srijeda, 29. prosinca 2021.

S mjehurićima u Novu godinu

 





S mjehurićima u Novu godinu


Točno u ponoć otvara se vino s mjehurićima. Nekada se govorilo "Sa šampanjcem u Novu godinu." Sada nas većina otvara pjenušac jer su ime šampanjac zaštitili Francuzi. Oni koji su "puni para" otvorit će šampanjac Krug, Kristal ili Don Perignon. Nekada u davna vremena otvaralo se Bakarsku vodicu ili Fruškogorski biser, a danas je izbor odličnih pjenušaca velik i proizvode se u svim vinorodnim područjima Hrvatske.

Ipak najveći izbor hrvatski pjenušavih vina je tridesetak kilometara od Zagreba prema Zapadu u hrvatskoj Champagni na Plešivici.

Kada je Hrvatska ulazila u EU na svečaosti pilo se pjenušac obitelji Tomac. Na Plešivici je pjenušavi ugled stekla i obitelj Šember.

Cuvée Prestige plešivičkog vinara Drage Kurtalja najbolji je pjenušac ocjenjivanja The Flute Stars koje su u Esplanade Hotelu Zagreb organizirali novinari Ana Rogač i Ivo Kozarčanin, osnivači projekta iVino. Na najveće ocjenjivanje hrvatskih pjenušaca dosad najznačajniji proizvođači iz svih 12 vinorodnih podregija, od Podunavlja do Srednje i Južne Dalmacije, poslali su 53 bijela, ružičasta te crvena, odnosno crna vina proizvedena tankovskom i klasičnom metodom. Vina su ocjenjivali enolog mr. Franjo Francem, sommelieri Jelena Šimić Valentić (Pupitres), Darko Lugarić (restoran Tač), Silvio Dedić (Esplanade Zagreb Hotel) te direktor Međunarodnog festivala vina i gastronomije Vino.com Ivan Dropuljić.

Kurtaljev bijeli pjenušac od chardonnaya i crnog pinota odležao je čak 62 mjeseca u boci na kvascima i "za koplje" pobijedio ispred još dva bijela "Plešivičanca". To su Blanc de Blancs 2016., brut nature pjenušac od chardonnaya vinarije Korak, te Three Stars Brut od chardonnaya, rajnskog rizlinga i starih plešivičkih sorti iz tri vinograda vinarije Jagunić. Obitelji Kurtalj, Korak i Jagunić doslovce su susjedi pa tri najbolja pjenušca ne samo da su iz podregije Plešivica, nego i iz sela po kojem je dobila naziv.

Osim njih, priznanje "Zlatni hrvatski pjenušac" zaslužio je i Blanc de Moi 2016. porečke Lagune od malvazije i bijelog pinota.

Srebrni hrvatski pjenušci su Barun Elegance krašićke vinarije Barundić od sorte manzoni, Didin San obitelji Slamić iz Tisnog (trbljan, debit, pošip i maraština), Blanc de Blancs, još jedno izvrsno vino obitelji Jagunić te Vuglec Extra Brut od chardonnaya i mješavine sorata uobičajenih u hrvatskom zagorju vinarije Vuglec iz mjesta Škarićevo nedaleko od Krapinskih toplica.

Priznanja "Brončani hrvatski pjenušac" zaslužili su Maximo Brut Kutjeva d.d. od graševine, pjenušci Kota 267 od chardonnaya i Kota 235 od chardonnaya i bijelog pinota vinarije iz Gornje Batine pokraj Zlatara od chardonnaya, Misal Prestige od chardonnaya, crnog pinota i malvazije obitelji Peršurić iz Pršurića nedaleko od Višnjana te Jazz, pjenušac od graševine i rizlinga vinarije Josipović iz Bekteža pokraj Kutjeva.

Najbolji ružićasti pjenušac je Princeps od frankovke Iločkih podruma, a Biser Žlahtine Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika najbolje je pjenušavo vino proizvedeno tankovskom metodom.

Među najbolje ocijenjenima su i pjenušci iz Podunavlja, Slavonije te Dalmacije, vinorodnih područja koja po pjenušavim vinima baš i nisu poznata. Ocjene za čak 27 od 53 pristigla pjenušca su unutar pet bodova pa su o priznanjima odlučivale i druge decimale - rekli su organizatori ocjenjivanja Ana Rogač i Ivo Kozarčanin.

Plešivica je podregija Središnje bregovite Hrvatske i obuhvaća vinogorja Samobor, Plešivica, Okić, Sveta Jana, Krašić i Ozalj Vivodina.

Na Plešivici pjenušce imaju i vinarije Dobra berba, Ivančić Griffin, Željko Gregorić, Robert Braje, Kunović, Kolarić Coletti i Tomac & Bajde.



Pjenušci iz vinarija Tomac i Šember s Plešivice te Veralde iz Istre bili su hrvatski predstavnici još u lipnju na dvjema edukativnim radionicama kojima se najavljivao se 5. Salon pjenušavih vina koji je odgođen zbog korone a novi termin je 28. sječanj u hotelu Dubrovnik u Zagrebu.

Na prvoj je radionici na »slijepom« kušanju predstavljeno šest vina, tri hrvatska i tri slovenska. Pjenušava prirodna vina proizvedena metodom pét-nat, (fr. pétillant naturel) postaju sve popularnija u svijetu, a i kod nas. S voditeljicom dr. sc. Ninom Levičnik, osnivačicom mreže Salon of Sparkling wines i velikom ljubiteljicom "prirodnih" pjenušavih vina, polaznici su otkrili čari hrvatskih i slovenskih pét-natova. Uz vinarije Tomac i Šember s Plešivice te Veralde iz Istre, kušalo se i pjenušce slovenskih vinarija Atimo Filipa Koletnika, vinarija Keltis iz Bizeljskog i vinarije Štemberger s Krasa.

.

Na drugoj radionici polaznici su saznali da je Kvarner treća hrvatska vinska regija po proizvodnji pjenušaca. Nedavno osnovano Udruženje Vina Kvarnera danas ima 10 proizvođača pjenušaca.

Pjenušci na Kvarneru proizvode se od izvornih sorti - žlahtine, belice, jarbole - charmat i tradicionalnom metodom. O zanimljivostima i posebnostima pjenušavog Kvarnera govorio je moderator dr. sc. Žarko Stilin, tajnik Udruženja Vina Kvarnera, jedan od najglasnijih promotora izvornih kvarnerskih vinskih sorti, organizator nekoliko vinskih manifestacija od kojih je najznačajnija Međunarodni eno - gastro festival WineRi. Polaznici su kušali 10 pjenušaca: Maličić, vinarije Šipun, Porin Estate Winery Katunar, Valomet PZ Vrbnik, Gospoja PZ Gospoja, San Marino Vinske kuće Pavlomir, Soubze ugostiteljstva i trgovine Nada, Stara Bakarska Vodica PZ Dolčina Praputnjak, Biser žlahtine Kuće vina Ivan Katunar, Plovanić – Plovanić vina te Ružić – OPG Ružić.


Dignimo čaše u kojima je vino s mjehurićima. Sretna Vam Nova godina.!



Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Ivino, Julio Frangen, Marko Čolić




utorak, 21. prosinca 2021.

 




Badnjak i Nova na Fuliranju u Esplanadi

Na Oleander terasi hotela Esplanade u Zagrebu priprema se proslava najveselijih blagdana u godini
U petak, 24.12, već od 11 h program počinje gradskim Badnjak partijem by Ozren Kanceljak Kanca, koji vodi na putovanje oko svijeta, u ritmu muzike za ples. Bit će to pravi glazbeni potpourri afro vala, latino beatova, pa sve do rocka, novog vala i disca. U rano poslijepodne Brass Kvintet Schoenkopf, svoje će dahove i prste ujediniti nekoliko akademskih glazbenika od 14 do 15 h, uz popularne blagdanske melodije. Izmjenjuju se s Kancom sve do 17 h, kada kormilo preuzima DJ Jazzozo i usmjerava ga do 22 h. Od 11 do 23 h naši ugostitelji, osim uobičajene ponude, spravljaju posebna jela: Taika s kozicama, lososima i Jakobovim kapicama a Good Kut svom meniju dodaje i lignje. Ljubitelji jela na žlicu prošetat će do kućice Esplanade i uživati u bakalaru na bijelo i na crveno. Riboljupci zastat će kod kućice Restača gdje će mirisati tuna steak, pašteta od bakalara i kamenice, a pripremaju i posebno iznenađenje: TAČ fritule, spravljene po receptu Vesne Miletić, koje su pronašle svoje mjesto u Božićnom Michelinovom prilogu tradicionalnih Božićnih kolača.

Na Božić25.12. Može se zaplesati uz DJ’a Stanka Bondžu od 17 do 22 h, a blagdanska gastro ponuda je sve do 23 h.
Stara godina 31.12. ispraća se od 11 h ujutro pjesmom iplesom do 13 h kad stiže pojačanje - Ljetno kino s live svirkom, a iza njih slijedi DJ Škrinjica s laganim zagrijavanjem za Novu. Od 19 h Robert Mareković nastavlja s najvećim hitovima i najpopularnijom glazbom.
Na 12 ugostiteljskih kućica, od kobasica, sendviča, burgera, kroketa do plant based oblizeka priprema se bogata ponuda toplih napitaka - kombinacija ginova i rakija s čajevima, punčevi, kuhana vina, čak četrdeset vrsta rakija i naravno pjenušci i šampanjci.
Ulaz na Fuliranje moguć je samo s covid potvrdama.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Sandro Sklepić

četvrtak, 9. prosinca 2021.

Božićno pivo

 





Božićno pivo


Zagrebačka pivovara i ove će blagdane obilježiti novom etiketom. Ožujsko Božićno pivo već više od tri desetljeća ukrašavaju poznati hrvatski umjetnici. Tradiciju nastavlja Tea Jurišić, mlada hrvatska umjetnica i ilustratorica koja je oslikala etiketu 32. Božićnog piva.

Tea Jurišić diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2017. godine. Radi u tehnici akvarela na papiru i raznim crtaćim i digitalnim tehnikama, a posljednjih godina aktivna je u oslikavanju murala koje je izvela u Norveškoj, Grčkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji. Dobitnica je Cum Laude nagrade za diplomski rad. Radila je dvije godine na Diplomskom studiju Ilustracija u Osijeku i trenutno je rezidentica na Cité Internationale des Arts u Parizu, gdje živi i radi.


Pripremio: Tomislav Radić



ponedjeljak, 6. prosinca 2021.

Vino uz žlicu

 





Vino uz žlicu

13. izdanje eno gastro projekta "Vino uz žlicu" održano je u Međimurskim dvorima u Lopatincu kod Čakovca.

Dobrodošlica uzvanicima iz svijeta medija bila je Murska dekla, gin proizveden u obližnjem Šenkovcu, kojem je svježinu dalo voćno vino Summer Wine iz zagorske vinarije Šafran.

Meso z tiblice nezaobilazno je predjelo u Međimurju, a na drvenom pladnju našli su se još sir s bučinim košticama, domaća kobasica i dimljeni jezik. Uz meso z tiblice poslužen je Tomšić Pušipel 2020,koji je pripremio nepca za drugi međimurski klasik - trgance s vrhnjem. Nekad je to bilo glavno jelo, težačko, koje se moglo kombinirati s bilo čime što imate kod kuće, a u današnjoj ugostiteljskoj ponudi, omiljeno predjelo koje se radi i u slatkoj varijanti, s makom ili šumskim voćem.

Tenfana piletina s hajdinom kašom bilo je sljedeće je jelo , a vlasnik restorana Marijan Martinjaš osim tenfanja (pirjanja) govorio je i o drugim međimurskim gastronomskim terminima kao što su kalapajsano (pirjano), kalamperi (krumpiri) ili pretepeno (zgusnuto) kao na primjer grah ili juha. Nekad se u loncu kuhalo cijelo pile, sada češće u komadima, a uz dobro skuhano meso prilog je bila hajdinska kaša, od žitarice heljde koja se nekad puno uzgajala, a potom bila dugo zapostavljena. Okusi djetinjstva, kaže Martinjaš, vraćeni su zahvaljujući heljdi s OPG-a Stričak. Vinar Nenad Preiner preporučio je uz ovo jelo svoj Pušipel, čija je kvaliteta prepoznata na londonskom Decanteru, gdje mu je dodijeljeno 88 bodova i brončana medalja.

Paprikaš od divljači ( srna, vepar, jelen) bio je izbor za glavno jelo, uz domaće šiškrline, tjesteninu s kukuruznim i pšeničnim brašnom te krumpirom. Ovo jelo, za razliku od nježnijih Pušipela, tražilo je moćnije vino, čvršćeg tijela, a upravo takva bila je Belović Graševina 2020,

Gibanica kraljica je međimurskih slastica, a priprema se od jednostavnih namirnica (orah, jabuka, mak, sir, šećer) koje tek u složencu dolaze do punog izražaja. Svatko ima svoj način spravljanja, a Tatjana Martinjaš u Međimurskim dvorima ne mijenja recept od 2005. godine kada su ona i suprug preuzeli restoran. Uz ovu kalorijsku bombu sasvim se dobro uklopilo Šafran Kuhano vino, fino aromatizirana kupaža frankovke i portugisca.

Na kraju predstavljena je nova kava na hrvatskom tržištu -Cagliari. Talijanski proizvođač kave s obiteljskom tradicijom od 1909. godine prisutan je u četrdesetak zemalja svijeta. Usmjereni su na ugostiteljstvo i kavoljupce, koji doma uživaju u kavi spravljenoj u caffetieri. U posljednje vrijeme vrlo su im tražene kapsule za kućne i uredske aparate, a budućnost su, kaže njihova predstavnica Anamarija Šimović, tzv. jastučići (cialde) sa 7,5 grama mljevenog espressa.

Projekt "Vino uz žlicu" podržala je i Turistička zajednica Međimurske županije.

Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Marko Čolić, Nikola Zoko


subota, 4. prosinca 2021.

Fuliranje na terasi Oleander zagrebačkog hotela Esplanade

 






Fuliranje na terasi Oleander zagrebačkog hotela Esplanade

Fuliranje na terasi Oleander zagrebačkog hotela Esplanade od 02.12 do 01.01, svakoga radnog dana od 12 do 23 sata, a vikendom od 11 do 23 sata. Dvanaest ugostiteljskih objekata, više od 40 DJ’a, kao i odlični glazbenici očekuju posjetitelje. Fuliranje ove godine obilježava svoj deseti rođendan. Od prvog izdanja u Tomićevoj ulici, posvećenog legendarnom gosponu Fuliru, pa do onoga 2019. na Strossmayerovu trgu, ovo događanje privlači Zagrepčane, no i mnoge posjetitelje grada. Često se spominje kao “ono mjesto” s vrhunskom gastro ponudom i glazbom. Dobra urbana atmosfera u kombinaciji s ponekim toplim koktelom i dobrim društvom sigurno će biti odabir mnogih i za Badnjak i doček Nove. Pepi Jogarde, Ozren Kanceljak Kanca i Zozo te live nastupi Yogi Lonicha, Joe Pandura pojačanog Nikolom Marjanovićem, Kristijana Beluhana i Michaela Kvorke s prijateljima, samo su dio ovogodišnjeg glazbenog line-up-a. Ove godine Fuliranje se predstavlja s partnerima, agencijom MPG i hotelom Esplanade.

U blagdanske dane lijepo je misliti na druge, a Zaklada Marina Čilića odabrala je Fuliranje za svoje blagdanske aktivnosti koje će ipomoći mladim talentiranim sportašima i umjetnicima. Ponudit će posjetiteljima 10 sportskih predmeta i na licitaciji koja će se odvijati od 4.12 do 24.12. prikupljati donacije. Svaka dva dana otkrivat će se novi predmet, a ponude će se moći slati uz komentare objava na Zakladinom instagramu. Posjetitelji će moći pratiti aukciju na velikom aukcijskom kalendaru. Na Fuliranju se mogu kupiti i potpisane HEAD teniske loptice kao ukras za bor i kuglice by Zaklada Marin Čilić & KOFER s začinima za gin i božićnom čestitkom s potpisom poznatih sportaša i glazbenika. Nedjeljom posjetitelje očekuje u podne koncert glazbenih stipendista Zaklade. Prihodi od aukcije i prodaje kuglica idu za stipendiranje mladih nada hrvatskog sporta i umjetnosti.

Za hvatanje selfija spremno je čak šest photo mjesta; mogu se dodirnuti najveće božićne kugle by Konzum ili provjeriti reflekse i brzinu u 10 GIGA Telemach kutku, a 18.12. i 23.12. vrijeme je za razgibavanje moždanih vijuga i osvajanje nagrada na Telemach pub quizu. Za blagdanske poklone u Fuliranje je Fun Shop a može se i razveseliti sebe i ukućane setom za kućnu pripremu kokica by Tvornica kokica ili sočnim Kroštulinim panettoneom. U Samsungovom paviljonu može se osvojiti gadget.

Bogata je ponuda koju spremaju gastro meštri? Chef Mate Janković ostaje vjeran svom Institutu za kobasice a Chef Ivan Pažanin iz Chef’s Burgers koketira s malo drugačijim okusima burgera. Po prvi put na Fuliranju na street scenu izlazi kuharsko-slastičarski tim hotela Esplanade i Chefica, Ana Grgić Tomić, koja najavljuje jela poput bakalara, kroketa, quiche lorrainea i junećih obraza u šik gastro twistu, a tu su i naravno nezaobilazne, zapečene Esplanadine štrukle.

Izakaya koketira sa selekcijom jela s krvavicama, buncekom sa egzotičnijim varijantama uz bogatu paletu koktela. Umjereno gladni zasigurno će posegnuti za ponudom Acrobat Wine Bara - platama s narescima od crne svinje Blasquez i St.Luce tjesteninama uz najbolje vinske i šampanjske etikete. El Toro ostaje vjeran južnoameričkim okusima pa uz već dobro poznate salsiccie (kobasice) dodaje i Asado beef taco te hrskave cannole punjene tiramisu kremom. Kreativni Restač donosi po prvi put 3pice sendvič, uz maturo steakove, fritto misto i jedno “filmsko” jelo. Taika čarolija s arktičkog kruga stiže s sendvičima s lososom i kozicama, a imaju nešto i za ekipu - Expedition Dish. Good Kut, na čelu s gastro senzibilnom Ivanom Bekavac, priprema " Juhu za skidat promile", sendvič koji mesa vidio nije, štrudlu "meku ko’ duša" - a to je adresa i za sve vege ljude. Beg’s Plant Based Butchery - premijerno se predstavlja, ali s pravom rapsodijom okusa: Beg's Santa Balls - meatballs u pecivu s topljenim sirom, Beg's Choco Chilli - u tacosima s tamnom čokoladom i Beg's Mac & Cheeze samo su neki od njih, a ističu i KAJ chai. Poseban zlatni prah i kapljice uz gastro oblizeke dodat će barovi - Rakijarnica sa više od 40 vrsta rakija, panettoneom by Kroštula i hrskutavim hrvatskim pop-up kokicama i Gingle Bells u pravom božićnom koktelskom raspoloženju.

