što danas nudimo suvremenom turistu ima svoj korijen u tradicijskim kuharicama naših baka i prabaka, a priprema se od naših autohtonih namirnica, iz naših polja. Nakon što smo preživjeli ova krizna vremena, nastavljamo dalje s ovim projektom koji njeguje hrvatsku tradiciju i promovira Hrvatsku kao destinaciju turizma, ali i pokazuje da hrvatska gastronomija ima snagu biti motiv dolaska u destinaciju.“ - istaknula je Rujana Bušić Srpak, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije i predsjednica Savjeta projekta.


Na samom završetku događanja, Nikola Štefanović, domaćin u restoranu Potkova još jednom je sve pozvao da posjete manifestaciju Dani okusa hrvatske tradicije koji se održavaju na području 14 županija diljem lijepe naše.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Željko Novaković

subota, 19. studenoga 2022.

Kaufland predstavio drugi Izvještaj o održivosti

 




Kaufland predstavio drugi Izvještaj o održivosti


Trgovački lanac Kaufland objavio je svoj, drugi Izvještaj o održivosti te tom prilikom u svojim prostorima organizirao izložbu kako bi se što vjernije prikazale društveno odgovorne aktivnosti provedene tijekom 2020. i 2021. godine.

Izložba pokriva teme koje obrađuje i sam Izvještaj, a postavljena je u šest povezanih prostorija od kojih svaka predstavlja jedan smjer društveno odgovornog djelovanja te posjetiteljima daje uvid u održivo poslovanje Kauflanda. Izloženi su darovi za zaposlenike, proizvodi od reciklirane plastike, primjeri održivog asortimana koje svaki kupac može naći u Kauflandu, donacijski programi, Kaufland škole voća i povrća te volontiranja. Dio izložbe bavi se temama klime i očuvanja okoliša odnosno naporima koje Kaufland ulaže kako bi se smanjile emisije CO2 i kako bi se očuvale vode. Važna je tema i smanjenje otpada od hrane gdje je cilj prikazati bolju iskoristivost namirnica.

Ponosni smo na sve naše projekte i aktivnosti koje su povezane s društvenom odgovornošću i održivosti, ali i na pozitivan razvoj i važnost tih tema u Kauflandu.Izrada Izvještaja dugotrajan je i kompleksan projekt, a ovu smo izložbu organizirali kako bismo naš rad približili medijima, poslovnim partnerima, ali i svim našim zaposlenicima iz drugih odjela“, objasnila je Marija Franić, voditeljica Korporativnih komunikacija.

Ovaj trgovački lanac u posljednjih šest mjeseci dobio je dvije prestižne nagrade za svoj društveno odgovorni angažman, Zlatnu košaricu u kategoriji „Društveno odgovorna kompanija godine“ te Hrvatski indeks održivosti u području „Upravljanje okolišem“. kaufland.hr/izvještaj

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić