ponedjeljak, 29. ožujka 2021.

Uskrs u Esplanadi

 








Uskrs u Esplanadi



Tradicionalni uskrsni brunch u ozračju Zinfandel'sa uz specijalitete, u paketu s noćenjem u Esplanadi i doručkom na terasi Oleander i nova gurmanska kolekcija proljetnih poslastica za van



Na uskrsnom brunchu u restoranu Zinfandel's očekuje Vas pjenušava dobrodošlica i slasni brunch specijaliteti s potpisom Esplanadinih chefova od kojih svakako valja kušati koktel sa škampima, guščju jetru, kamenicu s limetom, proljetnu juhu od šparoga, zeca u umaku od slanutka, zapečene Esplanadine štrukle, pečeni file palamide s čičokama i sirupom od naranče, kremasti rižoto sa šparogama, dimljeni kotlet od crne slavonske svinje te kolekciju slastica poput Ferrero čokoladnog jajeta punjenog tekućom mliječnom kremom, flambiranih jagoda u kremi od pjenušca i bosiljka ili čokoladnog moussea s komadićima kandirane naranče. Tom gurmanskom doživljaju može se dodati noćenje u raskoši sobe Superior, hotelski poklon – domaću ručno rađenu pincu koja će Vas podsjetiti na djetinjstvo, mogućnost rane prijave i kasne odjave iz sobe te mogućnost rezervacije privatnog termina u sauni. Esplanadin doručak je na terasi Oleander s pogledom na grad uz kavu i svježe cijeđeni sok od naranče, tost s avokadom i prženom pancetom, specijalitet kuće – jaja Benedict ili jaja Royal, palačinke s bobičastim voćem i javorovim sirupom i francuski tost s medom .


Uskrsni brunch poslužuje se u restoranu Zinfandel's u nedjelju, 4. travnja 2021., od 12.30. Uskrsni paketza dvoje (3. – 4. travnja 2021. ili 4. – 5. travnja 2021.) iznosi 229 €* i uključuje jedno noćenje u sobi Superior, slastan poklon, doručak, uskrsni brunch za dvoje uz pjenušac dobrodošlice, kao i ranu prijavu i kasnu odjavu, besplatan superbrzi bežični internet i mogućnost korištenja saunom uz prethodnu potvrdu termina. Boravišna pristojba od 1,60 € po osobi po danu nije uključena u cijenu. Broj paketa i mjesta u restoranu je ograničen. Rezervacija uskrsnog paketa: +385 (0)1 45 666 00, reservations@esplanade.hr ǀ Više informacija: Uskrsni paket ǀ Menu za uskrsni Brunch


Poželite li pak Uskrs provesti kod kuće u krugu obitelji, Esplanade za vaš uskrsni stol nudi Gourmet kolekciju poslastica za van. Domaći ručno rađen Esplanadin kruh sa začinskim biljem, terina od guščje jetre s chutneyjem od jabuke i briošem od maslaca, rillettes od patke s gelom od češnjaka i crostinima sa začinskim biljem, tatarski biftek, salata od hobotnice, fine krem juhe od kukuruza i čičoka, goveđi consommé ili klasičan quiche lorraine tek su dio predjela, dok kolekcija glavnih jela donosi poslastice kao što su file brancina s pečenim povrćem, pečena janjeća koljenica s mladim krumpirom i mrkvom, confit od telećeg flama s mladim krumpirom i šparogama, mekani i sočni obrazi crne slavonske svinje s pečenim čičokama, umakom od porta, kremom od celera i crnih tartufa, a tu je i neizostavna vruća pečena patka sa zapečenim mlincima i crvenim zeljem s umakom od naranče i anisa. Esplanadini slastičari predlažu tradicionalni Esplanadin kolač sa začinima, sušenim voćem i čokoladom, finu makovnjaču i orahnjaču i selekciju kolačića u pažljivo stiliziranoj ambalaži.


Narudžba telefonom na 091 604 2257 ili e-poštom na gourmet@esplanade.hr,



    Pripremio : Tomislav Radić



























subota, 6. ožujka 2021.

POČINJU DANI KAMENICA

 





POČINJU DANI KAMENICA



Vrijeme svjetske kamenice je pred nama. Malostonska jedna je od najcijenjenijih na svijetu. U Malostonskom zaljevu uzgaja se još od Rimskog doba a prvi pisani tragovi datiraju u vrijeme Dubrovačke Republike. U vrijeme godine kada je ona najbolja restorani Bota Šare u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku organiziraju Dane kamenica od 7. ožujka do 1. travnja.

Kako se uzgajaju kamenice? Prikuplja se mlađ kamenica, odnosno mikro male kamenice koje nanose velike kamenice koje su stare tri do pet godina. Te “mame” kamenice struja nosi po zaljevu te one ispuštaju mlađ. Obitelj Šare tada stavlja prikupljače mlađi. Nekada su to bile grane od drvlja, brstina ili borova a danas su to zavjese tkanine. Najviše se mlađi skuplja u proljeće ili u jesen, ovisno o tome kakva je godina, odnosno struktura mora koja je pogodna da kamenica ispušta svoj mrijest. Nakon što se prikupi mrijest, čeka se do godinu i pol dana. Kamenica tada naraste pet do šest centimetara. Tada ulaze u drugu fazu proizvodnje koja se zove cementiranje jer se cement koristi kao lijepilo. Kamenice se lijepe leđa o leđa te se dvadeset do trideset komada stavljaju na poseban pergular (otvoren uži prostor pogodan za rast kamenica) te tamo još svaka kamenica odstoji godinu do godinu i pol dana. Da bi se kamenica proizvela potrebne su tri godine. Mortalitet, odnosno prirodna selekcija u tom razdoblju je do 40 posto.


Malostonski zaljev je posebno pogodan za uzgoj kamenica jer ima kraških podvodnih izvora. Ima rijeku Neretvu u Pločama koja donosi slatke vode te je uz to zalijev dug i uzak te ima velike korente koje odaju dojam da ste u rijeci, a ne u zaljevu dugom 30-tak kilometara. Spoj miješanja slatke i slane vode, korenta, sunca i takvog oblika zaljeva daje mu tu posebnost i planktona više nego što ima otvoreno more u Jadranu. To je hrana kamenicama i razlog zašto je malostonska kamenica toliko cijenjena i ukusna.


Malostonske kamenice Ostrea edulis- Plosnata kamenica u prošlosti je bila rasprostranjena po cijeloj Europi, a danas je nastanjena samo u nekoliko zaljeva.


Oko blagdana Svetog Josipa 19. ožujka mesnato tijelo ove plemenite plosnate školjke najizdašnije je u svojoj zrelosti. Puno je joda, selena, cinka i kroma.


Pripremio: Tomislav Radić