"Kako su ove godine izostali brojni blagdanski sadržaji u ovom dijelu grada, krenuli smo u pripremu božićnog programa na terasi, a osobito nam se svidjela ideja da se Fuliranje, kao već etablirani, isprobani i atraktivni koncept, koji nosi jedan poseban duh Zagreba, organizira upravo ovdje na terasi Oleander i to na jednoj višoj razini. Hotel gaji posebnu vezu sa Zagrepčanima, a na njegovoj terasi Oleander sklapala su se prijateljstva i događale nove ljubavi. Upravo zato, vjerujem da je Esplanade pravi izbor za ovakav događaj, koji donosi veselje te privlači posjetitelje željne druženja. Bogati program, kreativna ponuda hrane i pića, bajkovita dekoracija, kao i prekrasna lokacija na kojoj se nalazi ovogodišnje jubilarno deseto izdanje Fuliranja dobitna su kombinacija da Zagrebu i Zagrepčanima, ali i mnogim inozemnim gostima omogućimo poseban doživljaj“ Istaknuo je Ivica Max Krizmanić, direktor hotela Esplanade.

Za ulazak na događanje obavezna je covid potvrda, a važno je i poštivanje svih epidemioloških mjera.

Sve o Fuliranju je na društvenim mrežama https://www.facebook.com/Fuliranje i https://www.instagram.com/fuliranje/.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Sandro Sklepić




četvrtak, 2. prosinca 2021.

MEĐUNARODNO OCJENJIVANJE RAKIJA I LIKERA

 




MEĐUNARODNO OCJENJIVANJE RAKIJA I LIKERA

3. Međunarodno ocjenjivanje rakija i likera održano je u srijedu i četvrtak, 10. i 11. studenog 2021.na Agronomskom fakultetu u Zagrebu . Ocjenjivanje je organizirao Gospodarski list u suradnji s Agronomskim i Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom u Zagrebu.

Ocjenjivala se boja, bistroća, tipičnost, miris i okus rakija, likera i ginova. Uzorke na ocjenjivanje prijavilo je 70 proizvođača. Pristiglo je više od stotinu uzoraka iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

Više od 60 uzoraka dobilo je ocjenu 18 i više (zlato i veliko zlato). Zanimljivo je kako je apsolutni šampion natjecanja dobio maksimalnu ocjenu 20, po prvi puta otkad je međunarodnog ocjenjivanja rakija i likera u Zagrebu.

Predsjednik ocjenjivačke komisije doc. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta u Zagrebu naglasio je iznimnu kvalitetu ovogodišnjih uzoraka. Više o proizvodnji voćnih rakija, likera i travarica uskoro će se objaviti u knjizi doc. dr. sc. Marina Mihaljevića Žulja „Voćne rakije, likeri i travarice“ koja izlazi u prosincu, a zainteresirani tu knjigu mogu naručiti kod Gospodarskog lista.

Prof. dr. Ninoslav Nikićević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, član komisije ocjenjivača, rekao je kako šampionska šljivova prepečenica pripada samom vrhu svjetskih pića uz francuski konjak i škotski viski.

Apsolutni šampion ocjenjivanja i šampion u kategoriji rakija je Stara šljivova prepečenica iz 2001. proizvođača Luke Perića (Stari Vitez DOO, Srbija).

Šampionsku titulu u kategoriji likera osvojila je Destilerija Patrik - Teranino liker iz 2021. proizvođača Patrika Sračića .

Pobjednik u kategoriji ginova je Destilerija Gavran - Raven's london dry gin iz 2021. proizvođača Ivana Gavrana.

Pripremio: Tomislav Radić


nedjelja, 28. studenoga 2021.

GOURMET TURIZAM - GoWine

 





GOURMET TURIZAM - GoWine


Projektno udruženje TZ grada Jastrebarskog, TZ grada Samobora i TZ grada Sv. Ivana Zeline uz odobrenje Ministarstva turizma i sporta, uz potporu Turističke zajednice Zagrebačke županije predstavilo je prvu fazu projekta Gourmet turizam - GoWine.


Vinski turisti domaći i strani, žitelji Bregovite Hrvatske i svi drugi namjernici željni istraživanja vinskih cesta Zagrebačke županije od sada imaju novi alat koji im olakšava pronalaženje i put do vinskih odredišta.


Kao prva faza projekta Gourmet turizam, koji podrazumijeva usku projektnu suradnju više turističkih zajednica napravljena je karta vinskih cesta u nakladi od 5.000 primjeraka, zatim web stranica www.gowine.hr , osmišljen logotip i proizvedena aplikacija za interaktivnu virtualnu šetnju kroz vinske ceste.


Web stranica www.gowine.hr i interaktivna karta na jednom mjestu omogućavaju pregled svih članica triju vinskih cesta s područja Zagrebačke županije, dostupnost njihovih izravnih kontakata, kao i navigaciju do svake od vinarija.


Marinka Zubčić Mubrin, direktorica TZ grada Sv. Ivan Zelina i koordinatorica projekta rekla je: „Zagreb i Zagrebačka županija čine prostor kroz koji tijekom jedne godine prođe velik broj posjetitelja, poslovnih i turista, a i domicilno stanovništvo za vikend za odredište često odabire vinske ceste Zagrebačke županije. Stoga smo Martina Paladina direktorica TZ grada Samobora, Petra Masnec, direktorica TZ grada Jastrebarskog i ja direktorica TZ grada Sv. Ivan Zelina odlučile proizvesti interaktivni alat koji bi na jednom mjestu omogućio brži pronalazak željene lokacije te objedinjeni i cjeloviti popis destinacija. U prvoj fazi projekta smo se posvetile vinskim cestama naše županije, a u drugoj slijede smještajni i ugostiteljski objekti te seoska domaćinstva. Projektom smo uspostavile podlogu za integrirano upravljanje gourmet turizmom. Smanjivanjem rascjepkanosti informacija i obimnijim pregledom gourmet ponude našeg kraja posjetiteljima olakšavamo odluku, a vinarima i drugim turističkim djelatnostima otvaramo nove poslovne prilike.”

Pripremio: Tomislav Radić






petak, 26. studenoga 2021.

Fuliranje u Esplanadi u Zagrebu

 


Fuliranje u Esplanadi u Zagrebu

Na Oleander terasi hotela Esplanade, mnoge su ljubavi cvale, noge tancale, a Zagrepčani su si već u prošlom stoljeću fulirali. "Ma kaj god," rekla bi gospođa , kaj je s gosponom Fulirom fino vinčeko pila i veselo hofirala. I baš zato nema boljeg mjesta za proslaviti 10. rođendan,akcije Fuliranja i ispratiti Staru i nazdraviti Novoj godini uz čin čin. I baš zato je slavljeničko Fuliranje, adventsko događanje, odlučilo od 2. do 31.12.2021. doći na terasu Oleander hotela Esplanade. Dvanaest ugostiteljskih kućica ponudit će najbolje okuse i mirise, dostojne tako posebnog mjesta. Predstavit će se poznati Chefovi Mate Janković , Ivan Pažanin iz Chef’s Burgers, Mario Mihelj iz El Tora i Chefica Ana Grgić iz hotela Esplanade. Uz sjajne barove Gingle Bells, Rakijarnicu i Acrobat Champagne&Wine, svoju će gastro čaroliju predstaviti i restorani Izakaya, Restač, Beg’s Plant Based Butchery i Esplanade, blagdanska edicija restorana Good Kut i Taika, čarolija iz arktičkog kruga.


Osim kreativnih oblizeka posjetitelji će guštati i u glazbenim trenucima - uz mnoštvo DJ’a kao što su Pepi Jogarde, Ozren Kanceljak Kanca i Zozo te live nastupa Yogi Lonicha, Joe Pandura pojačanog Nikolom Marjanovićem, Kritijana Beluhana i Michaela Kvorke s prijateljima. U pripremi je mnogo iznenađenja, a jedno od njih je humanitarna aukcija Zaklade Marina Čilića.

Najave događanja mogu se pratiti na društvenim mrežama : https://www.facebook.com/Fuliranje i https://www.instagram.com/fuliranje/.

Pripremio: Tomislav Radić

utorak, 23. studenoga 2021.

Vukovarsko pivo od sada i u limenkama

 




Vukovarsko pivo od sada i u limenkama

Vukovarsko pivo od sada je na tržištu dostupno i u limenkama od pola litre. Tvrtka K Pivovari, u čijem je vlasništvu Vukovarsko pivo, nedavno je predstavila crveno-zlatne limenke ukrašene vizurom Vukovara i vučedolskom golubicom čime je to domaće pivo još jednom potvrdilo vječitu inspiraciju gradom iz kojeg potječe.

Vukovarsko je pilsner napravljen bez aditiva koji se ističe čistim izgledom u boji blijede slame, ali i balansiranim okusima dvije vrste hmelja: Aurora i Styrian Golding koji mu daju blagu notu gorčine.

‘’Za Vukovarsko u limenci odlučili smo se jer smo željeli pružiti više mogućnosti za uživanje u pivu, kao što su različita druženja na otvorenom, kao roštilj ili ribolov, obiteljska okupljanja i slične prilike.” - izjavio je Leon Šarić, direktor tvrtke K Pivovari.

Novu limenku K Pivovari obilježila je i videom koji na najljepši način povezuje Vukovarsko pivo i ljepote njegova rodnog grada, a video se može pogledati ovdje.

Vukovarska mikropivovara dio je K Pivovari od 2018. godine, kada je otvoren suvremeno opremljen pogon u gradu na Dunavu. Od 2019. godine, Vukovarsko je nacionalno prisutan brand i dostupan je diljem Hrvatske putem svih prodajnih kanala, kao i nove limenke koje se nalaze na policama trgovina u cijeloj zemlji.

Pripremio: Tomislav Radić

utorak, 16. studenoga 2021.

Forum zagrebačkih ugostitelja

 








Forum zagrebačkih ugostitelja




U zagrebačkom hotelu Esplanade održan je 13. Forum zagrebačkih ugostitelja u organizaciji Udruženja ugostitelja Zagreb i Nezavisne udruge ugostitelja.

Prvi panel pod nazivom Naši ljudi su naša snaga postavio je pitanje, kako se nositi s problemom nedostatka radne snage u turizmu i ugostiteljstvu. Procjenjuje se da nedostaje 35 do 40.000 zaposlenika u ugostiteljstvu. Ugostiteljstvo s povezanim djelatnostima ostvaruje 380.000 radnih mjesta, što je jedna četvrtina ukupno zaposlenog stanovništva Hrvatske. Prema riječima Žakline Troskot, predsjednice Nezavisne udruge ugostitelja porezno opterećenje, kojim su pritisnuti naši ugostitelji, predstavlja najveću opasnost za opstanak malih caffe barova, jer svojom ponudom ne mogu konkurirati na tržištu rada i teško mogu prilagoditi poslovanje u pandemijskim uvjetima pa im prijeti nelikvidnost i nedostatak radnika. Stalno se govori o održivom, zelenom i digitalnom poslovanju, a ugostitelji često nemaju sredstava niti za troškove hladnoga pogona.

Kod radne snage, osim dugog čekanja na radne dozvole problem je porezno opterećenje od ukupno 28% (25% PDV+3% porez na potrošnju) zbog čega ugostitelji nemaju sredstava za plaćanje kvalitetnih radnika. Dok se porezne stope na ugostiteljske usluge ne izjednače na 13% bit će problema s radnom snagom. Švicarska početkom 2022. otvara svoje tržište rada djelatnicima iz Hrvatske što plaši naše poduzetnike. Nakon 20 mjeseci pandemije i rada u ograničenim uvjetima, problema s likvidnošću, pravo pitanje koje valja postaviti jest je li moguće uopće malom hrvatskom ugostitelju konkurirati na tržištu radne snage. Važno je raditi na smanjivanju stupnja sezonalnosti hrvatskog ugostiteljstva, osiguravanju izvjesnije budućnosti i povećanju primanja.

Drugi panel pod nazivom "Zagrebačko ugostiteljstvo - digitalno, zeleno i održivo", otvorio je teme kao što su prilagodba poslovanja zagrebačkih ugostitelja u pandemiji, pri čemu je nezaobilazna tema posluživanje na terasama. S velikom su nadom ugostitelji očekivali Advent, jer se u to doba ostvari jedna petina prometa ukupnog zagrebačkog ugostiteljstva. Mogu li zagrebački ugostitelji opstati bez dobro odrađenog Adventa i prepoznaju li državne strukture uopće njegovu važnost?

Gastronomija je oduvijek bila dio turizma pa je Turistička zajednica grada Zagreba ove godine podržala i online platformu Zagreb Mingles, koja povezuje zagrebačke ugostiteljske objekte, njihovu ponudu i goste, a suradnja se nastavlja i kroz Advent Zagreb gdje se zajednički stvara daljnja kvalitetna i konkurentna pozicija na gastronomskom tržištu Europe i svijeta. “ napomenula je direktorica Turističke zajednice grada Zagreba, Martina Bienenfeld.

Na kraju Foruma definirani su zaključci koje će se poslati Gradu Zagrebu i nadležnim državnim institucijama na razmatranje.

Ugostitelji što tiće grada Zagreba predlažu rješavanje problema rada na otvorenim prostorima za posluživanje ili ugostiteljskim terasama, snižavanje koeficijenta komunalne naknade za ugostitelje sa 10 na 7 i jačanje međusobne suradnje i uključivanje predstavnika ugostitelja u savjetodavnoj ulozi u radne skupine i povjerenstva Grada vezana za ugostiteljstvo.

Državnim institucijama predlažu ponovno uvođenje mjera ekonomske pomoći za zadržavanje radnih mjesta i nadoknadu dijela ili svih fiksnih troškova, znatno ubrzavanja postupka izdavanja radnih dozvola za zapošljavanje državljana trećih zemalja i porezno rasterećenje i sniženje stopa PDV-a na pripremu i posluživanje kave, piva, vina i bezalkoholnih pića kako bi se osigurala veća primanja zaposlenika u ugostiteljstvu.

Na forumu su sudjelovali predstavnici Ministarstva turizma i sporta, Grada Zagreba, Ministarstva rada, socijalne skrbi i mirovinskog sustava, Ministarstva unutarnjih poslova, Nacionalne udruge ugostitelja, Hrvatske gospodarske komore, Obrtničke komore Zagreb te Turističke zajednice grada Zagreba. Događanje se održalo pod pokroviteljstvom Državnog inspektorata Republike Hrvatske, a podijeljene su i nagrade zaslužnim ugostiteljima Marinu Medaku, Mariju Mihelju, Ani Lisak, udruzi Chef kuha doma, Obrtničkoj komori Zagreb te Cateringu Exclusive, koji su nesebično pomagali ugroženim obiteljima na područjima pogođenima potresom pripremajući tople obroke.

    Pripremio: Tomislav Radić

    Snimke: Foto studio “RAF”, Marko Čolić


ponedjeljak, 15. studenoga 2021.

Dani okusa hrvatske tradicije

 







Dani okusa hrvatske tradicije


Od danas, ponedjeljka 15. studenog počinju nacionalni Dani Okusa hrvatske tradicije koje zajednički organizira 11 županijskih turističkih zajednica u suradnji s loklanim ugostiteljima, nosiocima standarda Okusi hrvatske tradicije, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta. Tim povodom danas je održana konferencija za medije u Zagrebu u Turističkoj zajednici Zagrbačke županije.


Ljubitelji dobre hrane tako će u 14 dana u 108 ugostiteljskih objekata moći uživati u lokalnim jelima spravljenim od tradicionalnih namirnica i po tradicionalnim recepturama. Svaki će objekt u ponudi imati po dva menija od tri slijeda i to po cijenama od po 95 kn, 125 kn ili 195 kn. Popis svih restorana koji sudjeluju u manifestaciji može se naći na www.okusi.hr .


S područja Zagrebačke županije sudjeluje 12 objekata, nosioca standarda Okusi tradicije zagrebačkoga kraja. To su Bistro Babriga (Velika Gorica), Ekopark Krašograd (Pisarovina), Hotel Bunčić (Vrbovec), Hotel Princess (Jastrebarsko), Restoran Ivančić (Jastrebarsko), Izletište Suhina (Sveta Nedelja), Restoran Samoborska klet (Samobor), Seoski turizam Kezele (Ivanić-Grad), Seosko domaćinstvo Stara preša (Šenkovec), Izletište Vina Kos-Jurišić (Sveti Ivan Zelina), Restoran Mon Ami (Velika Gorica) i Vinogradarska kuća Braje (Jastrebarsko).


"Lokalna gastronomija, sa svojim okusima i mirisima, kao dio kulture, baštine, običaja i svakodnevnog života ljudi, u svijetu se sve izraženije ističe kao nezaobilazna sastavnica turističke ponude. Ovim projektom želimo utjecati na očuvanje i promicanje identiteta i tradicije naše autentične, zelene i održive destinacije“, izjavila je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, Ivana Alilović.


Pripremio: Tomislav Radić

snimke: Marko Čolić



subota, 13. studenoga 2021.

Istarski sir Špin drugi na svijetu

 









Istarski sir Špin drugi na svijetu


Istarska Agrolaguna, sa svojim ovčjim sirom Špin, osvojila je drugo mjesto na svjetskom ocjenjivanju sireva
World cheese awards. Osim ovčjeg sira i kravlji sir Špin i Istarski miješani sir Špin, u svojim kategorijama osvojili su brončane medalje.

Trideset i treće po redu natjecanje proizvođača sireva i ocjenjivanje najboljih ove godine je održano u Oviedu u Španjolskoj, uz sudjelovanje 4.000 sireva iz 40 zemalja svijeta. U svakoj kategoriji proglašena su tri najbolja sira na svijetu, a ocjenjivački žiri ove godine je okupio 230 stručnjaka.

Krunoslav Salaj, voditelj sirane, posebno je istaknuo „Za ovaj uspjeh zaslužni su znanje i posvećenost u cijelom procesu proizvodnje, od mlijeka do sira. Možemo se pohvaliti da sve sireve proizvodimo isključivo od domaćeg mlijeka, a mlijeko za ovčji sir proizvodimo na vlastitoj farmi s 800 ovaca koja se nalazi u neposrednoj blizini sirane. Time postižemo visoku kvalitetu i autentični okus sira što su prepoznali i stručni ocjenjivači.“

Nerina Zec, predsjednica Uprave Agrolagune, naglasila je „U zadnjih nekoliko godina osvojili smo puno velikih međunarodnih nagrada za naše sireve, ulja i vina. Sve te nagrade i priznanja potvrđuju da je usmjerenost na kvalitetu pravi i jedini put koji smo odabrali za naše brendove Špin, Ol Istria i Vina Laguna. Potrošači sve više traže vrhunske domaće proizvode za koje smo se mi specijalizirali i u njih ulažemo sve naše znanje i dugogodišnje iskustvo.“

Sirana Špin potpuno je posvećena tradicionalnom načinu proizvodnje koji zahtijeva puno ručnog rada, od pripreme proizvodnje do zrenja sireva. Godišnje na tržište plasiraju više od 300 tona tvrdih sireva vrhunske kvalitete.

Pripremio: Tomislav Radić